Rüyalarınızı Kontrol Etmek Mümkün Mü

2 Ay Önce
Admin
0 0 0 0 0

Rüyalarınızı kontrol etmek mümkün mü Rüyaları kontrol etmek gerçeği absürt dursa da aslında pek çok mucittin ve sanatçının ilham kaynağı olmuştur. Her ne kadar zor veya imkansız gibi gözükse de belirli şartlara ve zihin egzersizlerine uyarak kendi rüyalarınızı kontrol edebilirsiniz. Bazen insanlar rüyalarını görürken rüya gördüğünün farkına varır ve rüya da kendi istediklerini yapmaya çalışır. Bazıları başarır, bazılarının ise gücü yetmez. Özellikle insanlar kabus gördükleri zaman kabusundan kaçmak için kendilerine avantaj vermeye yani kendilerini daha güçlü yapmak, kabusundan kaçmak için uçmak ya da daha hızlı olmaya çalışmak gibi şeyleri uyku zamanlarında kabuslardan kaçmak için yaparlar. Bazıları bunun bir rüya olduğunu ve sonrasında biteceğini düşünür.

Peki rüyalarımızı nasıl kontrol edebiliriz? REM uykusu sırasında görülen rüyalarda beynin mantıksal düşünme ve kısa süreli bellekten sorumlu olan ön bölgesi etkin olmamaktadır. Ancak kontrol edilebilir rüyalar görüldüğünde bu bölgenin uyanık durumda olduğu gibi çalıştığı düşünülmektedir. Mantık ve rüyanın aynı anda devrede olduğu bu durum, rüya gören kişiye rüyasını kontrol etme imkânı veriyor. Kontrol edilebilir rüya ile normal rüya görülürken beyinde ne tür farklılıklar meydana geldiğini anlamaya yönelik çalışmalar devam etmektedir. Tabi rüyada olup olmadığınızı kontrol etmek için ellerinize bakmaya çalışabilirsiniz. Ayrıca REM uykusundan uyandığınızda yanınıza koyduğunuz defter ve kalemle gördüğünüz rüyayı en ince ayrıntısına kadar yazıp 10 veya 15 dakika ayakta durmak ve sonrasında biraz su içtikten sonra uyumadan önce görmek istediğiniz şeyi hayal ederek hayal ettiğiniz şeyi rüyalarınızda da görme şansınız var tabi bu sizi çokça uykusuz bırakabilir.

Kontrol edilebilir rüya deneyimini yaşama olasılığını artırmak için pek çok farklı yöntemler uygulanıyor. Örneğin gün içinde sürekli olarak bilincinin yerinde olduğunu kendine hatırlatma -gerçeklik testi- bu yöntemlerden biri olmaktadır. Bu durumun alışkanlık haline gelmesi bilincimizin yerinde olduğu durumlarda eylemlerimizin mantıklı olması gerektiği konusunda farkındalığımızı artırdığından mantığa aykırı olan bir hareket -örneğin süper hız- rüyada olduğumuzu fark etmemizi sağlamaktadır.

Yorum Yapın
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

Rüyalarınızı Kontrol Etmek Mümkün Mü

Rüyalarınızı kontrol etmek mümkün mü Rüyaları kontrol etmek gerçeği absürt dursa da aslında pek çok mucittin ve sanatçının ilham kaynağı olmuştur. Her ne kadar zor veya…

2 Ay Önce
0 Yorum

22 Haziran Burç Yorumları: Şaşırtıcı Gelişmeler!

22 Haziran burç yorumları ile 12 burcun günlük yorumlarına ulaşabilirsiniz. Günlük burç yorumlarını okumadan kesinlikle güne başlamayın. 22 Haziran tarihi ile aşk, aile, sağlık, kariyer ve…

2 Ay Önce
0 Yorum