Huawei Mate X2 , 2021 yılında katlanabilir telefon pazarı her geçen gün daha da rekabetin artmasına sebep oluyor. Bu rekabete katılan telefonlardan bir tanesi de Huawei Mate X2.  2021 yılının şubat ayında tanıtımı yapılan Huawei Mate X2 katlanabilir telefonlar arasında en büyük ekrana sahip olmasıyla şimdiden dikkatleri üzerine çekmiş durumda. Sizler için Huawei Mate X2’nin ekran tasarımını, teknik özelliklerini, kutusunda bulunanları, renk çeşitlerini ve fiyatı hakkında bilgileri bir araya topladık.  

Huawei Mate X2 Ekran Tasarımı

Huawei Mate X2 , Huawei’nin önceki Mate X ve Mate XS katlanabilir telefon modellerinden farklı olarak içe doğru katlanabilmektedir. Katlandığında diğer katlanabilir telefonlar gibi bir boşluk bırakmayan bu telefonun hem iç kısmında hem de dış kısmında ekranı vardır. Katlanabilir telefon pazarında bir devrim olan Huawei Mate X2’nin ekran boyutları açık haldeyken 161,8 x 145,8 x 8,2 mm iken kapalı haldeyken 161,8 x 74,6 x 14,7 mm’dir. 

Dış ekran 21:9 , iç ekranın ise 8:7,1 en boy oranı vardır. Telefon açıldığında iç kısımda 8 inçlik bir boyuta, %87,3 ekran gövde oranına ve 2480 x 2200 piksel çözünürlüğe sahip OLED bir ekranı vardır. Dış tarafında ise 6,45 inçlik bir boyuta ve 2700 x 1160 piksel çözünürlüğe sahip ayrı bir OLED bir ekranı daha vardır. Hem iç hem de dış ekranın 90 Hz’lik bir ekran tarama hızı vardır. İç ekranda 180 Hz dış ekranda ise 240 Hz’lik dokunma hassasiyeti vardır. Telefon açık iken en ince tarafı 4,4 mm kalınlığında iken en kalın tarafın 5,4 mm oluyor. Ayrıca dışarıda kullanımı daha rahat olabilmesi ve telefonda yansımayı en aza indirebilmek için manyetik olarak kontrol edilen nano optik katman eklenmiştir.

Huawei 5 yıl boyunca bu telefonu mükemmelleştirmek için çabalamıştır. Karmaşık ve çok boyutlu menteşe sistemiyle birlikte 2021 yılında tanıtıma sundular. Çok boyutlu bir kitlenme mekanizması sayesinde cihazı katladığımızda menteşeler ekranı saklamak için su damlasına benzer bir boşluk oluşturuyor. Bu yöntem sayesinde cihaz fark edilemeyecek bir boşlukla katlanmış oluyor ve cihaz açıldığında ise dış ekrandaki kırışıklığı en aza indirmiş oluyor. Cihazın kenarındaki açıklıklar ise toz ve kirin sisteme girmesini en aza indirerek cihazı korumuş oluyor.

Peki bu kadar büyük bir ekrana sahip telefonun kullanımı kolay oluyor mu ? Çoğu katlanabilir telefonlar genellikle sağ elle tutulduğunda daha rahat kullanılabilecek şekilde üretilmiştir ancak Huawei Mate X2’de ağırlık merkezi telefonun merkezinden biraz uzağa gelecek şekilde tasarlandığı için tek elle de iki elle de çok rahat kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır.

