Taksi Ücreti Hesaplama 2021 Güncel

15 Gün Önce
Admin
0 0 0 0 0

Taksi Ücreti Hesaplama 2021 Güncel Taksiler kişilerin seyahatleri sırasında yararlandıkları ve belirli mesafelere göre ücretlendirilen taşıma araçlarıdır. Ücretlendirmenin mesafenin uzunluğuna bağlı olarak artabildiği bu tür araçlar ticari faaliyet amacı ile kullanılır. Taksimetre aracılığı ile ücretlerin belirlendiği bu tür hususi araçlarda illere özel tarifeler uygulanmaktadır.

İllerde uygulanan tarifeler ilk açılış için belirli bir fiyat üzerinden olurken her kilometre başına da ayrıca ücret alınmaktadır. Yolcular ulaşım için taksiyi tercih ettiklerinde gidecekleri mesafenin kilometre olarak ölçümü üzerinden hesaplama yapılırken taksi açılış ücreti de bu rakama ilave edilmektedir.

Taksi Ücretleri Nasıl Hesaplanır?

Yolcuların seyahat etmek için tercih edecekleri taksilerde ücretlendirme yapılırken belirli bir yöntem doğrultusunda hareket edilmektedir. Taksi ücret hesaplama çalışmasında öncelikle taksinin hangi ilde hizmet verdiği dikkate alınır.

Her ilin taksi hesaplama tarifesi farklı olabileceği için hangi ilde taksi kullanılacaksa buna göre hareket edilir. Gidilecek kilometre başına ücret alındığından yolculuk edilecek mesafe taksimetre aracılığı ile tespit edilmektedir. Bundan dolayı da mesafenin sonunda taksimetreye yansıyan ücret geçerli olur.

Taksimetre hesaplama yaparken taksi açılış ücretini de rakama ilave etmektedir. Taksi ücreti hesaplama bu kaideler dikkate alınarak yapılırken İstanbul için taksi açılış ücreti 5,55 TL olarak belirlenmiştir. Bu tarife 2021 yılı için geçerlidir.

İstanbul 2021 Taksi Ücreti Hesaplama

2021 yılı taksi ücretleri İstanbul iline göre açılış için bordo ve sarı taksilerde uygulanan tutar 5,55 TL’dir. Kilometre başına alınan ücret ise 3,45 TL olarak hesaplanmaktadır. Taksiler siyah ya da turkuaz renkli olduğunda ise ücret tarifesinde değişiklik olur ve açılış ücreti olarak 6,38 TL alınır. Bu taksiler için kilometre başına ücret ise 3, 99 TL’dir. Taksilerde gece ve gündüz tarifesi aynı uygulanmaktadır.

Taksi ücreti hesaplama 2021 için İstanbul’da yukarıda yer alan fiyatlar dikkate alınarak hesaplama yapılırken Ankara ve İzmir gibi iller için farklı fiyat tarifeleri uygulanmaktadır. Seyahat edilen mesafelerde köprü ya da otoyollarda ücret alınıyorsa bu durumda da geçiş ücretleri taksi ücretine yansıtılmaktadır.

Ankara 2021 Taksi Ücreti Hesaplama

Her ilde farklı bir taksi açılış ücreti uygulanırken kilometre başına alınan ücretler de farklı olabilmektedir. Ankara ili için de bu durum geçerlidir ve bu şehirde taksi açılış ücreti 4,60 TL’dir. Kilometre başına alınan ücret ise 3,40 TL olarak hesaplanır. Gece ve gündüz fiyatlarda bir oynama olmazken tarifeler aynıdır ve tüm Ankara ili için bu fiyatlandırmalara göre taksiler ile yolculuk etmek mümkündür.

İzmir 2021 Taksi Ücreti Hesaplama

İzmir, İstanbul ya da Ankara dışında da taksi ücret tarifelerinde farklılıklar olabilmektedir. İzmir ilindeki ücret tarifesine göre ise açılış ücreti 3,90 TL’dir. Bu rakamlar 2021 yılı için geçerli olan ücretlerdir ve tüm İzmir’de geçerlidir. İzmir’de taksiler kilometre başına 3,70 TL ücret uygulaması yaparken gece ve gündüz tarifeleri arasında bir fark bulunmamaktadır.

Tüm illerde köprü ya da otoyol geçişleri sırasında bir ödeme yapılması gerektiğinde bu rakamların belirlenen taksi ücretlendirmesine yansıtılması söz konusu olur. Taksiler çeşitli mesafelerde ulaşımı kolaylaştırmak ve rahat şartlarda seyahat etmek için kullanılabilen ticari araç türleri arasında yer alır.

 

Yorum Yapın
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

DGS Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü 3. Sınıftan Başlatan Üniversiteler 2021 – 2022

DGS Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü  3. Sınıftan Başlatan Üniversiteler 2021 – 2022 , birçok üniversitede yer almayan bölümlerdir. 2 yıllık okuyan adaylar geniş alanlarda kullanabilecekleri…

1 Ay Önce
0 Yorum

Rüyada Deprem Görmek

Rüyada deprem görmek, bir ok anlamda yorumlanabilir. Ama en bariz nedeni oturduğunuz yerden nedeni belirsiz bir dolaydan dolayı taşınacağınızdır. Rüya sahibi yakın zaman içerisi de oturduğu…

1 Yıl Önce
0 Yorum

DGS Bahçe Bitkileri Bölümü 3. Sınıftan Başlatan Üniversiteler 2021 – 2022

DGS Bahçe Bitkileri Bölümü 3. Sınıftan Başlatan Üniversiteler 2021 – 2022 , 2 yıllık eğitim süreçlerini 4 yıllık eğitimle daha verimli ve donanımlı olmak isteyenlerin başvurduğu…

1 Ay Önce
0 Yorum