Biyografisi

Doğum

Sarp Palaur, 9 Kasım 1987 (34 yaşında) İzmir, Türkiye

İkamet

İstanbul, Türkiye


 

Şanışer

Şanışer kimdir? Şanışer Distografisi

Şanışer mahlasıyla bilinen Sarp Palaur, 9 Kasım 1987'de hayata gözlerini açtı. Rap müziğe genç yaşlarından itibaren merakı olan Şanışer, 2000'li yılların başında demo kayıtlarını almaya başladı. İlk stüdyo albümünü ise "Bela" isimli rapçiyle 2007 yılında "Bullshit Mixtape" adıyla piyasaya sürdü.

Bu albümden istediği verimi alamamış olsa da, 2008 senesinde yapmış olduğu "Ludovico" toplama albümüyle, underground rap dünyasının dikkatini çekti ve ismi yavaş yavaş duyulmaya başlandı. Şanışer'in kariyerinde çok önemli bir rolü olan bu albüm, sanatçının şahsında da ayrı bir yere sahiptir ve bu sebeple ilk "Ludovico" albümüne bir referans olarak, 2018 senesinde de "Ludovico 2" isimli albümünü çıkardı.

İlk Ludovico albümünün üstünden geçen 5 senenin ardından Sehabe ile "Guerilla Warfare" albümünü çıkaran Şanışer, bu albümle beraber artık piyasada kendini iyiden iyiye kabul ettirmiş ve dönemine göre "mainstream" sayılabilecek bir düzeye ulaşmıştır. Albüm aynı zamanda onun kitlesel olarak da bir "fanbase" (hayran kitlesi) oluşturmasına yardımcı oldu.

Şanışer - Rafet El Roman Olayı

Bu albümlerden yakalamış olduğu hype'la 2011 senesinde "Açık ve net" albümünü yayınlayan bu albümden Rafet El Roman'la 2 düeti olan şarkıcı, bu olayı halen kariyerinin en büyük pişmanlıklarından biri olarak görür. Sanatçının müzik duruşuna ters olarak nitelendirilen bu çalışmalar, hayranları tarafından da tepkiyle karşılandı.

Şanışer bu albümünün ardından 2012 yılında tekrar memleketi olan Antalya'ya döndü ve sırasıyla "Onuncu gün", "30. gün albümünü yayınladı. Ardından bu albümlerdeki ve geçmiş senelerde yayınlamış olduğu parçalarını bir canlı performansla taçlandırmaya karar veren sanatçı, "Live sessions" adı altında bir seri başlattı. Rap müzik dünyası tarafından çok sevilen bu seri, Şanışer'in tekrardan piyasada bir ivme yakalamasına sebep oldu.

Bu ivmelenmeyle beraber, Şanışer 2018 senesinde "Ludovico 2" albümünü çıkarttı ve bu albüm günümüzde halen kariyerinin zirve albümü olarak nitelendirilmekte.

Şanışer - Susamam

Genel anlamda protest bir tavra sahip olan sanatçı, 6 Eylül 2019 tarihinde 18 sanatçıyla beraber yaptığı "Susamam" parçasını çıkarttı ve şarkı sosyal medyada viral haline geldi. "Susamam" isimli bu şarkıda yakın zamanda hayatını kaybeden sanatçı Beta Berk Bayındır da olmak üzre 18 MC, kendilerine verilen bir konu başlığı adı altında Türkiye'nin gündeminden bahsetti.

Milyonlarca izlenen şarkı, Türkiye'nin birçok önemli sorununa parmak bassa da bir kesim tarafından da "siyasi amaçlar taşıdığı" gerekçesiyle eleştirildi. Sonuç olarak Şanışer'in kariyerindeki en büyük atılım olarak görülebilecek bu şarkı, ona ilerleyen senelerde Sezen Aksu düeti de dahil olmak üzre birçok gelişmenin kapısını aralamış oldu.

Şanışer - Sokrat ST

Günümüzde ise hala aktif olarak müzik üretimine devam eden Şanışer, Sokrat ST isimli rapçiyle Türkçe Rap'in çok önemli bir ikilisi olarak görülmekte. İkilinin özellikle konser videolarında yaptıkları dans, birçok dinleyici tarafından akım hale geldi.

Bu fenomeni paylaş:
Bu Fenomeni Oyla:
  • Beğenme
    20
Sarp Palaur (Şanışer) Haberleri

Şanışer ve Sertab Erener ''Vur Yüreğim'' şarkısını sonunda çıkardı!

Müzik dünyasında kendisinden oldukça söz ettiren Sertab Erener geçtiğimiz saatlerde başarılı şarkıcı Şanışer ile Vur Yüreğim şarkısını çıkardı. 23 yıl önce tek başına seslendirdiği şarkıyı şimdi…

12 Ay Önce
0 Yorum
Sonraki Sayfa
valorant vp satın al