Yazın Gezilecek Yerler: Türkiye’de En Güzel 10 Yaz Şehri

9 Ay Önce
Admin
0 0 0 0 0

Türkiye Orta Kuşağın en güzel ülkeleri arasında yer alıyor. Türkiye’de bulunan güzelliklerin herkes tarafından keşfedilmesi gerekiyor. Türkiye özellikle yaz aylarında pek çok turiste ev sahipliği yapıyor. Turistler tatillerinden memnun kaldığı için ertesi dönem tekrardan Türkiye’ye geliyor.

Türkiye’de Yazın Gezilecek Şehirler

Türkiye dört mevsim yaşayan ülkeler arasında ilk sırada yer alıyor. Ülkemizde oluşan mevsimler keskin sınırlarla birbirinden ayrılıyor. Bundan dolayı her mevsimin ayrı güzelliği yaşanabiliyor. Bundan dolayı en güzel yaz şehirleri araştırması pek çok kişi tarafından gerçekleştiriliyor.

Yazın gezilecek birçok şehir bulunuyor. Ancak tatilciler en güzel olan şehri seçerek tatilinin daha anlamlı olmasını istiyor. Seçilen şehirlerdeki yemek kültürünü de araştırmak gerekiyor. Bazı şehirlerde et ağırlıklı mekanlar bulunurken bazı şehirlerde bitki ağırlıklı mekanlar bulunuyor.

Türkiye’deki en iyi 10 yaz şehri şu şekilde:

 • İzmir
 • Muğla
 • Antalya
 • Çanakkale
 • Yalova
 • Bartın
 • İstanbul
 • Nevşehir
 • Bursa
 • Aydın

Yazın gezilecek şehirlerin içeriği kişilerin zevkine göre değişiklik gösterebiliyor.

Türkiye’de Yazın Gezilecek Şehirler

Türkiye’de Yazın Gezilecek Şehirler

İzmir

Yaz aylarında gezilecek yerler birçok kişi tarafından merak ediliyor. İnsanların tatil anlayışı her zaman aynı olmuyor. Bundan dolayı gidilen yerlerin içeriği birbirinden farklı oluyor. Yazın özellikle Akdeniz ve Ege bölgelerine seyahat ediliyor. Ancak tatil bu yerlerle sınırlanmıyor.

Efes Harabeleri, Şirince Köyü gibi güzellikleri ile tatilcileri büyülüyor. Havaalanı da bulunması şehre tatilcilerin daha rahat gelmesini sağlıyor. Bundan dolayı yaz aylarında İzmir sıklıkla tercih ediliyor.

Şehir merkezinde bulunan plajlar tatilcileri her mevsimde ağırlıyor. Plajın yanında alışveriş yapılacak birçok AVM bulunuyor. Bu alışveriş merkezlerinin şehir merkezinde yer alması bir avantaj olarak görülüyor. Alışveriş merkezlerini ziyaret eden kişiler ihtiyaçlarını kolayca karşılayabiliyor.

İzmir

İzmir

Muğla

Yazın birçok şehre gidilebiliyor. Ancak yazın gidilecek şehirleri anlayabilmek için yaz şehirlerinin ne olduğunu bilmek gerekiyor. Yazın gidilen şehirlerde genelde deniz bulunuyor. Deniz turizmine birçok kişi hayır diyemiyor. Sıcak havalardan kurtulmak isteyenler çareyi denize girmek olarak görüyor.

Deniz turizmi yapmak isteyen kişiler Muğla’yı tercih edebiliyor. Bodrum, Marmaris, Fethiye, Köyceğiz gibi ilçeler birçok güzellik barındırıyor. Bu güzellikler tatilcileri bekliyor. Fethiye’de birçok farklı olanak bulunuyor. Bodrum’da yer alan oteller tatilcilere çeşitli partiler sunabiliyor. Muğla’nın ilçelerindeki denizler özellikle yaz aylarında çok kalabalık oluyor. Köyceğiz Gölü’nün eşsiz manzarasında kahve içmek tatilin en güzel parçası olabiliyor.

Muğla

Antalya

Yazın yapılan tatil herkes için önemli olarak görülüyor. Bu tatilde oluşabilecek bir aksama tatilcilerin moralini bozuyor. Çünkü birçok kişi bir yıl boyunca çalışıyor. Bu çalışmanın stresini atabilmek için yazın tatil planlanıyor. Planlama tatil için günler öncesinden hazırlık yapılıyor.

Yapılan planlar arasında Antalya’da yer alıyor. Antalya’da konaklanabilecek birçok pansiyon bulunuyor. Bu pansiyonlar müşterilerine güler yüzle hizmet veriyor. Ayrıca Antalya’da paraşütle atlama imkanı bulunuyor.

