Uyku Problemine Son

5 Ay Önce
Admin
0 0 0 0 0

Uyku Problemine Son .Türkiye’de her 3 insandan 1’inde uykusuzluk sorunları çıkıyor. Vücudunuz bütün bir gün boyunca yaşadığınız şeyleri kaydeder. Yediğiniz lezzetli bir yiyeceği, bir yere çarptığınız zaman ki sinirsel iletim, okuldaki bir öğrenciyseniz işlediğiniz dersleri kaydeder. Beyniniz ve vücudunuz için bir gün içinde çokça yıpranabilir. Bu yüzden uyku yenilenmek için çokça önemlidir.

Uyku probleminizi yenmek için yapmanız gereken adımlar

 • -Eğer uyumaya çalışırken sürekli uyumalıyım yoksa uykumu alamam gibi bir düşünce tarzınız varsa daha zor uyursunuz. Uykunuzun gideceğinden korktuğunuz için yataktan çıkmaya korkmayın. Onun yerine biraz kafanızı boşaltmaya çalışabilirsiniz. Biraz yataktan çıkıp etrafta dolaşıp kafanızı boşalttıktan sonra tekrar uyumaya çalışabilirsiniz.
 • -Uykunuz gelmeden yatmayın çünkü daha fazla yatakta kıvranırsınız. Uykunuz geldiğinde iyice bitkin düştüğünüzden yatmak daha iyidir.
 • -Uykuya dalmanın diğer bir yöntemi de karanlık ve sessiz bir ortamdır. Işıklı bir ortamda uyuyamıyorsanız. Mümkün olduğunca ışıksız karanlık bir ortamda uyuyabilirsiniz.
 • -Cep telefonu ve saat gibi ses çıkaracak şeyleri odanızdan atabilirsiniz. Ayrıca cep telefonların Wi-Fi kapatarak gelecek bildirimleri de kesmiş olursunuz ya da eğer alarm kurulu değilse telefonu direkt kapatabilirsiniz. Böylelikle telefonuzun şarjı da bitmemiş olur.
 • -Yatmadan önce sizi uyutacak bitki çayları içebilirsiniz. Örneğin ıhlamur, papatya veya yasemin çayı. Çay istemiyorsanız ılık süt ve geceleyin acıkmamak için yanında bisküvi yiyebilirsiniz.
 • -Akşam saatleri yatmadan önce çay, kahve ve sigara gibi uyarıcı içecekler kullanmamalısınız.
 • -Gündüz ve öğleden sonra basit egzersizler yapabilirsiniz. Yatmadan önce yapmayınız.
 • -Yatmadan önce ağır yiyecekler yemeyiniz ve de aç karna da yatmayınız. İkisi de uyumayı engelleyen faktörler. Bunu yerine akşam yemeğinde hafif yiyecekler yiyebilirsiniz. Özellikle kızartmalardan uzak durunuz. Eğer midenizin yanma gibi problemleri varsa geceleyin sıkıntı yapabilir.
 • -Kendinize uygun yatak ve yastık seçimi yapınız.
 • -Yatakta sürekli vakit geçirmeyeniz. Örneğin yatakta TV izlemeyiniz. Ayrıca yatak odanızda zaten bir TV bulunmaması gerekiyor çünkü uykunun kalitesini ve periyodunu bozar.
Yorum Yapın
 • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

Doğru Çıkan Cinsiyet Tahminleri ! İşte 14 Tahmin

Doğru Çıkan Cinsiyet Tahminleri ! İşte 14 Tahmin . Bu günlerde basit bir kan testi, hamileliğinizin 10. haftasında bebeğinizin cinsiyetini size söyleyebilir . Ve biraz daha…

6 Ay Önce
0 Yorum

Vücudun Tamamını Çalıştıran Egzersiz Hareketleri

İnsan vücudunun sağlıklı olarak yaşamını sürdürebilmesi için beslenme düzenine ve vücut sağlığının bütün olarak korunmasına dikkat etmek gerekir. Bu durumda, beslenme düzeninin önemi kadar egzersiz hareketleri…

2 Ay Önce
0 Yorum

Ödem Söktürücü Çay Tarifi

İnsanlar, beslenme alışkanlıkları ya da çeşitli hastalıkların etkisi ile vücutlarında ödemin oluştuğunu görebilir. Ödem vücudun belirli bölgelerinde şişliklerin meydana gelmesi durumudur. Vücutta normalde olması gerekenden fazla…

2 Ay Önce
0 Yorum