Son 20 Yılda Pes Oyunları

4 Ay Önce
Admin
0 0 0 0 0

Pes oyunları arasında PES 2021’in satışa sunulmasıyla birlikte oyunda her ne kadar fazla bir gelişim göremiyor olsak da ara sıra geçmişe bakıp özlem duymak bizleri biraz rahatlatabilir. Bu içeriğimizde PES serisinin tam tamına 19 yıldaki değişimini gözlemleyerek her birini ayrı ayrı değerlendirmeye alacağız.

Son 20 Yılın PES Oyunları

Her geçen yıl kendini geliştiren ancak bir türlü istediği başarıyı yakalayamayan pes serileri bu içeriğimizde incelenecek. Hep birlikte zaman yolculuğuna girmek için bizimle yazıyı okumaya başlayabilirsiniz.

PES 2 (Winning Eleven 6)

Birçoğumuz bu oyunu PES 2 olarak değil de Winning Eleven 6 olarak hatırlayacağız. 2002 yılının Ekim ayında piyasaya çıkan bu oyunda bir önceki serilere göre büyük bir değişim gözlemleniyordu. Her ne kadar eskiye duyulan özlem her zaman diriliğini korusa da bir önceki serilere göre daha hızlı olmasından dolayı oyuncular değişime ayak uydurarak bu oyunu oynamaya başladı. KONAMI adlı oyun firmasının 2021’de karşılaştığı lisans problemi o yıllarda da yakasını bırakmıyor, Manchester United yerine Manchester, Real Madrid yerine ise Madrid isimli takımlar yer alıyordu.

PES 3

Pro Evolution Soccer oyunu bu yıllardı çok önemli bir çıkış gerçekleştirmiş hatta bu çıkışını oyunun kapağında İtalya’nın efsane hakemlerinden olan Pierluigi Collina’yı kullanarak taçlandırmıştı. Her ne kadar böyle olsa da oyunun içerisinde bu hakemin olmayışı oyuncular tarafından ilginç olarak karşılanmıştı. Belki de serinin miladı diyebileceğimiz grafik anlayışındaki değişiklik oyuncular tarafından bu oyunun çok fazla sevilmesine sebep oldu.

PES 4

PES 4 oyununda PES 3 oyununa nazaran en önemli değişiklik lisans sorununun ortadan kaldırılmış olmasıydı. Her ne kadar değişiklik olarak görülse de bu durum oyuna yansımamış halen daha takım isimlerinde lisanssız isimler yer alıyordu. Bir önceki seriye göre oyunda dikkat çeken en önemli değişiklikler ara pas atma becerisinin daha fazla geliştirilmiş olması diyebiliriz.

PES 5

KONAMI firması için artık değişiklik zamanı geldi. Bilgisayar kullanımının artış gösterirken aynı doğrultuda Playstation 2’nin de popülerlik yakalamasıyla birlikte sadece Playstation 2 platformunda çevrimiçi oynama özelliği getirildi. Bununla birlikte Arsenal, Chelsea ve Celtic gibi kulüplerin lisansları alınarak karşımıza gerçek takım isimleriyle çıkmaya başladı.

PES 6

PES 6 bir önceki versiyonlara göre grafik açısından daha kaliteli ancak oynanış açısından bir önceki serilerden farksızdı. Her zaman olduğu gibi tam anlamıyla çözülemeyen lisans sorunu bu oyunda da baş gösterdi. Tüm bunları bir kenara bıraktığımızda oyunun ilk olarak geniş ekranda oynanabilen versiyonu olma özelliğini taşıdığını söylemekte fayda var.

PES 8

Yapay zeka odaklı geliştirmeler sebebiyle 2007 yılında yeni bir oyun çıkarılmadı. Bu sebeple direkt olarak PES 8 oyunuyla karşılaştık. Yapay zekada yapılan geliştirmeler sebebiyle oynanış konusunda bir önceki serilere göre biraz daha avantaj sağladığını söylemek hiç te yanlış olmayacaktır. Tabii ki ne olursa olsun PES oyunları arasında PES 6’nın verdiği zevki veremedi.

PES 9

PES 2009’un çıkışı artık firmanın kendini geliştirdiğinin kanıtı niteliğini taşıyordu. Bir önceki serilere göre içerisinde barındırdığı özelliklerden dolayı birçok sporseverin beğenisini kazanmayı başardı. Hepsini bir kenara bıraktığımızda grafik alanında yapılan iyileştirmeler oyunu daha fazla oynanabilir hale getirdi. Bir önceki serilerde olmayan ancak burada yenilik olarak karşımıza çıkan “Efsane Ol” modu bu oyunla birlikte hayatımıza girdi.

PES 10

PES 9 ile yakaladığı grafik gelişimini PES oyunları arasında bulunan PES 10’da da devam ettiren KONAMI, bu oyunda Teamvision 2.0 özelliğini hayatımıza soktu. Bir önceki oyunlara nazaran daha fazla lisanslı takımla karşımıza çıkıyor olması oyuncuları heyecanlandırmıştı. Hal böyle olunca oyun severler lisans sorununun yavaş yavaş çözülmeye çalışıldığını düşünmeye başladı.

