<!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics --> [removed][removed] [removed] window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-199368033-1'); [removed]

Windows 10 Kendiliğinden Uyku Moduna Geçiyor, Çözümü Nedir?

2 Yıl Önce
Admin
0 0 0 0 0

Windows 10 işletim sisteminde güç tasarrufu her zaman en ön sıralarda geliyor. Bu sebeple kullanım esnasında aşırı performans gerekmediği durumlarda güç tasarrufu ön plana çıkar ve cihazın pil kullanımı düşürülür. Hatta bunların üstüne bazı ayarlar sayesinde cihaz boşta kaldığı sürenin belli bir kısmında otomatik olarak ekranını kapatmaktadır. Bu moda “Uyku Modu” adı verilmektedir. Bir sistemin kullanılmadığı anlarda durdurulmasına, işlevselliğini yitirmesine ve buna benzer durumların gerçekleşmesine sebep olan konu hakkında detaylı bilgileri içeriğimizde sizlere sunacağız. Bir diğer konu olarak Windows 10 kendiliğinden uyku moduna geçiyor sorununun çözümü ile ilgili bilgileri de sizlerle paylaşacağız.

Bkz: Bilgisayarda Yüksek Performans (Nihai Performans) Modu Nasıl Açılır?

Windows 10 Kendiliğinden Uyku Moduna Geçiyor Çözümü

Windows 10 bilgisayarınızda “Uyku Modu” ile alakalı herhangi bir sorunla karşılaşmanız halinde atacağınız ilk adım “Güç Seçenekleri” bölümünden gerekli kontrolleri sağlamaktır. Burada sorunun genellikle ilgili ayardan kaynaklandığını düşünmek çok da zor olmayacaktır. Hâl böyle olunca aşağıdaki işlem adımlarını uygulayarak cihazın kendiliğinden uyku moduna geçmesi sorununu çözebilirsiniz.

 • “Sistem Tepsisi” bölümünden “Pil” simgesine tıklayın ve “Güç Seçenekleri” seçeneğine dokunun.
 • “Güç Planını Seçin ve Özelleştirin” penceresinden ilgili ayarı seçmeniz gerekecektir.
 • “Dengeli” ya da “Yüksek Performans” seçeneklerinin sağında yer alan “Plan ayarlarını değiştir” butonuna dokunun.
 • “Bilgisayarı Uyku Moduna Geçir” seçeneğinin yan tarafından iki farklı durum için bir süre seçin.
 • Burada eğer ki bilgisayarın hiçbir şekilde uyku moduna alınmaması için “Hiçbir Zaman” seçeneğine seçili hale getirebilirsiniz.

Bu işlem adımlarını gerçekleştirdiğinizde cihaz halen daha kendiliğinden uyku moduna geçiyor sorununu karşınıza çıkarıyorsa bir sonraki seçenek olarak aşağıdaki adımları uygulayın.

 • “Planın Ayarlarını Değiştir: Yüksek Performans” başlığı altından “Gelişmiş Güç Ayarlarını Değiştir” seçeneğine dokunun.
 • “Uyku” sekmesini genişletin ve sağ taraftan yine her zaman olduğu gibi süre seçimi gerçekleştirin.
 • “Hiçbir Zaman” olarak seçtiğinizde bu sefer sorun kökten çözülmüş olacaktır.

Tabii ki sorun cihaz özelliklerinize bağlı olarak halen daha çözülmemiş olabilir. Bu gibi durumlarda aşağıdaki seçeneği değerlendirmeniz gerekecektir.

“Hazırda Beklet” Modunu Kapatın.

Windows 10’da ve bir önceki sürümlerin tamamında yer alan “Hazırda Beklet” modu sisteminizin kendiliğinden uyku moduna geçiş yapmasına sebep olabilir. Bu gibi durumlarda “Hazırda Bekletme Modu” özelliğini kapatmalısınız. Bu özelliği pasif hale getirmek içinse aşağıdaki adımları uygulayın.

 • “Başlat” menüsünü açın.
 • “Çalıştır” yazın ve uygulamayı başlatın.
 • “powercfg.exe /hibernate off” komutunu ilgili alana yazın.
 • “Tamam” butonuna basın.

Bu işlemlerin ardından “Hazırda Beklet” özelliği de tamamıyla pasif hale getirilmiş olacaktır. Bu bağlamda şu durumda görüldüğü üzere cihazınızın kapağını kapatmış olsanız, herhangi bir işlem yapmamış olsanız ya da buna benzer işlemleri gerçekleştirmemiş olsanız dahi kesinlikle cihazınızın uyku moduna girme sorunu ortaya çıkmayacaktır.

Bu içeriğimizde Windows 10 kendiliğinden uyku moduna giriyor sorununun çözümü için uygulayabileceğiniz tüm işlemlerden detaylıca basit anlatımıyla bahsettik.

Yorum Yapın
 • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

Redmi Note 9

Redmi Note 9 Xiaomi’nin Redmi India markası altında sunduğu telefonlar, yüksek fiyat / performans oranı ile pek çok kişinin ilgisini çekiyor. Note 9 Haziran Türkiye Redmi…

7 Ay Önce
0 Yorum

Huawei MateBook X Pro 2021

Huawei MateBook X Pro 2021 Özellikleri ile alakalı sizlere bilgi vermeye çalıştık. Biricerik.com olarak sizlere verdiğimiz bilgiler doğrultusunda eğer bilgisayar alacaksanız bu bilgisayar tam size göre…

2 Yıl Önce
0 Yorum

iPhone İçin En İyi Uygulamalar Hangileridir?

Dünya üzerindeki en popüler telefonlardan birisi olan Iphone pek çok kişi tarafından kullanılır. Üretici firmanın kullanıcı memnuniyetine önem vermesi ve toplumun her kesimine hitap etmesi bu…

7 Ay Önce
0 Yorum
valorant vp satın al