Tatilini Antalya’dan yana kullanan kişiler hiç pişman olmadıklarını dile getiriyor. Antalya’nın Kaş, Manavgat ve Finike gibi ilçelerinde bulunan ultra lüks oteller turistlerini bekliyor. Bu otellerde yer bulabilmek için aylar öncesinden rezervasyon yapmak gerekebiliyor.

Antalya

Antalya

Çanakkale

Kış aylarının bitmesi ile insanların yaptığı plan sayısı artıyor. Yazın okulların kapanması ve havaların sıcak olması insanların tatil yapmasının önünü açıyor. Buna bağlı olarak yazın gidilebilecek şehirlerin listesi aranıyor. Ancak yaz gezisi planına karar vermeden önce tatilin içeriğine karar vermek gerekiyor.

Çanakkale’de hem deniz turizmi hem de tarih turizmi imkanı bulunuyor. Şehir merkezinde bulunan müzeler, Çanakkale Savaşı’nı canlandıran yerler birçok kişinin uğrak yeri oluyor.

Çanakkale’nin ilçelerinde de tatil yapılabiliyor. Şehrin dar sokaklarında akan sular birçok kişinin rahatlamasını sağlıyor. Çanakkale’ye gidenler genelde sessizliği ve sakinliği seven kişiler oluyor. Çünkü Çanakkale diğer yaz şehirlerine göre daha sessiz oluyor.

Çanakkale

Çanakkale

Yalova

Yazın gidilecek en iyi yerler arasında deniz ve otelin bulunduğu şehirler ilk sırayı alıyor. Bu şehirler arasında özellikle Yalova’nın ayrı bir yeri bulunuyor. Yazın birçok kişi tatil için Yalova’yı tercih ediyor. Yalova’da bulunan termal otel özellikle yaz aylarında yabancı turistlerin en çok uğradığı mekan olarak biliniyor.

Yalova’da her bütçeye uygun otel bulunuyor. Kişiler ekonomik durumuna göre istediği otelde konaklayabiliyor. Şehir merkezinde yer alan restoranlar turistlere leziz yemekler sunuyor.

Yalova’nın eşsiz bir doğal güzelliği bulunuyor. Bu doğal güzellikler yaz aylarında birçok kişiyi ağırlıyor. Yalova’da bulunan plajlar pek çok kurum tarafından denetleniyor. Bu plajların temizliği tüm dünyada biliniyor.

Yalova

Bartın

Türkiye hem vatandaşları tarafından hem de yurt dışındaki vatandaşlar tarafından cennet ülke olarak görülüyor. Özellikle yazın Türkiye’ye tatile gelenlerin sayısında büyük artış görülüyor. Çünkü birçok kişi Türkiye’nin en iyi yaz şehirlerine akın ediyor. Bartın da bu şehirlerden biri olarak görülüyor.

Karadeniz’in incisi olarak görülen Bartın’da birçok doğal güzellik bulunuyor. Amasra’da bulunan kale, müze ve Cenova Şatosu pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Cenova Şatosu’na giren kişiler farklı bir dünyaya geçtiğini anlayabiliyor.

Şehir merkezinden Yeşilırmak’ın geçmesi ile Bartın’ın güzelliğine güzellik katıyor. Yeşilırmak’ın görüntüsüne karşı içilen çaylar, kişide huzur hissi oluşturuyor. Tatil için Bartın’ı tercih edenlerin sayısı artıyor.

Bartın

Bartın

İstanbul

Yazın tatil için seçilen şehirlerin bütün olanaklarına bakmak gerekiyor. Bu olanakların tatilcilerin beklentilerine karşılık vermesi gerekiyor. Aksi halde tatil kalitesi düşebiliyor. Yazın gidilebilecek en güzel şehirlerin olanakları değişiyor. Bu şehirlerin olanakları tatilcilerin çoğu için yeterli olarak görülüyor.

İstanbul’un tarihi ve doğası yılın her dönemi turistleri buraya çekiyor. Sultanahmet Camii, Ayasofya Camii ve Yerebatan Sarnıcı gibi yerler yılın her dönemi gezilebiliyor. Bunun yanında kuzey ilçelerinde bulunan plajlar, birçok turiste ev sahipliği yapıyor.

İstanbul’da merkezde ve ilçelerde birçok yemek yiyecek mekan bulunuyor. Bu mekanlar sayesinde istenilen her türlü yiyeceğe ulaşılabiliyor. İstanbul’un her geçen gün gelişmesi turistleri mest ediyor.

İstanbul

İstanbul

Nevşehir

Yazın gitmek için seçilen şehri daha önceden biliyor olmak tatilcilere bazı avantajlar sunabiliyor. Bu avantajları değerlendirmek isteyen kişiler hakim oldukları şehirleri seçiyor. Bundan dolayı Nevşehir pek çok kişi için tatil merkezi olarak görülüyor. Ürgüp, Göreme gibi ilçelerde bulunan güzellikler pek çok turisti çekiyor.

