Şirket İsmi Nasıl Tescil Edilir?

1 Yıl Önce
Admin
0 0 0 0 0

Şirket ismi ticari faaliyetlerde bulunmayı planlayan işletmeler açısından önemli bir seçimdir. Firmanın tanınır ve bilinir olması için seçilecek ismin doğru yöntemler kullanılarak tercih edilmesi faaliyetleri açısından yarar sağlayacaktır. İsmin seçilmesinin ardından şirket kurma işlemlerinin önemli aşamalarından biri tescil işlemleridir. Tescil işlemlerinin önemi üçüncü kişilerin haksız kazanç elde etmesini önlemek açısından dikkate alınmalıdır. Şirket İsmi Nasıl Tescil Edilir? Merak edilirken öncelikle şirketin ismi belirlenirken dikkat edilecekler öğrenilmelidir

Şirket İsmi Belirlenirken Dikkat Edilecekler

 • Şirketin faaliyet alanı isminin seçimi sırasında oldukça önemlidir. Müşterilerin aklında kalması ve kolay hatırlanabilir özelliklere sahip olması firmanın hatırda kalıcılığı açısından önemlidir.
 • Şirket ismi seçilirken piyasa araştırması yapılması ve titiz bir yaklaşım sergilenmesi gerekir
 • Seçilen ismin başka bir firma tarafından da kullanılmaması gerekir bunun için araştırma yapılması önemlidir
 • Yanlış bir tercih ilerleyen süreçlerde yeni bir isim arayışına yol açabilir ki bu işletme açısından zaman ve para kaybına yol açar
 • Seçilecek ismin kısa ve kolay anlaşılır olması gerekir
 • Özgün bir çalışma ve yaratıcı bir çaba şirket ismi belirlenirken gereklidir
 • Hayal gücünün kullanılması ve kimsede olmayan bir ismin seçilmesi firma açısından önem taşır
 • Sosyal mecraların giderek daha fazla kullanılması firmaların bu platformlarda yer almasını mecbur hale getirmektedir. Bundan dolayı şirket ismini doğru seçmenin yanı sıra sosyal medya hesapları firmanın web sitesinin tercihi gibi konularda da dikkatli ve araştırmacı bir yaklaşım sergilemek gerekmektedir
 • Ad soyad kullanılarak seçilen şirket isimlerinin markalara bilinirlik kazandırmak yönünden bazı sakıncaları olduğundan ad ve soyadını şirket ismi olarak kullanacak olan kişilerin bu tercihlerini yaparlarken bazı dezavantajlarını göz önünde bulundurması gerekmektedir
 • Kişilerin yetenekleri ve ürettikleri eserlerle ilgili olarak kendi isimlerini kullanması markalarını yaratırken faydalı bir yaklaşım olurken bazı ticari faaliyetler açısından bu durumun uygun olmaması nedeni ile kişi isim ve soy isimleri tercih edileceği zaman dikkatli bir yaklaşım gerekli olmaktadır

İsim Tescil Nedir?

Şirketler kurulduklarında bir isme sahip olurlar. Bu ismin akılda kalıcı olması firmayı hatırlatır niteliklere sahip olması ve tek olması gerekir. Başka bir şirketin isminin kullanılması çeşitli problemleri beraberinde getirir. Firmaların isimlerinin başkaları tarafından kullanılması üçüncü kişilerin haksız kazanç elde etmesine, şirketin marka değerinin zarar görmesine yol açar. Bu nedenle tescil işlemleri önem taşır.

İsim Tescil Nasıl Yapılır

İsim Tescil Nasıl Yapılır

Şirket ismi oluşturulurken firmanın temsil ettiği hizmet alanı dikkate alınır. İşletmenin marka değerinin yansıtıldığı isim tescilinde dikkatli bir yaklaşım önemlidir. Firmaya ait tüm varlıkların temsil edildiği ve işletmeyi rakiplerinden ayıran ismi, kendine özgü olmalıdır.

Ayırt edici işaretlerden oluşan ve firmayı markalaştıran bu işlemlerde; isim soy isim bilgilerinin yanı sıra harf, sayı veya şekiller de isim oluşturulurken kullanılabilir. Seçilecek ismin ayırt edici bir yönünün olması ve markayı rakipleri arasında öne çıkarak bir yapıda tasarlanması önemlidir.

İsim tescili yapıldığında şirketin isminin yalnızca kendisi tarafından kullanılabileceği de resmi olarak onaylanır ve farklı firmaların bu ismi kullanmasının önüne geçilir. Şirket faaliyet gösterdiği sektörde bir marka değerine de sahiptir ve bütün bunların korumaya alınması için marka tescili de önemlidir.

