Yıldırım Hakkında Bilmedikleriniz

2 Ay Önce
Admin
0 0 0 0 0

Yıldırım Hakkında Bilmedikleriniz Hiç düşündünüz mü bir yıldırım nasıl oluşur? İnsanlara çarpma olasılığı kaçtır? Yıldırım neden oluşur? Nasıl korunabiliriz? Size bunlardan bahsedeceğim sonuçta kimse bir yıldırımın kendisine çarpmasını istemez. Oldukça korkutucu gözüken yıldırımlar yer ile bulutlar arasında meydana gelen yüksek gerilimli bir elektrik boşalmasıdır. Yerlerin genelde pozitif yere yakın bulutların negatif yüklü elektriğe sahiptir. Bazı koşullarda tam tersi de olabilir. Potansiyel farkları arttıktan sonra hava iletken olmamasına rağmen iletken bir kanal oluşur daha sonra da boşalma olur.

Yıldırım olayında ortaya çıkan enerji 1010 joule kadardır. Oldukça fazla değil mi? Peki bu yıldırımlardan nasıl korunacağız? Ağaçlardan elektrik tellerinden uzak durmalısınız. Yıldırım çarpmış bir insana çarpmak tehlikeli değildir sizi çarpmazlar. Eğer suda yüzüyorsanız derhal karaya çıkmanız gerekir. Eğer otomobildeyseniz arabaların tekerlekleri elektriği yalıtkan özelliğe sahip olduğu için gayet güvenlidir. Yüksek binalara ve minarelere yıldırım savar takarak daha güvende olabilirsiniz.

Yıldırım Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Açık arazide piknik yapıyorsanız ya da yürüyüşe çıkmışsanız toprağa uzanmamanız da fayda var. Onun yerine yere çömelebilirsiniz. Metalik eşyalardan uzak durmada fayda var. Eğer yıldırım çarpmasın diye şemsiye açıyorsanız çok büyük hata yapıyorsunuz. Fark ettiyseniz şemsiyenin metal çubukları var bu yüzden şemsiyeden uzakta durmakta fayda var. Toplu bir alandaysanız diğer insanlardan uzak durmanız daha iyi. Evin içerisinde elektrikli eşyaları prizden çıkartmakta fayda var.

Neyse ki bir insana yıldırma çarpma olasılığı 600 binde birdir ama bu kendinizi tehlikeye atabileceğiniz anlamına gelmiyor. Yıldırım yağmurlu havalarda meydana geliyor bunu hepimiz biliyoruz. Yağmurlu ve yıldırımın kesin olacağı bir hava durumunda dışarıda kaldıysanız söylediklerimi uygulama da çekinmeyiniz.

Eğer size bir yıldırım çarpmış olsaydı kalp krizi, geçici ya da kalıcı felç olabilirdiniz. Elektrik akımı kemiklerinize girdiyse beyninizi pişirebilir. Ayrıca yıldırım çarpması sonucunda solumunuz durabilir. Yıldırım çarpması sonucunda nörolojik hastalıklara yakalanabilirsiniz. Kişiliğinizde değişmelere, duygu durumunuzda dengesizliklere, hafıza kaybına maruz kalabilirsiniz. Yıldırımın olumsuz etkileri oldukça korkutucu değil mi? Bu yüzden yıldırımlardan uzak durmalıyız fark ettiyseniz yıldırımda bir elektrik akımı yani elektrikle şaka olmaz. Mümkün olduğunca prizlere fiş takarken dikkatli olmalıyız ya da elektrik tellerine çıkmamalıyız.

Yorum Yapın
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

Missing Operating System hatası nedir?

Missing operationg system hatası Windows7 ve üstü işletim sistemlerinde karşılaşılan bir hatadır. Genellikle bilgisayarın açılışında karşılaşırsınız. Problem çoğunlukla hardware (donanımsal) olabildiği gibi bazen de software (yazılımsal)…

1 Yıl Önce
0 Yorum

Apple Music Uzaktan Nasıl Yönetilir?

Apple Music, Iphone ve İOS işletim sistemli cihazlarını kullanan kişiler için oldukça önemli bir yeri bulunuyor. Teknolojinin geliştirmiş olduğu en önemli uygulamalardan biri olan Apple Music…

2 Ay Önce
0 Yorum

Redmi 10X 4G

Redmi 10X 4G Dünkü sunum gösterisinde Redmi K30i 5G model telefonun özelliklerini ve fiyatlandırmasını tanıttık. Redmi 10X 4G modeli bugün açıklandı. Modelin sonuna 4G eklenmesi, aynı…

1 Ay Önce
0 Yorum