Yeni iş kuracak girişimciler şahıs şirketi nasıl kurulur araştırmaları yapabilir. Özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerin tercih ettiği bu şirket türü, düşük maliyetli bir seçim olacaktır. E- ticaret alanında faaliyet göstermek içinde şahıs şirketi kurulumu tercih edilebilir. Gerekli evrakları mali müşavir danışmanlığında muhasebeciye teslim ederek çok hızlı bir şekilde kurulumlar yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Şahıs Şirketi Nedir?

Ortakların tüzel kişiliğe sahip olduğu ve sorumluklarının sınırsız olduğu şirket türüne şahıs şirketi denilir. Belirli sayıda kişilerden oluşan bu şirketlerde ortak ekonomik çıkarlar bulunur. Tek kişi tarafından da kurulabilen bu tür şirketlerde ortaklığın devredilmesi de zor olabilir. Ortaklı olarak kurulan şirketlerde bir kişi kendi payını satmak isterse tüm ortakların onayını alması gereklidir. Türk Ticaret Kanunu’na göre adi, kolektif ve komandit şirketler olmak üzere şahıs şirketleri üç gruba ayrılır. Bireysel olarak iş sahibi olmayı hedefleyenler için şahıs şirketi uzun vadede kar getiren en ideal seçenektir.

Şahıs Şirketi Kurmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Bireysel olarak şirket kurmak isteyenler için gerekli belgeler ve bu alanda karşılaşılacak maliyetler en çok araştırılan konular arasında yer alır. Sermaye şirketlerine göre çok daha hızlı bir şekilde açılabilen bu şirket türünde iş yeri adresi olarak belirli bir adres olması çok önemlidir. Adres olarak home ofis, sanal ofis, ofis, dükkân gibi adresler verilebilir. Sadece iş yeri adresini gösteren tapu fotokopisi ya da kira sözleşmesi kullanılacaktır. Mali müşavir şahıs şirketi nasıl kurulur alanında işlemleri başlatmadan önce şu evrakları talep eder:

 • Mali müşavir vekaleti
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Kira kontratı ya da tapu fotokopisi
 • Vesikalık fotoğraf ve varsa araç alış senedi ya da ruhsatı
 • İmza beyannamesi ve ikametgâh

Evrakları teslim alan muhasebeci şirket tescili yaparak işlemlere başlar. Sonrasın vergi hesap numarası alır. Defterler tasdik ettirilir. Yoklama tutanağı düzenlenmesi, yazar kasa levhası ve vergi levhasının alınması, fatura irsaliye ve gider pusulası belgelerinin basılması sıra ile yapılan diğer işlemlerdir. Sicil gazete ilanı çok önemlidir. İlgili odaya kayıt yaptırılmasının ardından iş yeri açma ve çalıştırma ruhsatı alınmış olur. Hafta tatilinde, bayram gibi günlerde çalışacaklar için ise yıllık ruhsat alınır. SGK ya da Bağ- kur işlemlerinin yapılması ile şirket kurulumu tamamlanmış olur.

sahis-sirketi-nasil-kurulur

sahis-sirketi-nasil-kurulur

Şahıs Şirketlerinin Ödemesi Gereken Vergiler

Tüzel kişiliğe sahip olan şahıs firmaları, vergi dairelerinde mükellef olarak görülür. Kanunda belirli aralıklarla beyanname vermeleri ve bu şekilde şahıs şirketlerinin vergi ödemeleri gereklidir. Bunlar arasında damga, stopaj, katma değer, geçici ve gelir vergileri bulunur. Bunlar şu şekilde ödenmelidir:

 • Damga vergisi her beyanname hazırlarken ödenir. Listelerdeki kağıtlar üzerinden elde edilen vergidir.
 • Şahıs şirketleri stopaj vergisini aylık ya da üç aylık olarak beyan ederek ödemekle yükümlüdür.
 • Aylık dönemlerde katma değer vergisi de ödenir. KDV kaynaklı bir vergi olması nedeni ile dönem içinde yapılan faaliyetler üzerinden hesaplanır.
 • Şahıs firmaları üç aylık dönemlerde kar- zarar durumlarına göre geçici vergi de öderler. Kar beyan edilmiş ise kurumlar vergisi veya yıllık gelir üzerinden ödemeler yapılır.
 • Şahıs şirketlerinin mükellef oldukları son vergi türü ise gelir vergisidir. Her yıl mart ayında önceki yıla ait kar- zarar yıllık gelir vergisi hesaplanır. %15 ile 35 aralığında farklılık göstermektedir.

Şahıs Şirketi Kurma Maliyeti

En uygun maliyetli şirket türü olan şahıs şirketleri uzun vadede bireysel girişimciler için karlı bir seçimdir. Maliyet kalemleri arasında şirket kuruluş servis bedeli, noter muhasebeci vekaleti, noter şahıs imza beyannamesi yer alır. Bu kalemler kurulmadan önce ödenecek tutarlardır. Ortalama 500- 700 TL arasında bir masraf oluşturur. Bunların yanında şahıs şirketi nasıl kurulur konusunda kurulan şirketin ticari bir faaliyeti başlayabilmesi için fatura- irsaliye- makbuz basımı, kaşe, kira sözleşmesine ait damga vergisi, yazar kasa, meslek odasına kayı gibi maliyetlerde bulunur.

Şahıs Şirketinin Avantajları

Her açıdan oldukça avantajlı olan şahıs şirketi kurulumunda mali müşavir ve muhasebeci ücretleri düşüktür. Defter tasdik ücretlerinin düşük olması da önemli bir maliyet getirisi sağlar. Tüm yetki ve sorumluluğun tek kişide olması ve en fazla iki iş günü içinde kurulan şirketin faaliyete geçmesi de bireylerin şahıs şirketi tercihlerindeki avantajları arasında yer alır. Kolay kurulumunun yanında bir günde kapatılabilir. Gelir durumuna göre kademeli olarak vergi yapılandırması bulunması da vergi ödemelerinde sağlanan bir kolaylıktır.

Yorum Yapın
 • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

Nevruz Bayramı Nedir? Müslümanlar Nevruz Kutlar mı?

Nevruz bayramı; ilkbaharın gelişini sembolize eden bir bayram olup yüzyıllardır kutlanıyor. Özellikle  Türkmenistan, Kırgızistan, Kazakistan, Azerbaycan, Uygur Bölgesi, Tataristan, Özbekistan, Balkanlar ve Anadolu’da yaygın olarak kutlanan…

6 Ay Önce
0 Yorum

Dünya Waffle Günü

Dünya Waffle Günü adıyla bile iştahımızı kabartıyor. Neredeyse herkesin favorisi olan waffle, tatlı ihtiyaçlarına en güzel çözümlerden biri. Tabii kim, neden böyle bir gün îlân etme…

1 Yıl Önce
0 Yorum

Jahrein Ahmet 2023 Milletvekili Adayı Olacağını Duyurdu!

Türkiye’nin eski twitch yayıncılarından bilinen Jahrein, 2023 seçimleride milletvekilir adayı olacağını resmi olarak duyurdu. Ahmet “Jahrein” Sonuç 2023 Milletvekili Adayı Ahmet “Jahrein” Kimdir? 1988 İstanbul doğumlu…

1 Yıl Önce
0 Yorum