2009 yılında kurulan ve günümüzde en çok kullanılan uygulamaların başında gelen Whatsapp, 2019’da yapılan son açıklamaya göre 1.5 milyardan fazla kullanıcıya sahiptir. Bu kadar geniş çaplı bir kullanıcı sayısına sahip olduğu için de uygulamanın her kullanıcı üzerinde sorunsuz çalışmasını sağlamak oldukça zor. Bu yüzden, her gün uygulama üzerinde yeni yeni hatalar meydana gelmekte ve internette çözümleri aranmaktadır. Bu yazıda sizlere en güncel Whatsapp hata ve çözümleri konularından bahsedeceğiz.

Whatsapp Gizlilik Ayarları Güncellenemedi Hatası

Whatsapp, geçtiğimiz günlerde gizlilik güncellemesini yeniledi ve tüm kullanıcılara zorla onaylattı. Günlerce gündemde konuşulan bu konunun ardından bazı kullanıcılarda bir sorun meydana geldi. Bazı kullanıcılar yenilenen gizlilik ayarlarını kabul etmesine rağmen uygulamaya girdiklerinde “Whatsapp gizlilik ayarları güncellenemedi” şeklinde bir hata alıyordu. Peki bu hata nasıl çözülür?

Whatsapp Hata ve Çözümleri

Whatsapp Hata ve Çözümleri

İlk yöntem Whatsapp sürümünüzü kontrol etmenizdir. Kullandığınız telefonun kendine ait marketine girerek Whatsapp uygulamasının son sürüm olup olmadığını kontrol edin. Eğer uygulamanız güncel değilse en güncel sürüme getirecek şekilde güncellemeniz gereklidir. Güncellemediğiniz zaman Whatsapp gizlilik ayarlarını kabul etmemiş olarak görebildiği için Whatsapp uygulamasını en son sürüme güncellemeniz bu sorunun giderilmesini sağlayacaktır.

İkinci yöntem ise Whatsapp uygulamasının beta testine katılmaktadır. Bunu yapmak için kullandığınız telefonun kendine ait mağazasına girmeniz gerekir. Mağazada Whatsapp uygulamasını bulup tıklayın. Açılan sayfada Beta test programına katıl seçeneğine tıkladıktan bir süre sonra beta testine aldığınıza dair “test programına katıldınız” şeklinde bir mesajla karşılaşacaksınız. Bu durumda başarıyla beta testine katılmış oluyorsunuz. Beta testine katılmanız demek uygulamaya yeni gelen güncellemeleri veya hata düzeltimi için yapılan güncellemeleri ilk sizin almanız demektir. Beta programına kaydolmanız durumunda herhangi bir güncelleme yapıldığında ilk önce siz deneyimliyorsunuz. Böylece, Whatsapp gizlilik ayarları güncellenemedi hatası için bir güncelleme yayınlandığında hemen uygulamanızı güncelleyip bu hatadan rahatlıkla kurtulabilirsiniz.

Bu iki yöntem de işe yaramadıysa son yöntemimiz Whatsapp uygulamasının sahip olduğu önbelleği ve verileri temizlemektir. Bunu yapmak için kullandığınız telefona göre ayarlar kısmına girip, uygulamalar kısmında Whatsapp’ı bulun. Açılan sayfada depolama kısmından önbelleği temizle ve verileri temizle seçeneklerine tıklayın. Kısa bir işlem süreci ardından Whatsapp uygulamanız temizlenecektir. İşlem bittikten sonra ayarları kapatın ve uygulamayı açın. Önbelleği ve verileri temizlediğiniz için Whatsapp, sizin gizlilik ayarlarını kabul etmediğinizi sanarak tekrardan bir kabul mesajı gönderebilir. Mesajı tekrar kabul ettikten sonra uygulamayı kullanmaya devam edebilirsiniz. Böylece, Whatsapp gizlilik ayarları güncellenemedi hatasından kurtulmuş olacaksınız.

Whatsapp Bu Medya Gönderilemiyor Hatası

Whatsapp bu medya gönderilemiyor hatası birçok kullanıcının aldığı bir hatadır. Özellikle müzik gönderirken yaşanan bu hata çoğu kullanıcıyı rahatsız etmektedir. Bu hatanın çözümü için birkaç püf nokta vardır. Aşağıda anlatacağımız şeyleri uygulamanız durumunda bu medya gönderilemiyor hatasından kurtulacaksınız.