Huawei Mate X2 Detaylı İnceleme

Teknik Özellikleriyle Birlikte Huawei Mate X2

Huawei Mate X2’nin en dikkat çeken özelliklerinden biri dört tane arka kamerasının olmasıdır. Huawei Mate 40 Pro+’ın kamera özelliklerinin bu telefona da yansıtıldığını söyleyebiliriz. Arka ekran Ultra Vision Leica Dörtlü Kamera ile donatılmıştır. Ön kamerası ise az yer kaplaması için delik içinde konumlanmıştır. Telefonun hem 3 kata kadar hem de 10 kata kadar optik yakınlaştırma yapan 2 adet kamerası vardır. İlk olarak 50 MP’lik ana kameraya, 16 MP’lik ultra geniş açılı kameraya, 12 MP’lik telefoto kameraya ve 8 MP’lik süper zoom kameraya sahiptir. 16 MP’lik kamerası sayesinde 2,5 cm yakınlığa kadar makro çekimler yapılabiliyor.12 MP’lik telefoto kamera 3x optik zoom yapabiliyor. 8 MP’lik süper zoom kamera ise 10 kata kadar optik zoom, 30 kata kadar hibrit zoom ve 100 kata kadar dijital zoom yapabiliyor. Ön kamerası ise 16 MP’dir ve 4k çekimi yoktur. Ayrıca tasarımı sayesinde katlanabilir ekranı açtığımızda arka kamerası ile de selfie çekinebiliyoruz.

Huawei tarafından geliştirilmiş Kirin 9000 5G yonga setini bünyesinde barındırmaktadır. 5G destekli çift sim kart özelliği de vardır. Android 10 destekli EMUI 10.1 işletim sistemi standart sürümüyle kullanıma açılmıştır. Telefon 8 GB RAM’e sahiptir. Depolama alanı için ise 256 GB ve 512 GB’lı seçenekleri bulunuyor. Ayrıca Huawei tarafından üretilen 256 GB’a kadar olan mikro Sd kartlarıyla depolama alanı artırılabiliyor. 

Huawei Mate X2’nin karbon fiber destekli plastik parçaları olduğu için rakiplerine ve Huawei’nin eski telefon modellerine göre %75 daha hafif ve ağırlığı 295 gramdır.

Huawei Mate X2, 55 W hızlı şarj destekli 4500 mAh pil gücüne sahiptir.

Ses açısında Huawei Mate X2’yi cep sineması olarak görebilmemiz mümkün. Çift hoparlörlü ve stereo ses sistemi sayesinde kullanıcıya herhangi bir kaynaktan gelen sesleri en hassas ayrıntısına kadar sunabilmek için Huawei Histen ses efektlerini destekliyor. Telefonda yüz tanıma sensörü ve parmak izi okuma sensörü vardır. Ancak parmak izi konumu yan tarafında bulunur. Huawei Mate X2’nin su geçirmez özelliği bulunmamaktadır.

Huawei Mate X2 Kutusunda Bulunanlar

Kutudan kulaklık, şarj adaptörü, Type-C 3,1 usb kablosu ve telefonun özel kılıfı çıkmaktadır. Telefon özel kılıfı sayesinde hem yatay hem de dikey bir şekilde masada durabilmektedir. Özel kılıfı telefonun hem ön camını hem de arka tarafını koruyabilmektedir. 

Huawei Mate X2’nin Fiyatı ve Renk Çeşitleri

256 GB’lık depolama alanı bulunan telofonun fiyatı 2785 dolar iken 512 GB’lık depolama alanı bulunan telefonun fiyatı 2940 dolardır. Ayrıca telefonun siyah, beyaz, kristal mavi ve kristal pembe olmak üzere dört farklı renk seçeneği ile satışa sunuluyor.

Yorum Yapın
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

Enjoy 20 Pro

Enjoy 20 Pro ,Huawei markasının yeni telefonlarından biri olan Enjoy 20 Pro’nun geleceği önceden duyurulmuştu. 19 Haziran’da resmen tanıtılan model Çinli teknoloji üreticisi Huawei tarafından uygun…

1 Yıl Önce
0 Yorum

OPPO A54 Özellikleri, Çıkış Tarihi ve Fiyatı

Son zamanların en popüler telefonlar markası arasında yer edinmiş olan OPPO geçen yıl A53 telefonunu piyasaya çıkarmıştı. Her geçen gün kendini yenileyip güncelleyerek karşımıza çıkan OPPO,…

1 Yıl Önce
0 Yorum

LG Velvet Detaylı İnceleme

LG Velvet Detaylı İnceleme , Yenilenen teknoloji her geçen gün farklı içeriklere yer verilmesini sağlarken kullanıcıların da bu içeriklere uzun süreli olarak sahip olma isteği de…

1 Yıl Önce
0 Yorum