Steam’de Geçersiz Depo Yapılandırması Nasıl Çözülür?

1 Yıl Önce
Admin
0 0 0 0 0

Steam, bazı durumlarda oyun yüklemeye çalışırken geçersiz depo yapılandırması adında bir hata verir. Bu hata bir diğer şekliyle “Invalid Depot Configuration” olarak karşımıza çıkar. Hatanın en önemli sebebi ilgili programı “Beta” sürümünde kullanmaktır. Hâl böyle olunca kullanıcılar hiçbir şekilde ilgili programı kullanarak cihazına oyun, yazılım ya da buna benzer öğeleri yükleyemez. Biz de bu içeriğimizde söz konusu olan hatayla ilgili çözüm yöntemlerini sizlere sunuyoruz.

Yöntem 1: Steam Programının Güncellemelerini Gerçekleştirin.

Steam’da geçersiz depo yapılandırması aldığınızda yapacağınız ilk işlem programın güncellemelerini tamamlamaktır. Bu doğrultuda gerekli güncellemeleri yapmak için aşağıdaki adımları eksiksiz bir şekilde uygulayın.

 • Steam” programını açın.
 • Dosya” sekmesine tıklayın.
 • Steam İstemci Güncellemelerini Kontrol Et.” seçeneğine dokunun.

Bu seçeneğe tıkladıktan sonra programın güncel olan sürümü yüklenmeye başlayacak ve aldığınız hata ortadan kalkacaktır. Eğer ki güncelleme işlemi sorunun çözümü için yeterli olmadıysa bir sonraki yöntemi değerlendirmeye alın.

Yöntem 2: “Steam” Klasöründeki Tüm Dosyaları Silin.

Steam’de “Geçersiz Depo Yapılandırması” yani “Invalid Depot Configuration” hatası alındığında ilgili hatanın program klasörü içerisindeki tüm öğelerin silinerek düzeldiğini görüyoruz. Her ne kadar bu korkutucu bir yöntem olsa da sorunun çözülmesi için etkili olacaktır.

 • Win + E” kombinasyonunu kullanarak “Dosya Gezgini” penceresini açın.
 • Steam” programının kurulu olduğu dizine gidin.
 • Steam” klasörünün içerisindeki tüm öğeleri temizleyin.

Bu üç aşamanın ardından cihazınızı yeniden başlatın. “Steam” programını tekrardan kurun ve güncellemelerini tamamlayarak program indirmeyi deneyin.

Yöntem 3: Steam’ın Beta Programından Çıkın.

Steam, beta programına giren kullanıcılar programın çalışmasında kararsızlıklarla karşılaşabilir. Bu durumda indirme işlemleri başarısız olur, hiç başlamaz ya da başladıktan sonra kullanılamaz hale gelir. Hâl böyle olunca ilgili hatalarla karşılaşmamak için aşağıdaki adımları uygulayın.

 • Steam” programını başlatın.
 • Ayarlar” bölümüne girin.
 • Hesap” sekmesi içerisinde “Beta Katılım” bölümündeki “Değiştir” butonuna dokunun.
 • Tüm Beta Programlarını Devre Dışı Bırak” seçeneğine tıklayarak programdan çıkışınızı gerçekleştirin.

Steam’de halihazırda bulunduğunuz beta programı artık sonlandırılacak ve “Geçersiz Depo Yapılandırması” hatası da son bulacaktır.

Yöntem 4: MountedDepots Yapılandırmasını Temizleyin.

Steam programında “MountedDepots” adlı bir yapılandırma bulunmaktadır. Bu yapılandırmayı silmek aldığınız hatayı ortadan kaldırmak için yeterli olabilir.

 • Win + E” kombinasyonuyla “Dosya Gezgini” sayfasını açın.
 • Steam” klasörüne girin ve “SteamApps” klasörüne ulaşın.
 • appmanifest_[gameid].acf” dosyasına sağ tıklayın.
 • Birlikte Aç” deyip ardından “Not Defteri” uygulamasını seçin.
 • MountedDepots” dosyasındaki tüm numaraları temizleyin.
 • Dosya” sekmesine girin ve “Kaydet” seçeneğine dokunun.

Bu yapılandırmaları temizledikten sonra programı tekrardan çalıştırmanız halinde yeni yapılandırmalar otomatik olarak tanımlanacaktır. Birçok kullanıcı “Geçersiz Depo Yapılandırması” hatasını bu şekilde çözüyor.

Steam’de Geçersiz Depo Yapılandırması Nasıl Çözülür” başlıklı içeriğimizde ilgili hatanın güncel çözüm yöntemlerinden bahsederek sorunla bir daha karşılaşmamanızı sağladık. Bu yöntemlere ek olarak deneyip başarıya ulaştığınız çözümler bulunuyorsa yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorum Yapın
 • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

Zula Program Bilgisayarınızda Eksik Olduğundan Başlayamıyor Hatası

Zula, Türkiye’nin en çok oynanan MMOFPS oyunların bir tanesi. FPS türüne getirdiği yenilikçi bakış sayesinde oyuncular tarafından çok tercih edilen yapım ciddi oranda büyümeye devam ediyor.…

1 Yıl Önce
0 Yorum

PS5 NAT Hatası Çözümü ve İşlem Adımları Nelerdir?

PlayStation 5’in 2020 yılının Kasım ayında çıkması birçok oyunseveri heyecanlandırdı. Bu cihaz eski sürümlerine göre bakıldığında üstün performans sunarken kullanıcılarına en iyi oyun deneyimini yaşatmak için…

1 Yıl Önce
0 Yorum

En İyi Araba Oyunları

Günümüzde eğlenceli vakit geçirebileceğimiz birçok aktivite bulunmaktadır. Bu aktivitelerin başında da oyunlar gelmektedir. Günümüzde çoğunlukla oynanan oyunlar online olanlardır. Genellikle savaş oyunlarının tercih edildiği online oyunlarda…

5 Ay Önce
0 Yorum