Peri Bacaları, yalnızda ülkemizde değil tüm dünyada tanınıyor. Yazın havaların sıcak olmasından dolayı Peri Bacalarını ziyaret eden birçok kişi bulunuyor. Peri Bacalarının yanında balon turizmi de Nevşehir’de yapılabiliyor.

Güneşin eşsiz doğuşuna şahit olmak isteyenler Nevşehir’e gelip balon turu yapabiliyor. Balon turunu güneşin doğuşunda tercih edenler mükemmel manzaraları görebiliyor.

Nevşehir

Nevşehir

Bursa

Yazın gidilecek iller arasında tarihi şehirler de bulunuyor. Bu iller kış aylarının bitmesiyle yoğun ilgi görüyor. Bursa da tarihi şehirler arasında yer alıyor. Yalnızca tarih turizmi değil deniz turizmi de Bursa’da yapılabiliyor. Bursa’nın kültürel olarak yıllar boyunca kendisi geliştirmesi birçok kişiyi buraya çekiyor.

Merkeze 34 kilometre uzaklıkta bulunan Uluabat Gölü birden fazla kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Yazın Uluabat Gölü gezilebiliyor. Bunun yanında Cumalıkızık bölgesi gönül rahatlığı ile gezilebiliyor.

Cumalıkızık, Unesco Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor. Unesco Dünya Kültür Mirası’nda yer alması Bursa’ya ve Cumalıkızık’a birçok turistin gelmesini sağlıyor.

Bursa

Bursa

Aydın

Ülkemizde gidilecek en iyi tatil yerleri kişiden kişiye değişiyor. Ancak Aydın pek çok kişi tarafından yazın tercih ediliyor. Çünkü burada deniz turizmi yoğun bir şekilde yaşanıyor. Aydın’ın bir ilçesi olan Didim, yazın birçok turisti barındırıyor. İlçe nüfusu yaz aylarında aşırı derecede artıyor.

Didim Kalesi’ne çıkan kişiler muhteşem manzarayı seyredebiliyor. Güneşin batışı ve Didim’in eşsiz manzarası birçok kişiyi Didim’e geçiyor. Aydın’ da birçok gizli güzellik bulunuyor.

Tatil için Aydın’ı tercih edenler misafirperver halk ve esnaf ile karşılaşıyor. Aydın halkı yazın oluşan kalabalığı çok fazla seviyor. Aydın merkezde yer alan olanaklar turistlerin hoşuna gidiyor.

Aydın

Aydın

Türkiye’nin Yaz Şehirleri Nelerdir?

Kış aylarının bitmesiyle birçok kişi gezi planı yapıyor. Yapılan tatil planlarında deniz, kum ve güneş daha ön planda tutuluyor. Ancak herkes için deniz, kum ve güneş ilk sırada yer almıyor. Kişilerin zevkleri ve tatilden beklentileri, gidilecek şehrin belirlenmesinde önemli rol oynuyor.

Yazın gidilecek birçok şehir bulunuyor. Bu şehirler misafirlerini her zaman en güzel şekilde ağırlamaya çalışıyor. Ülkemizde bulunan Mersin, Çanakkale, Muğla gibi şehirler yaz kenti olarak adlandırılıyor.

Yaz ayında gezilecek yerler bu illerle sınırlanmıyor. Ülkemizin her ili yaz vakti sıcak olduğu için güzel gezintiler yapılabiliyor. Bu güzel gezintilere eş, arkadaş veya çocuklar eşlik ederse daha güzel vakit geçirilebiliyor.

Türkiye’nin Yaz Şehirleri Nelerdir?

Türkiye’nin Yaz Şehirleri Nelerdir?

 

Yorum Yapın
 • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

Lenovo K12 Pro Detaylı İnceleme

Lenovo markasının çıkardığı orta sınıf bir model olan K12 Pro isimli akıllı telefon Çin’de piyasaya sürüldü. Şirketin yeni çıkardığı model Qualcomm Snapdragon 662 yonga setiyle donatıldı.…

2 Yıl Önce
0 Yorum

Başlat Menüsünde Klavye Çalışmıyor

Windows kullanıcıları zaman zaman başlat menüsünün arama kısmında klavyenin çalışmaması gibi durumlarla karşı karşıya kalabiliyor. Bu sorunun en temel sebebi “ctfmon.exe” yazılımın arkaplanda çalışmıyor olmasıdır. Yazılım…

1 Yıl Önce
0 Yorum

Banyoları Süsleyen Çerçeve Dekorasyonları

Banyoları Süsleyen Çerçeve Dekorasyonları , kullandığınız alanların özelleştirilmesinde önemli dekor ürünleridir. Evlerde banyo dekorasyonları en özel alanlardır. Kendine has havası ve dekorasyon uyumu olan banyoları destekleyecek…

9 Ay Önce
0 Yorum
valorant vp satın al