Tavla Oyna

9 Ay Önce
Admin
0 0 0 0 0

Tavla Oynamak en eski oyunlarımızdan biridir ve bu oyun oldukça akıl gerektiren bir oyun olmaktadır. Yalnızca birden fazla fikri mümkün kılmakla kalmaz, aynı zamanda öngörülebilirliği büyük ölçüde geliştirir. Taktikleriniz çok geniş bir düşünce ile ilerlemesi gerekmektedir yoksa rakibinizden bir sıfır geride başlayabilirsiniz. Tavla başlangıç esnasında çok kafa karıştırıcı bir oyun olsa da alıştıktan sonra çok zevkli bir hal alabilmektedir.

Tavla Oyna ,halk dilinde hem erkek hem de kız tavlası olmak üzere iki çeşit tavla türü bulunmaktadır. Her tavla 30 tavla pulu ve 2 zar içerir. Bu ölçeklerden 15’i beyaz, 15’i siyah renklerinde olmaktadır. Ayrıca tavla oyun tahtasında toplam 24 numara bulunmaktadır.

Herkes kendi rengine karar verir ve damgaları ayırır. Tavlada da görebileceğiniz gibi solda ve sağda iki kısım var ve bu kısımları damgalamaya başlıyorsunuz. Her oyuncu önündeki tavlada toplam 12 puan görür. Bu sayılar, attığınız zardaki sayıları temsil eder ve görülmesi kolay olmaktadır. Her iki yöntem de tavla dizilişi için kullanılabilir. Şekle göre soldaki üçüncü adımda herkesin kendi renginde üç skalası vardır. Sağdaki ilk 5 adımı bırakın. Kalan yedi puldan beşini, karşı sıradaki numaraların solundaki ilk rakama yerleştirir. Son iki işareti karşı çizginin en sağındaki son haneye yerleştirerek tavla dizisini bitirir.

Diğer oyuncular tavla taş dizilimi yaptıktan sonra oynamaya hazırdır. Bu, şimdi yapmanız gereken ikinci adım olmaktadır. En büyük zar için, her iki oyuncu da sırayla zarı atarak oyuna başlar. Her oyuncunun önünde bir ev vardır.

https://www.youtube.com/watch?v=7zZifUFFFxI
Tavla Nasıl Oynanır?

Tavla Kuralları

İlk kural, her oyuncunun (bu sırayla) önceki sayının en sağdaki pulunu toplamasıdır. Dama toplayan ilk oyuncuysanız, oyunu kazandınız. Her tavla oyunu 5 tur oynanır. Bu turlardan en az üçünü kazanırsanız, oyunu kazanırsınız. Birkaç tavla terimi vardır. Biri Mars ve düz. Mars yapmak için, kendi yerinize gitmeden önce tüm pulları toplayan siz olmalısınız. Her oyuncu taşı saat yönünde sağ üst köşeden sol alt köşeye hareket ettirmelidir. Ayrıca resimli anlatımla tavla nasıl oynanacağını da görebilirsiniz. Bir kişiyi mars ettiğiniz zaman 2 puan kazanmış olursunuz. Tavla kapıları ne kadar çok yapılırsa o kadar çok avantajlı hale gelinebilmektedir.

Büyük zar atan oyuncu oyuna başlar. Yuvarlanan zar sayısına bağlı olarak (örneğin, 3 ve 5), pulu toplam 8 basamak için 8 basamak sağa hareket ettirebilir veya jetonu 5 basamak ve 3 basamak daha hareket ettirebilirsiniz. Pulları evin içinde 3. haneye ve hemen dışarıdaki 5. haneye taşırsanız, 2 damgayı eve koyup kapı yapılabilmektedir. Başka bir deyişle, aldığınız her kapı rakibinizin sizin taşlarınızı kıramayıp önüne geçtiğiniz anlamına gelir. Tek bir pul varsa karşı taraf pul koyup yiyebilir. Bu durumda, sıra size geldiğinde attığınız zar sayısına bağlı olarak, pulları oyuna yalnızca boş yuvalar varsa geri getirebilirsiniz. Aksi takdirde pullardan biri kullanılamaz hale gelirse değiştirilene kadar değiştirilemez.

Oyun başlangıcında genellikle hep iki zar arasında iki fark varsa kendi yuvanıza kapı yapabilirsiniz. Rakibinizin herhangi bir sırada tek taşı kalmış ve sizin zar atmanızla beraber taşınız rakibinizin taşının üstüne denk geliyorsa rakibinizin taşını kırabilirsiniz demektir. Kırdıktan sonra kırılan taş tekrardan rakibinizin yuvasından başlamaktadır.

Yuvarlanma paterni 1-1, 2-2, 3-3, 4-4, 5-5 veya 6-6 ise, kişi oyunu dört kez oynar. Örneğin 6-6 geldiğinde 4 x 6 oynanacaktır. Çift zarın üstünlüğü, zar atanlar tarafından miras alınır. Bu nedenle, düşeş veya çift atmak önemlidir. Ne kadar çok periniz olursa, kazanma olasılığınız o kadar artar. Rakibiniz sizin pulunuzu kıramayacağından ötürü her zaman per yapmak ve kapı yapmak oyunda hızlı ilerlemekten daha önemli bir husustur.

Yorum Yapın
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

En İyi PlayStation 4 Oyunları

Son zamanların en iyi oyun platformu olarak karşımıza çıkan PlayStation hayranları her geçen gün artış gösteriyor. PlayStation ile Xbox arasında olan rekabet dur durak bilmeden devam…

1 Yıl Önce
0 Yorum

Steam Üye Olma

Steam Üye Olma , Ücretli ve ücretsiz olarak oyun indirmenizi sağlayan Steam, dünyanın en popüler platformlarından biridir. Platform kullanıcıları sahip oldukları oyunları istediği yere götürebilir. Platformu…

1 Yıl Önce
0 Yorum

Call of Duty Black Ops 4 İpuçları ve Püf Noktaları

Call of Duty Black Ops 4 İpuçları ve Püf Noktaları 12 Ekim 2018 tarihinde oyun sektöründeki yerini alan Call of Duty Black Ops, efsane oyun Call…

1 Yıl Önce
0 Yorum