İlk olarak internet bağlantınızı kontrol edin. Eğer aktif durumunda bir internet bağlantınız yoksa Whatsapp üzerinden herhangi bir mesaj veya medya gönderimi yapamazsınız. Telefonunuzun ayarlar kısmından herhangi bir internet ağına bağlı olmadığınızı fark ederseniz evinizde kullanmış olduğunuz internet ağına bağlanın ve göndermek istediğiniz medyayı göndermeyi tekrardan deneyin.

Whatsapp Bu Medya Gönderilemiyor Hatası

Whatsapp Bu Medya Gönderilemiyor Hatası

Halihazırda bir internet bağlantınız varsa gönderdiğiniz dosyanın düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Göndermeye çalıştığınız dosya bozuk olduğu için bu hatayı alıyor olabilirsiniz. Bunu kontrol etmenin en kolay yolu göndermek istediğiniz dosyayı açıp görüntülemeyi denemektir. Eğer açmaya çalışırken bir sıkıntı yaşıyorsanız veya dosyanın bozuk olduğunu anladıysanız medyayı başka bir yerden indirerek tekrardan göndermeyi denemeniz gerekir. Böylece, yeni indirmiş olduğunuz bozuk olmayan dosyayı atmaya çalıştığınızda medya gönderilemiyor hatasını almayacaksınız.

Dosyanızda da bir sıkıntı yoksa son olarak göndermeye çalıştığınız dosyanın telefonunuzda olup olmadığını kontrol edin. Göndermek istediğiniz medyayı telefonunuzda bulundurmuyorsanız bu hatayı alıyor olabilirsiniz. Eğer dosya telefonunuzda yoksa dosyayı telefonunuza indirin ve tekrardan göndermeyi deneyin. Whatsapp, dosyanın telefonda yer aldığını anlayacağı için istediğiniz medyayı sıkıntısız bir şekilde gönderecektir.

Whatsapp Başka Bir Aramada Hatası

Bu hata, kullanıcılar tarafından Whatsapp araması yapıldığında karşımıza çıkmaktadır. Uygulama, size ulaşmak isteyen kişiler sizi aramaya çalıştığında “başka bir aramada” hatası veriyor fakat bu noktada asıl sıkıntı olan sizin herhangi bir konuşma içerisinde olmamanız. Siz o anda telefonu kullanıyor olmasanız bile size ulaşmaya çalışan kişi bazen “başka bir aramada” uyarısı alabiliyor. Bu durumda whatsapp başka bir aramada hatası çözümü için yapmanız gereken şeyler şunlardır;

Aktif bir internet bağlantınız olduğundan emin olun. Karşınızdaki kişi sizi aramaya çalışırken sizin aktif bir internet bağlantınız yoksa sizi aramaya çalışan kişi bu tarz bir hata alıyor olabilir. Bu yüzden, telefonunuzun ayarlar kısmından Wifi’ye girip aktif bir internet bağlantınız olup olmadığını kontrol edin. Aktif bir bağlantınız yoksa kullandığınız internete bağlanın ve karşınızdaki kişiden sizi tekrar aramasını rica edin.

İnternet bağlantınızı kontrol etmek hiçbir şeyi değiştirmediyse sizi aramaya çalışan kişiyle sizin whatsapp sürümünüzün uyumlu olup olmadığını kontrol edin. Karşılıklı olarak uygulamanızı son sürüme güncelleyin ve tekrardan deneyin. En güncel sürüme güncellediğinizde başka bir aramada hatasını alma şansınız oldukça düşüktür.

Uygulamalarınızı güncellemek de yaşadığınız sıkıntıyı geçirmediyse son olarak tarih ve saat ayarlarınızı kontrol edin. Konuşmak istediğiniz kişiyle sizin saatiniz arasında bir fark olması durumunda bu hatayı alıyor olabilirsiniz. İkinizin de aynı saat diliminde ve tarihte olduğuna emin olduktan sonra arama yapmayı tekrardan deneyin. Bu düzenleme, başka bir aramada hatasını büyük oranda düzeltmektedir.

Whatsapp İndirme Başarısız Hatası

Whatsapp indirime başarısız hatası en yaygın Whatsapp hatalarından biridir. İlk kez 2017 yılında çıkmaya başlayan hata 2021 yılında hala devam etmektedir. Peki Whatsapp indirme başarısız hatası nasıl çözülür?