PES 11

Yapay zeka konusunda kendini her geçen gün geliştirmeye devam eden yapımcı firma, artık UEFA Şampiyonlar Ligi, UEFA Avrupa Ligi, Copa Libertadores ve UEFA Süper Kupa gibi müsabakaları da oyunun içerisine yerleştirerek herkes tarafından beğenilen, gerçekçi bir oyun olma yolunda emin adımlarla ilerlemeye başladı.

PES 12

2012 yılında herhangi bir değişiklik yapılmadan piyasaya sürülen bu oyunda bir sonraki senede gelecek değişikliklerin haberi verilmişti. Birçok oyuncu bir sonraki sene çıkacak oyunu beklerken sabırsızlıkla bu oyunu oynamaya devam etti.

PES 13

Oyun dünyasının en fazla konuşulan oyunlarından biri olan PES oyunları artık karşımıza bambaşka bir şekilde çıkıyor. Dil çevirileri kaynaklı hatalardan tamamen arınmış, grafiğinden tutun lisanslarına kadar mükemmel bir oynanış sunan PES oyunları arasında bulunan PES 13 herkesi heyecanlandırmayı başardı. Tabii ki bu değişiklik çok uzun sürmeyecek ve bir sonraki sene daha iyi bir görüntü kalitesi bizlerle buluşturulacak.

PES 14

PES 2013 ile yakalanan yükseliş ivmesini daha yukarılara taşımak isteyen firma ne yazık ki oyuncular için yaptığı geliştirmelerin ucunu kaçırarak bir çuval inciri adeta berbat etti. Oyun motorunda yapılan köklü değişikliklerden dolayı oyun adeta oynanamaz hale gelmiş ve beraberinde birçok hatayı getirmişti. Bizim buradan çıkardığımız en iyi düşünce firmanın yapmak istediklerini tam olarak yapamamış olmasıydı.

PES 15

KONAMI için artık işler git gide zorlaşıyor FIFA serileri her sene daha fazla satılarak rekorlar kırmaya devam ediyordu. Piyasaya sürülmesiyle birlikte adeta oyuncular ikiye bölündü desek yeridir. Bazı oyuncular oyunda yapılan değişiklikleri desteklerken bazılarıysa değişiklikleri doğru bulmayıp FIFA’ya yönelmeye başladı. Hiçbir şekilde PES oyunları konusunda vazgeçmeyenler ise artık bir sonraki oyunu iple çekmeye başladı.

PES 16

PES 16 ile bir önceki senelerde yapılan değişiklikler rayına oturtulmuş ancak yine de bir türlü beklenen ilgiyi görmemesi yapımcıları üzmüştü. Hâl böyle olunca FIFA ile aralarında olan kapışmayı destekler nitelikte yenilikler yapmaya karar verdiler. Henüz rayına oturtulamayan oyun motorunu daha fazla geliştirmek için işe koyuldular. Tabii ki değişmeyen bir gerçek her sene çıkarılan yeni oyunda firmanın daha fazla kan kaybetmesiydi.

PES 20

2020 yılına gelindiğinde artık oyunda köklü değişiklikler gerçekleştirildi. Bu değişikliklerle beraber FIFA oyunları nihayetinde performans olarak yakalanarak birçok kişi tarafından beğenildi. Her geçen yıl üstüne koyularak gelinen bu dönemde oyun içerisinde yeni gelen modlarla birlikte oyun daha fazla oynanabilir bir hale geldi.

PES 21

2020 yılının Kasım ayında çıkarılan bu oyun PES 2020’ye Sezon Güncellemesi olarak yapıldı. Herhangi bir değişikliğin göze batmadığı oyunda lisans sorunlarının baş göstermesi ve pes 2021 türkçe dil sorunu ortaya çıkması ne yazık ki kullanıcıları üzdü. Tabii ki FIFA 2021’in 439₺ gibi bir fiyatla çıkmış olması futbolseverlerin Steam’da 69₺’ye satılan oyunu alarak vakit geçirmesine sebep oldu. Oyunun yapımcıları 2022 yılında bambaşka bir PES oyunuyla karşı karşıya kalacağımızı söylüyor. Her ne kadar yeni çıkmış bir oyun olsa da bir sonraki oyun için şimdiden heyecanlandığımızı söylemek hiçte yanlış olmayacaktır.

Bkz: PES 2021 Türkçe Nasıl Yapılır?

Yorum Yapın
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

PUBG Mobile Sistem Gereksinimleri

PUBG Mobile Sistem Gereksinimleri Son yılların en popüler mobil oyunları arasında yer alan PUBG oyunu oldukça ilgi çeken bir savaş oyunudur. Binlerce kişinin oynadığı ve Türkiye’de…

1 Yıl Önce
0 Yorum

Bedava Steam Key Cüzdan Kodları (Şubat 2021)

Bedava Steam Key Cüzdan Kodları (Şubat 2021) Her insan için yaş farketmeksizin oyun bağımlılığı son zamanlarda farklı bir seviyeye ulaştı. Bu sebeple yapılan araştırmaların ortaya çıkardığı…

1 Yıl Önce
0 Yorum

Zula Program Bilgisayarınızda Eksik Olduğundan Başlayamıyor Hatası

Zula, Türkiye’nin en çok oynanan MMOFPS oyunların bir tanesi. FPS türüne getirdiği yenilikçi bakış sayesinde oyuncular tarafından çok tercih edilen yapım ciddi oranda büyümeye devam ediyor.…

1 Yıl Önce
0 Yorum