Windows Klavyede Çap İşareti Yapma Yöntemleri

1 Yıl Önce
Admin
0 0 0 0 0

Bilgisayar öyle uçsuz bucaksız bir dünyadır ki yapmak isteyip yapamayacağınız tek bir işlem bile yoktur. Bu sebeple de günlük hayatınızda gerçekleştirmek istediğiniz işlemleri, projelerinizi ve buna benzer öğeleri söz konusu araçlar yardımıyla rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Bir proje içerisinde özel karakter kullanmanız gerektiğinde bu karakterlerin nasıl yapıldığını bilmiyorsanız kesinlikle söz konusu durum hakkında bilgi almanız gerekiyor. Biz de özellikle klavyede çap işareti nasıl yapılır diye merak eden kullanıcılarımız için söz konusu işlemin nasıl gerçekleştirildiğini en detaylı hali ve farklı yöntemlerle anlatıyoruz.

Bkz: Klavyede Çukur Sembolü (<•••>) Nasıl Yapılır, Çukur İşareti Kopyala

Klavyede Çap İşareti Yapma Yöntemleri

Klavyede çap işareti yapmak için kullanabileceğiniz üç farklı yöntem bulunuyor. Bu yöntemleri değerlendirmeye aldığınızda klavyenizden rahatlıkla özel karakter kullanımı gerçekleştirebilirsiniz. Biz de bu bağlamda kullanıcıların en fazla kullanmış olduğu yöntemleri sizlere sunuyoruz.

1- Özel Karakter Penceresini Kullanarak İşaret Yapma

“Karakter Eşlem Penceresi” olarak bilinen alanda klavye içerisinde yer almayan işaretleri rahatlıkla bulabilirsiniz. “Unicode” adı verilen özel karakterlerden oluşan sistemde sadece klavyede çap işareti değil pi simgesi başta olmak üzere buna benzer özel işaretlemeleri yapabiliyorsunuz. Bu işlem için aşağıdaki adımları takip edin.

  • “Başlat Menüsü” bölümünü açın.
  • “Çalıştır” alanına girmek için ilgili uygulamanın ismiyle aratın.
  • “Çalıştır” penceresi açıldığında “charmap” yazarak “Unicode” tablosunu açın.
  • “Gelişmiş Görünüm” seçeneğine tıklayın ve “00D8” komutunu ilgili alana girin.
  • “Unicode’a Git” butonuna tıklayın.

Bu işlemlerin ardından üzerinde çizgi işareti olan çap işareti klavyede kopyalanabilir hale gelecektir. Bu yöntem sizin için çok uzun geliyorsa bir diğer yöntemi uygulamaya geçebilirsiniz.

2- Klavyedeki Tuş Kombinasyonlarını Kullanma

Klavyede çap işareti yapmak için özellikle bazı tuş kombinasyonlarını aynı anda uygulamanız gerekiyor. Birçok kullanıcı ne yazık ki hangi tuşlara aynı anda basacağını bilmediği için bu işareti yapmakta zorlanıyor. Bu bağlamda aşağıda belirtilen kombinasyonlar sizlerin işine fazlasıyla yarayacaktır.

  • “ALT + 1 + 5 + 7” tuşlarına aynı anda basın.

Bu tuşlara aynı anda basmakta zorlanıyorsanız yanınızda bulunan birinden yardım alabilirsiniz.

3- Kopyalayarak Çap İşareti Yapma

1 ve 2. yöntemi kullanmak istemeyip, kendisine farklı bir alternatif oluşturmak isteyen kullanıcılar genellikle kopyalama yöntemini değerlendiriyor. Bu ne kadar sağlıklı olur bilemeyiz ancak aşağıda belirttiğimiz ifadeyi sağ tık kopyala yaparak cihazınızın hafızasına kaydedebilir ve ardından farklı içeriklere yapıştırabilirsiniz.

Çap İşareti: Ø

Bu içeriğimizde sizlere klavyede çap işareti yapma işlemleri için üç farklı alternatif yoldan bahsettik. Her yolu dilediğiniz gibi kullanabilir, oluşturduğunuz alternatifler için kendinize fırsatlar yaratabilirsiniz. Bu konuda internet aramalarınızda farklı sitelerle karşılaşırsanız o siteleri de rahatlıkla kullanabileceğinizi bilmeniz gerekiyor.

Yorum Yapın
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

Deep Web Nedir?

İnternet teknolojisi sınırsızdır ve sürekli genişliyor. İnternet üzerinde web siteleri sayesinde birçok bilgiye ulaşabiliyoruz. Ancak internette yapılan aramalarda verilerin sadece bir kısmını görebiliyoruz. Görünmeyen ve her…

5 Ay Önce
0 Yorum

AirPods Kulaklık Android Telefonda Nasıl Kullanılır?

Apple markasının kablosuz kulaklığı olan AirPods, piyasaya sürüldükten sonra diğer kablolu kulaklıkların önemini azalttı. Bu kulaklığın özelliği ise, her ne kadar Apple tarafından yapılmış olsa da;…

1 Yıl Önce
0 Yorum

Magento Nedir, Ücreti Ne Kadar, Özellikleri Nelerdir?

Magento Nedir, Ücreti Ne Kadar, Özellikleri Nelerdir? son yılların en gelişmiş, en profesyonel ve en basit tasarımlı e-ticaret sistemlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Bu yazılımın birçok…

1 Yıl Önce
0 Yorum