Whatsapp İndirme Başarısız Hatası

Whatsapp İndirme Başarısız Hatası

İlk yöntem telefonunuzun pil tasarruf modunda olup olmadığınızı kontrol etmektir. Telefonunuz pil tasarruf modunda bazı işlemleri yapmanızı kısıtladığı için Whatsapp gerekli indirmeyi yapamıyor olabilir. Bu yüzden, pil tasarruf modunu kapattıktan sonra indirmek istediğiniz dosyayı tekrardan indirmeyi deneyin. Bu yöntem indirme başarısız hatasını birçok kişi için çözmektedir.

Telefonunuz herhangi bir şekilde pil tasarruf modunda değilse uygulamanız gereken ikinci yöntem, Whatsapp uygulamasının sahip olduğu önbelleği ve veriyi temizlemektir. Telefonunuzun ayarlar kısmındaki uygulamalar sekmesinde Whatsapp’ı bulup tıklayın. Depolama kısmına girin ve tüm önbelleği ve verileri temizleyin. Birkaç dakikalık bir işlemden sonra temizleme sona erecektir. Temizleme bittikten sonra dosya indirme işlemini bir kez daha deneyin.

Son yöntem ise mobil veriden indirmeyi denemektir. Aktif wifi bağlantısında indirme başarısız hatası alıyorsanız wifi ağınızı kapatın ve mobil veriye geçin. Bazen Facebook sunucularında sıkıntı meydana geldiği için bu tarz internet ağı değişiklikleri işe yaramaktadır. Mobil veriyi aktif ettikten sonra indirmek istediğiniz dosyayı tekrardan indirmeyi deneyin. Bu üç yöntemi uyguladığınızda bir daha whatsapp indirme başarısız hatası almayacaksınız.

Whatsapp Durum Gönderilemiyor Hatası

Bu hata, Whatsapp uygulamasına hikâye özelliğine oldukça benzer durum özelliği geldikten sonra yaşanmaya başlamıştır. Whatsapp’ta durum paylaşma sırasında meydana gelen bu hata kullanıcıların canını oldukça sıkmaktadır. İşte whatsapp durum gönderilemiyor hatası çözümü;

Bu hata genellikle Facebook sunucu hatasından dolayı kaynaklanmaktadır. Yaşadığınız sıkıntının Whatsapp uygulamasının kendisindeki bir sıkıntı yüzünden yaşayıp yaşamadığınızı öğrenmek için bir arkadaşınızdan veya ailenizdeki herhangi birinden durum paylaşmayı denemesini isteyin. Onlar da aynı hatayı alıyorsa sizden kaynaklanan bir durum yok demektir. Bu durumda sıkıntı çözülene kadar beklemeniz gerekir.

Arkadaşlarınız veya aileniz durum paylaşırken herhangi bir sorun yaşamıyorsa durum paylaşımı yaparken internetinizin kesilmediğinden emin olun. Eğer kablosuz ağ kullanıyorsanız kullandığınız modemin yakınına gidip tekrardan paylaşmayı denemek daha kesintisiz bir ağ bağlantısına sahip olacağınız için bu sorunu aşmanıza yardımcı olabilir.

Gerekli internet bağlantısını sağlamak da işe yaramıyorsa duruma yüklemek istediğiniz resim veya videonun telefonunuzda yer aldığından emin olun. Göndermek istediğiniz medya telefonunuzda yer almıyorsa Whatsapp hangi medyayı göndermek istediğinizi anlayamadığı için böyle bir hata veriyor olabilir. Göndereceğiniz medyayı tekrardan telefonunuza indirdikten sonra durum atmayı yeni indirdiğiniz dosyayı seçerek bir kez daha denerseniz bu hatadan kurtulacaksınız.

Whatsapp Sürekli Duruyor

Whatsapp sürekli duruyor hatası genellikle herhangi bir sohbet geçmişini silmek istediğinizde, bir sohbete girmeye çalıştığınızda veya rehbere birini eklemeye çalıştığınızda karşınıza çıkmaktadır. Bu durumunda whatsapp sürekli duruyor hatası çözümü için yapmanızı gereken iki şey vardır;

İlki uygulamanızı güncellemektir. Telefonunuzun uygulama mağazasına girip uygulamalarım ve oyunlarım kısmından güncelleme olup olmadığına bakın. Whatsapp için bir güncelleme varsa, bu güncellemeyi yapmanız durumunda Whatsapp sürekli duruyor hatasından kurtulmuş olacaksınız.

