Twitter Spaces Nedir? Clubhouse’a Rakip Olabilir mi?

1 Yıl Önce
Admin
0 0 0 0 0

Clubhouse çılgınlığı almış başını gidiyor. Tabii bunu duyan Twitter boş durur mu? Durmaz. Hemen meseleye el atar ve yeni bir hizmet ortaya çıkarır: Twitter Spaces! Peki bu neyin nesidir? Clubhouse ile yarışabilir mi? Tutar mı tutmaz mı? Gelin biraz tartışalım.

Twitter Spaces Nedir?

Bilindiği gibi Twitter’ın milyonlarca kullanıcısı var ve bu, giderek artıyor. Hâliyle sürekli kullanıcıları cezbedecek yenilikler yapmak da şart oluyor. İşte Twitter Spaces de bunlardan biri. Sesli sohbet olanağı tanıyan bu hizmet Clubhouse’a benziyor.

Önce Android kullanıcılarının hizmetine beta sürüm olarak sunuldu. Bu sayede kullanıcılar Twitter üzerinden sohbet kanalına katılarak birbiriyle sesli iletişim kurma imkânına kavuştu.

Fakat bu hizmet daha tamamlanmış değil. Üzerinde çalışılıyor. Dolayısıyla şu an Clubhouse ile rekabet söz konusu olamaz.

Twitter Spaces özelliği daha da geliştirilir ve tam olarak herkesin kullanımına açılırbelki rağbet görebilir. Ancak alışılmış şeylerin taklidi yapılınca pek tutmadığı da bir gerçek. Netflix-Exxen örneği buna bir misâl.

Twitter Spaces ne zaman son hâliyle karşımıza çıkar , orası meçhul. İyisi mi biz; şimdilik Clubhouse ile idare etmeye devam edelim. Belki Twitter Spaces de kalbimize girmeyi başarır, ne dersiniz?

Twitter Spacess Ne Zaman Yayınlanacak?

Twitter Spaces henüz gelişim aşamasını tamamlamadı. Bu yüzden işlevsel özellikler için –deyim yerindeyse- olgunlaşmasını beklemek gerekiyor. Yapılan açıklamaya göre Twitter Spaces gerekli çalışmaların ardından Nisan 2021 itibariyle herkesin erişimine açılacak.

Twitter Spaces Özellikleri

Twitter Spaces kullanımı esnasında yararlanabileceğimiz fonksiyonlardan bazıları şunlar olacak:

 1. Odalara katılarak görüntülü ve sesli konuşmalar yapabileceğiz.
 2. Sesli sohbete başka kullanıcıları davet edebileceğiz.Sohbetteki bazı kişileri konuşmacı veya dinleyici olarak atayabileceğiz.
 3. Clubhouse’da olduğu gibi davetle katılma özelliği olacak.
 4. Yayıncılara bahşişler verilebilecek. Böylece yayın yapanların buradan kazanç elde etmesi de mümkün olacak.
 5. Tip JAr adı verilen bir uygulama sayesinde yayıncılara Bandcamp, Venmo, Cash App, Pay Pal gibi uygulamalar üzerinden para gönderimi sağlanabilecek.
 6. Şu an konuşmaya maximum 10 kişi katılabiliyor. Fakat dinleyici konusunda herhangi bir sınırlandırma bulunmuyor. Yani isterse 100 bin kişi bile sizi dinleyebilir. Aslında ilginç ve güzel bir deneyim!

Twitter Spaces Nasıl Kullanılır?

Twitter Spaces uygulaması hesabınızad aktif olmayabilir. Dediğimiz gibi hâlâ herkese açık değil. Ancak yine de şansınızı denemek isterseniz:

 1. Tweet atma butonuna basılı tutarak üçlü görsellerin altında Spaces/Alanlar bölümünün olup olmadığına bakın. Eğer bu simge sizde varsa şanslısınız! Yoksa da yapabileceğiniz tek şey Nisan ayına kadar beklemek. (Bu arada işlemleri telefonunuzdan yapmalısınız. Bilgisayardan olmayacaktır.)
 2. Simgeyi gördüyseniz butona tıklayarak devam edin.
 3. Kanalınızda konuşmacı olacak kişileri seçerek odayı başlatabilirsiniz.
 4. Bir not daha: Bunu yapabilmek için hesabınızın korumalı olmaması gerekiyor. Twitter Spaces özelliği sadece herkese açık hesaplarda kullanılabilir.
 5. Alanınızı sonlandırdıktan sonra sohbet geçmişinizi herkes göremez fakat Twitter her ihtimale karşı bunları 30 gün sakladığını belirtiyor. Eğer şikâyet geldiyse Twitter, itiraz sürecinin yürütülmesi adına konuşmayı ekstra  90 gün daha muhafaza ediyor. Yani konuştuklarınız en az 4 ay boyunca saklanacak. Bilginiz olsun! Aman ona göre dikkat edin! (Tabii ki bu, Twitter üzerindeki depolama için geçerli. Yoksa zaten siz konuşma kayıtlarını indirme imkânına da sahipsiniz.)

Bu özelliği linç edenler de, çok beğenenler de var. Bizce önyargıyla yaklaşmamak en doğrusu. Hesabınızda aktifse bir deneyin; değilse herkese açık olduğu zaman şans verin deriz. Belli mi olur, Clubhouse’dan daha fazla tutabilir!

 

Yorum Yapın
 • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

Chrome Silinen Şifreleri Kurtarma Nasıl Yapılır?

Google Chrome, günümüzün en çok kullanılan internet tarayıcılarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Hangi bilgisayara bakarsak bakalım bu tarayıcının kurulu olmadığı bir yer görme imkanımız adeta yok…

1 Yıl Önce
0 Yorum

Salon Salomanje Dekorasyonları

Salon Salomanje Dekorasyonları , Modern zaman evlerine geçmeden önce daha büyük evlerde oturma imkanı vardı. Özellikle fiyatların artması ve yeni düzene geçilesinden dolayı evler olabileceğinden daha…

2 Ay Önce
0 Yorum

DGS Turizm İşletmeciliği 3. Sınıftan Başlatan Üniversiteler 2021-2022

DGS Turizm İşletmeciliği 3. Sınıftan Başlatan Üniversiteler 2021-2022, Turizm ve türevi mezunu öğrencilerin merakla beklediği sorudur. Meslek yüksek okullarından mezun olan öğrenciler DGS ile geçiş yapacakları…

15 Gün Önce
0 Yorum