Yağlı Ciltler İçin Bakım Önerileri

2 Yıl Önce
Admin
0 0 0 0 0

Yağlı cilt bakımı, hem sağlıklı bir cilt hem de güzel bir görünüm için çok önemlidir. Çevresel faktörlerden kolayca etkilenen cildimiz düzenli bir bakıma ihtiyaç duyar. Çevresel faktörlerin yanında genetik özellikler, yaşam biçimi, yeme alışkanlığı, hormonlar gibi kişiye özgü faktörler de cilt yapısında etkili olmaktadır.

Bu faktörlerin birleşmesiyle oluşan farklı cilt tipleri bulunmaktadır. Cilt tipine uygun bakım yöntemlerini tercih ettiğiniz sürece olumlu sonuçlar alabilirsiniz. Özellikle yağlı ciltler üzerine hazırlanmış olan bu içerikte diğer cilt türlerinin bakımı için de ufak ipuçları bulabilirsiniz.

Cilt Tipine Uygun Bakım Yöntemine Karar Verme

Cilt Tipine Uygun Bakım Yöntemine Karar Verme

Cilt Tipine Uygun Bakım Yöntemine Karar Verme 

Daha önce de belirttiğimiz gibi etkili bir cilt bakımı için cilt tipine uygun bir yöntem tercih etmek çok önemlidir. Bu yönteme karar verirken cilt tipinizi bilmeniz gerekmektedir. En basit haliyle cilt tiplerini şöyle sınıflandırabiliriz:

1.Eğer siyah nokta ve sivilce oluşumuna yatkın bir cilde sahipseniz bu yağlı bir cildiniz olduğunu gösterir.

2. Özellikle kış mevsiminde gerginlik hissi artan ve sürekli kaşıntı oluşturan bir deri yapınız varsa kuru bir cilde sahipsiniz.

3.Karma cilt yapısına sahip olup olmadığınız en kolay yüz bölgesinden anlaşılır. Eğer çene, alın ve burun bölgelerinizde yağlanma olmasına rağmen yüzünüzün kalan kısmında kuruluk söz konusu ise cilt tipiniz karma cilttir.

Kuru ciltlerin bakımında nemlendirici ürünler tercih edilmelidir. Cilt nem dengesini koruyamadığı için kurumaya eğilim gösterir. Bunu önlemek için cildin nemli kalmasına dikkat edilmeli.

Karma ciltlerde bölgesel bakım yapmak daha etkili olacaktır. Kuru bölgeler nemlendirilirken yağlı bölgelere de arındırma işlemi yapılmalıdır.

Yağlı ciltlerin bakımı yazımızın devamında detaylı bir biçimde anlatılmıştır.

Yağlı Cilt Bakımı

Yağlı Cilt Bakımı

Yağlı Cilt Bakımı 

Ciltteki yağlanma bilinenin aksine kirlenmeden değil, hormonal faaliyetlerden ötürü meydana gelmektedir. Bu nedenle yağlı cilt bakımında bu cilt tipine özel ürünler tercih edilmelidir.

  • Cildinizi ılık su ile temizlemelisiniz. Bu öneri her cilt tipi için geçerlidir.
  • Cildi temizleme işlemi zaman zaman ciltteki nem miktarını bozabilir. Bu durumu dengelemek için yağ oranı düşük nemlendiriciler tercih etmelisiniz.
  • Düzenli olarak kil maskesi uygulamanız cildinizdeki yağ miktarını büyük ölçüde azaltacak ve sivilceli görünümden kurtulmanızı sağlayacaktır.
  • Özellikle yatmadan önce cildinizi yağ içermeyen tonik ile temizlemeniz cildi arındırmada size yardımcı olacaktır.
Yorum Yapın
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

Rüyada Karınca Görmek

Rüyada karınca görmek aşırı derecede hırslı biri olduğuna tabir edilmektedir. Bu rüya kişinin hırsları nedeni ile hiçbir şeyden memnun olmayan bir yapıya sahip olduğuna da delalet…

2 Yıl Önce
0 Yorum

Minecraft Dünyasının Sırları

En çok vakit geçirdiğiniz dünyada zamanınızı biraz daha verimli kullanabilmek için Minecraft komutları mı arıyorsunuz? Komutlar, ister bir binayı kopyalamak, oyun modunu değiştirmek veya günün saatini…

2 Yıl Önce
0 Yorum

GTA 5 Sistem Gereksinimleri

Online oyunlar her geçen gün daha grafiklerle ve ilginç senaryolarla oyun severlerle buluşuyor. Bu oyunlar içerisinde önemli bir yeri olan bir diğer oyun serisi de GTA…

2 Yıl Önce
0 Yorum
valorant vp satın al