Whatsapp Sürekli Duruyor

Whatsapp Sürekli Duruyor

İkincisi ise telefonunuzun depolama alanını boşaltmaktır. Eğer telefonunuz çok doluysa, sistemin rahat şekilde çalışması için kullanılan alanı biraz boşaltmanız gerekir. Telefonunuzdaki uygulama ve oyunlar çok yer kaplıyorsa işinize yaramayan veya kullanmadığınız birkaç uygulama veya oyunu silmek hem telefonunuzun rahatlamasına hem de Whatsapp’taki bu hatayı çözmeye fayda sağlamaktadır.

Bu iki yöntemi uyguladıysanız ve sorun hala devam ediyorsa tek yapmanız gereken beklemektir. Çünkü böyle bir durumda sıkıntınız kaynağı Whatsapp’tır. Sorun çözülene kadar bir süre beklerseniz whatsapp sürekli duruyor hatası kendi kendine geçecektir.

Whatsapp Saat Hatası

Hem iPhone cihazlarda hem de Android cihazlarda görülen whatsapp tarih ve saat yanlış hatası, kullanıcılarının birbirleriyle iletişim kurmasını oldukça zorlaştırıyor. Peki Whatsapp saat hatası nasıl çözülür?

İlk olarak tarih ve saat ayarlarınızı kontrol etmeniz gerekir. Telefonunuzda, olduğunuz saat diliminden farklı bir saat görünüyorsa bu hata meydana gelebilir. Cihazınızda ayarlar kısmına girin. Tarih ve Saat sekmesine tıklayın. Açılan pencerede eğer otomatik zaman dilimi tiki işaretliyse onu kaldırın ve elinizle manuel olarak bulunduğunuz ülkenin saat dilimini seçin. Bulunduğunuz ülkenin saat dilimini bilmiyorsanız internetten kısa bir araştırmayla hemen öğrenebilirsiniz. Saat ayarını manuel olarak seçtikten sonra tarih ve saat hatası büyük oranda ortadan kalkacaktır.

Bu yöntem işe yaramadıysa birçok sorunun çözümü olan uygulama güncellemeyi deneyin. Kullanıcıların yorumlarına göre bu hatanın temel kaynağı eski sürüm bir Whatsapp kullanıyor olmaktır. Kullandığınız telefonun uygulama mağazasında Whatsapp uygulamasını bulup güncelleme olup olmadığı kontrol edin. Herhangi bir güncelleme varsa güncellemeyi yaptıktan sonra uygulamaya girerek aynı hatayı alıp almadığınızı kontrol edin.

Güncelleme yapmak da işe yaramadıysa son olarak Whatsapp uygulamasını tamamen cihazınızdan kaldırın. Uygulamanın kaldırıldığından tamamen emin olduktan sonra cihazınızı kapatın ve yeniden başlatın. Telefonunuzun açıldıktan sonra uygulama mağazasına girerek Whatsapp uygulumasını tekrardan kurun. Uygulamayı kurduktan sonra numaranızı girip hesabınıza erişmek için gerekli işlemleri yapıp uygulamaya girince aynı hatayı almayacaksınız.

Yorum Yapın
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

Ruslar’a Özel Sosyal Medya Platformları

Ruslar’a Özel Sosyal Medya Platformları , Facebook, Instagram ya da Youtube gibi sosyal medya uygulamaları dünya üzerinde popülerliğini korumaya devam ediyor.  Ancak bazı ülkeler kendi içerisinde…

1 Yıl Önce
0 Yorum

Tinder Gold ve Plus Üyeliği Nasıl İptal Edilir?

Tinder, insanların birbiriyle kaynaştığı sosyal medya platformları arasından sıyrılıp birçok kişinin tercih ettiği flört uygulaması halini aldı. Birçok kişi ilgili platformu yoğun olarak kullanıp buradan karşı…

1 Yıl Önce
0 Yorum

Telegrama Katıldı Bildirimi Nasıl Kapatılır?

WhatsApp’ın gizlilik politikasında yaptığı güncellemelerin hemen ardından uygulama marketlerinde dünyanın en fazla indirilen anlık mesajlaşma uygulaması haline gelen Telegram’da “Kişi Telegram’a Katıldı.” bildirimi birçok kullanıcıyı rahatsız…

5 Ay Önce
0 Yorum