Farklı birçok maskeler cilt bakımlarında kullanılmaktadır. Doğal olan türlerini kullanmak da cilt sağlığı açısından önemlidir. Kozmetik ürünlerinin satıldığı yerlerden cilt maskesi almak yerine evde kolayca kendi maskenizi kendiniz yapabilirsiniz. Bunlardan bir tanesi de yumurta akı maskesi olmaktadır. Kişiler tarafından oldukça fazla bilindiği ve kolay uygulandığı için tercih sebebidir. Ekonomik bir maske türü olduğu gibi cilde birçok faydalar da sağlamaktadır.

Yumurta akı maskesi yapılışı ve hazırlanması oldukça kolaydır. Gerekli olan malzemeler her evde bulunan türdendir. Maskemiz nasıl hazırlanır ve nasıl uygulanır konularına hemen değinelim:

Yumurta Akı Maskesi Malzemeleri

 • 1 adet yumurtanın beyazı
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 çay kaşığı zeytinyağı
 • 1 çay kaşığı limon suyu

Yumurta Akı Maskesinin Yapılışı

Yumurtanın beyazını köpürene kadar iyice çırpalım. Yukarıda saydığımız diğer malzemeleri ekleyelim ve homojen bir hal alıncaya kadar karıştıralım. Bu karışımı yüzümüze sürelim. Dudak ve göz çevrenize yakın olan yerlere sürmeyiniz. Yarım saat beklemeniz yeterli olacaktır. Yüzünüzdeki maske kuruyacak ve yüzünüz gergin bir hal alacaktır. Bu durum söz konusu olunca yüzünüzü yıkayınız. Yumurtanın besleyici olması ile cildiniz tazeleneceği gibi; limon, yağ ve balın verdiği yumuşaklığı hemen hissedeceksiniz.

Bu maskeyi yağlı cilt yapısına sahip olan kişilerin yapması gerekmektedir. Kuru cilde sahipseniz onun için de sizlere farklı bir tarif sunacağız. Bazı alerjik rahatsızlığı olan kişilerin de dikkat etmesi gerekmektedir. Cildiniz herhangi bir alerjiye sahip ve hassassa doktora danışarak bu tür maskeleri kullanmanız gerektiğini önermekteyiz. Yumurta akı maskesini haftada bir kez kullanmanız yeterli olacaktır. Faydalarını düzenli uygulamalar sonrasında görebilirsiniz.

Yumurta ile Doğal Bakım Maskeleri Nasıl Yapılır?

Yumurta ile Doğal Bakım Maskeleri Nasıl Yapılır?

Kuru Cilde Sahip Olanlar İçin Yumurta Akı Maskesi

Cilt yapınıza göre maske seçiminde bulunmanız oldukça önemlidir. Kuru cilde sahip olanlar maske tercihlerinde bulurken hem cilt bakımlarını yapmalı hem de ciltlerini kuruluktan ve pul pul dökülmelerden korumalıdır. Kuru ciltler için yumurta akı maskesi malzemeleri şu şekildedir:

 • 1 adet yumurtanın akı
 • 2 çay kaşığı zeytinyağı
 • 1 tatlı kaşığı bal

Öncelikle yumurtayı çırpın. Üzerine bal ve zeytinyağını ilave ederek karıştırın. Bu karışımı yüzünüze uygulayın. Yarım saat içerisinde durulama yapabilirsiniz. Böylece kuru ciltlere de yumurta akı maskesinin faydalı olduğunu göreceksiniz.

Sivilce, Akne, Siyah Nokta Şikayetlerinde Yumurta Akı Maskesi

Kimyasal içerikli ürünlerden uzak kalmaya çalışan kişiler doğal yöntemlere başvurmaktadır. Hazır alınan birçok üründe insan sağlığına zarar veren maddeler ve kanserojen içeren maddeler bulunmaktadır. Doğal maskeler içerisinde en çok bileneni yumurta ile yapılan maskeler olmaktadır.

Kişilerin en büyük cilt sorunları arasında sivilce, akne, siyah noktalar yer alır. Bunların yok edilmesi ile sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olabilirsiniz. Sivilce oluşumunu engellemek, eğer sivilce varsa kurutmak, akne ve siyah noktaların giderilmesinde yumurta akı maskesinden faydalanabilirsiniz.

Yumurta Akı Maskesinin Cilde Faydaları

Cilt bakımı için kendisine pratik bir yöntem arayanlar yumurta akı maskesini tercih edebilirler. Protein bakımından yüksek olan malzemelerin kullanılması ile hem cildinizi besleyebilir hem de cilt sorunlarınızdan kurtulabilirsiniz. Her türlü cilt problemlerinde oldukça faydalı olduğunu görebileceksiniz. Yumurta akı maskesi cilde faydaları şunlardır:

 • Özellikle yüzünüzdeki gözenekleri açması ve cildinizin nefes alması bakımından oldukça faydalıdır.
 • Cildin temizlenmesini sağlar.
 • Cilt sıkılaşması için olumlu sonuçlar verir.
 • Sivilce sorunu olanlara fayda sağlar.
 • Önceden oluşmuş olan sivilce izlerine etki eder.
 • Akne ve siyah noktaların giderilmesi için etkilidir.
 • Kırışıklıkların giderilmesinde faydalıdır.
 • Cildinizde oluşmuş olan yağları atar.
 • Cilt lekelerinde etkilidir.
 • Cilde beyazlık vererek parlak ve sağlıklı bir görüntüyü kişilere sunar.

 

Yorum Yapın
 • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

Porselen Gibi Bir Cilde Sahip Olmak İçin

Pürüzsüz bir cilt kadın ve erkek fark etmeksizin herkesin hayali. Işıl Işıl sağlıklı görünen cilde kim sahip olmak istemez ki? Çevresel koşullar, beslenme koşulları gibi etmenler…

1 Yıl Önce
0 Yorum

Fındık Yağının Cilde Faydaları ve Kullanımı

Fındık yağı kek tarifleri, tatlılar ve salata gibi sebzelerde kullanılan bir bitkisel yağ olarak bilinir. Aynı zamanda kozmetik ürünlerinde de fındık yandan faydalanılır. Fındık yağının hoş…

1 Yıl Önce
0 Yorum

Cildiniz 10 Adımda Gençlik ve Işıltı Kazansın

Soğuyan havalar, nem, stres, beslenme ve daha birçok faktör cildimizin kuruyup sertleşmesine neden olur. Bu nedenle istediği genç görünümü elde edemeyen çoğu kişi daha bakımlı ve…

1 Yıl Önce
0 Yorum