Windows 10 Hesap Makinesi Açılmıyor, Nasıl Açabilirim?

1 Yıl Önce
Admin
0 0 0 0 0

Windows 10 ve geçmişte kullanılan tüm sürümlerin olmazsa olmazı konumunda yer alan “Hesap Makinesi” uygulaması birçok alanda işimize yarıyor. Her geçen gün daha fazla gelişmesi ve güncellemelerle matematiksel işlemleri daha kolay yapmamızı sağlaması kullanışlılığını arttırıyor. Bilgisayarda yer alan uygulamada fiziksel bir hesap makinesinin gündelik hayatta karşılaştığı sorunlarla karşılaşabilir. Bu gibi durumlarda birçok kullanıcı “Hesap Makinesi Açılmıyor, Windows 10 Hesap Makinesi Hatası” benzeri aramalar yaparak sorunun çözümünü araştırıyor. Biz de ilgili hata çeşitlerinin çözümü için sizlere bir öneri listesi hazırladık. Bu listede yer alan tüm önerileri dikkate alarak hesap makinesi hatasını çözebilirsiniz.

Yöntem 1: Hesap Makinesini “Yönetici Olarak” Başlatın.

Windows işletim sisteminde bazı yazılımların işlevine kavuşması için “Yönetici” tarafından verilen izne ihtiyacı vardır. Bu sebeple uygulamalar kullandığınız hesabın yönetici olduğundan emin olmazsa ulaşılabilirliği otomatik olarak kısıtlar. Tam olarak bu durumda yapmanız gereken şey; uygulamayı “Yönetici Olarak” başlatmaktır.

 • Başlat Menüsü” bölümünü açın.
 • Hesap Makinesi” olarak aratın.
 • Yönetici Olarak Başlat” seçeneğine dokunun.

Bu işlem adımlarının ardından Windows 10 hesap makinesi açılmıyor sorunu kolaylıkla çözülecek ve hesap makinesi tekrardan işlevine kavuşacaktır.

Yöntem 2: Bilgisayarda “Yönetici” Hesabı Oluşturun.

Windows 10 hesap makinesi açılmıyor sorununun bir diğer sebebi ilk adımda bahsettiğimiz “Yönetici” işlevidir. Her ne kadar o adımda bahsettiğimiz “Yönetici Olarak Çalıştır” adımı işe yarasa da çözüme ulaşamayan kullanıcılar cihazda yeni bir “Yönetici” hesabı oluşturmalıdır.

 • Windows” simgesine dokunun.
 • Denetim Masası” olarak aratın ve “Kullanıcı Hesapları” bölümüne girin.
  Kullanıcı Hesapları
 • Başka Bir Hesabı Yönetin” seçeneğine tıklayın.
 • Bilgisayar Ayarlarında Değişiklik Yap” diyerek “Yönetici” hesabı oluşturun.
 • Diğer Kullanıcılar > Bu Bilgisayara Başka Birini Ekle” yolunu takip edin.
  Bu Bilgisayara Başka Birini Ekleyin

Bu aşamaları eksiksiz bir şekilde uyguladığınızda “Yönetici” hesabı oluşturulacaktır. Bir sonraki adımda cihazınızı kapatın ve tekrardan açtığınızda yeni oluşturduğunuz hesapla giriş yapın.

Yöntem 3: “Windows 10 Sorun Gidericisi” Yazılımını Çalıştırın.

Windows 10 Sorun Gidericisi” yazılımı işletim sistemi içerisinde karşılaştığınız birçok yazılımsal hatanın çözümüne ulaşmak için sizlere olanak tanır. Bu olanakları değerlendirmeye aldığınızda sorunu rahatlıkla çözebilirsiniz.

 • Başlat Menüsü” bölümünü açın.
 • Windows Mağazası İle İlgili Sorunları Bul” yolunu takip edin.Windows Mağazası İle İlgili Sorunları Bul

Windows 10 hesap makinesi açılmıyor sorunuyla neden karşılaştığınız sorun gidericiyi başlattıktan sonra sizlere detaylı bir şekilde sunulacaktır. Bu sunumun ardından ilgili işlemleri yaparak sorunu ortadan kaldırın.

Yöntem 4: “Hesap Makinesi” Uygulamasını Kaldırın ve Tekrar Yükleyin.

Windows XP ve 7 sürümlerinde “Hesap Makinesi” adı verilen uygulama silinmiyordu. Windows 8.1 ve Windows 10 sürümünün kullanıma açılmasıyla birlikte “Mağaza” özelliği geldi. Bu özellik “Hesap Makinesi” yazılımını tekrardan indirilebilir kıldı. Hâl böyle olunca “Hesap Makinesi” uygulamasını kaldırıp tekrardan uygulama mağazası aracılığıyla yükleyebiliyorsunuz. Bu adımları uyguladığınızda çalışmayan hesap makinesi tekrarda işlev kazanacak ve gelişmiş özellikleriyle birlikte hesaplamalarınızda kullanabileceğiniz bir uygulama haline gelecektir.

Yöntem 5: Sistem Dosyası Denetleyicisi Özelliğini Aktifleştirin.

Sistem Dosyası Denetleyicisi” uygulaması bir nevi sorun giderici yazılım olarak görülebilir. Her ne kadar benzerlik gösterse de ikisinin işlevsel olarak çalışma stili çok farklıdır. Bu yazılımla işletim sisteminin içerisinde yer alan uygulamaların karşılaştığı sorunlar çözülebiliyor. Birçok kişi diğer adımları deneyerek başarısız olduğunda ilgili yazılımı çalıştırarak çözüme ulaşabiliyor.

Yöntem 6: Windows Güncellemelerini Kontrol Edin.

Windows 8.1 ve Windows 10 sürümlerinde kararlılık adına birçok güncelleme gelmektedir. Bu güncellemeler bazen sorunsuz çalışan uygulamaların bir anda çalışmamasına sebep olabiliyor. Windows 10 hesap makinesi açılmıyor sorunu da bundan kaynaklanabilir. Hâl böyle olunca tek yapmanız gereken Microsoft tarafından yeni bir güncelleme gönderilmesini beklemektir.

Bu içeriğimizde “Windows 10 Hesap Makinesi Açılmıyor” sorununa çözüm niteliğinde olan altı adet yöntemden bahsettik.

Yorum Yapın
 • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

Galaxy S20+ 5G

Galaxy S20+ 5G , Samsung tarafından , Şubat 2020’de piyasaya sürülen Android akıllı telefonun Geliştirme kodu adı Hubble olarak adlandırılmıştır. Galaxy S20+ 5G, Samsung Electronics ‘…

1 Yıl Önce
0 Yorum

DGS Turizm İşletmeciliği 3. Sınıftan Başlatan Üniversiteler 2021-2022

DGS Turizm İşletmeciliği 3. Sınıftan Başlatan Üniversiteler 2021-2022, Turizm ve türevi mezunu öğrencilerin merakla beklediği sorudur. Meslek yüksek okullarından mezun olan öğrenciler DGS ile geçiş yapacakları…

15 Gün Önce
0 Yorum

Modern Chester Koltuk Dekorasyonlar

Modern Chester Koltuk Dekorasyonları , 1600’lü yıllardan beri yeniliğini ve popülerliğini korumaktadır. Birçok alıcısı olan Modern Chester Koltukları evlerde tarzını göstermek isteyenlerin tercihlerdendir. 4. Earl Chesterfield tarafından…

2 Ay Önce
0 Yorum