Türk Patent ve Marka Kurumu tescil işlemleri için başvuru yapılacak adrestir. Gerçek ya da tüzel kişiler tescil işlemi yapabilirler ve dijital platformlardan ya da fiziki ortamlar aracılığı ile bu işlemler yapılabilmektedir.

Türk Patent ve Marka Kurumu Nedir?

Türkiye’de üretilen her tür fikri ve sermaye ile ilgili konular için başvuru yapılan kurum Türk Patent ve Marka Kurumu’dur. Bu kurumun çeşitli çalışmaları olmasının yanı sıra bazı görevleri de vardır. Görevleri arasında sınai mülkiyet haklarının korunması ve toplumun bilinçlendirilmesi yönünde çalışmalar yapmak vardır. Yaptığı çalışmalar arasında ise patent verme, marka ve coğrafi işaretlerin onayı, faydalı model onay belgelerini hazırlama, ürün isim tescili ya da tasarım tescili gibi birçok işlem vardır.

Zorunlu lisans anlaşmaları yapılacağı zaman arabuluculuk işlemleri gerekli olur bu tür bir hizmete gerek duyulduğunda kurumun mahkemelerde bilirkişi olarak görev alması söz konusudur. Lisans anlaşmalarına bağlı olarak yapılacak tescil işlemleri de kurum tarafından yerine getirilmektedir.

Türk Patent ve Marka Kurumu uluslararası kuruluşlarla olan ilişkilerde Türkiye’yi temsil eden bir kurumdur. Bakanlık onayına bağlı olarak çalışmalarını yürüten kurumun sınai mülkiyet hakları ile ilgili toplumun bilinçlendirilmesi yönünde hazırlanan yayımları yaptığı görülmektedir.

Patent hakkı gerçek ya da tüzel kişilerin alabileceği haklardan biridir ve bir ürün ya da buluşun kanuni olarak temsil edilebilmesi onun tescil edilmesi ile mümkün olur. Ürüne ait birçok hak vardır. Satma, çoğaltma, kullanma hakkı ürüne sahip olan kişiye verileceği zaman tescil edilmesi gerekir.

İsim Tescil Nasıl Yapılır?

Şirkete ait bir isim oluşturulduğunda bununla ilgili olarak yapılacak başvuru sırasında bir dosya hazırlanmalıdır. Bu dosyada yer alması gereken evraklar ise şunlardır:

 • Gerçek ya da tüzel kişiye ait bilgiler
 • Tescil edilmesi istenen şirket adı
 • İsmin sınıfı
 • Başvuru makbuzu
 • Firma logosu

İsim tescil işlemleri yapıldığında bu işlemin 10 yıl geçerlilik süresi vardır ve süre bitiminde işlemin yenilenmesi gerekmektedir. İsim tescili yapılmadan önce dikkat edilmesi gereken konulardan biri de ismin markalaşmaya uygun olup olmadığıdır.

Şirket İsmi Nasıl Tescil Edilir? Sorusuna yönelik olarak bilinmesi gerekenlerden biri de hazırlanan dosyanın Türk Patent ve Marka Kurumu’na sunulması gerekliliğidir. Hazırlanacak dosyada isim tescili ile ilgili tüm detaylar yer almalıdır. Dosya hazırlanmadan önce yapılması gereken detaylı araştırma kısmı çalışmanın en önemli bölümlerinden biridir ve titiz bir yaklaşıma gerek duyulur. Firmaya ait benzer ya da aynı türde bir ismin olması çeşitli sorunlar yaratabileceğinden özellikle dikkate alınması gereken konulardan biri bu olmaktadır. Başvuru kriterlere uygun olarak gerçekleştiği takdirde yapılan incelemelerin ardından onaylanması mümkün olacaktır.

Yorum Yapın
 • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

Fatih Sultan Mehmet Sözleri

Osmanlı devletinin en şanlı padişahları arasında yer alan Fatih Sultan Mehmet Han, iyi bir yönetici ve başarılı bir komutan olmasının yanında şairdir. Sanatla oldukça ilgili olan…

1 Yıl Önce
0 Yorum

Yaz Tatilinde Çocukların Katılabileceği Kurslar

Yaz Tatilinde Çocukların Katılabileceği Kurslar, çocukların sosyal ve zihinsel açıdan gelişimi için yaz tatilinde kurslara katılım gösterebilirler. Etkili bir yaz tatili kursun, çocuğun eğitim-öğretim hayatına katkı…

3 Ay Önce
0 Yorum

Ev Dekorasyonunda Renk Tercihleri

Ev Dekorasyonunda Renk Tercihleri nin yanında belli teknik ve malzemelerde önemlidir.Öncelik olarak dekorasyonun tarzını belirlemek başlangıç kriteridir. Modern, klasik ,bohem ,fütüristik , İskandinav, Bauhaus gibi farklı…

2 Ay Önce
0 Yorum