Biyografisi

Doğum                                        Porçay, 24 Kasım 1996, Burdur

İkamet                                         İstanbul

Porçay kimdir?

24 Kasım 1996 tarihinde doğan ve sosyal medyada “Porçay” nickiyle bilinen fenomenin gerçek adı bilinmemektedir. Her ne kadar bazı kaynaklarda “Erkan” ve “Ömer” isimleri ön plana çıksa da ünlü Youtuber bu iddaları defalarca yalanlamıştır. Porçay, takribi olarak 4-5 senedir sahibi olduğu Youtube kanalı aracılığıyla parodi şarkılar üreten, takipçilerine bazı sorular sorup gelen yorumlara reaksiyon veren, kara mizah olarak adlandırabileceğimiz birtakım içerikleri paylaşan bir yayıncıdır. Aynı zamanda tüm Amerika’da ve global bazda en büyük forumlardan biri olarak bilinen “Reddit” isimli forumda da “Burdurland” isimli oldukça büyük bir komünitesi, binlerce üyeye sahip bir “Discord kanalı da bulunmaktadır. 

Porçay neden tutuklandı? Porçay neden hapse girdi? 

Kanalının büyümesinde yapmış olduğu parodi şarkıların büyük bir önemi olan Porçay, işte bu içeriklerinden birinde “uyuşturucuya özendirdiği” gerekçesiyle mahkemelik oldu ve 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı. Yapmış olduğu içerikte ünlü rapçi Ezhel’in uyuşturu madde sözleri barındıran bir şarkısını uyarlayan Porçay, “Bu parçada tamamen ironi yaptığını, her şarkısında zararlı madde kullanımına yönelik sözler yer alan rapçileri tiye aldığını” söylese de savunması hukuki olarak yeterli görülmedi ve ünlü Youtuber’in cezası istinaf mahkemesi tarafından da onandı. 20 Haziran 2022 günü cezasına çekmek üzre Çağlayan Adliyesi’ne teslim olan fenomenin avukatının yapmış olduğu açıklamaya göre, almış olduğu suçun “yatarı olmamasından” ötürü 24 Haziran Cuma gününe kadar tahliye olması bekleniyor.

 

#FreePorçay ne demek?

Porçay’ın hapis cezasının kesinleştiğini duyurmasının ardından sosyal medyada kamuoyu oluşturmak ve farkındalık yaratmak isteyen takipçi kitlesi “ #FreePorçay”(Porçay’ı özgür bırakın) akımını başlattı ve fenomenin serbest bırakılmasını istedi. Bu akıma yalnızca Porçay’ın takipçileri değil, daha önce aynı suçtan yargılanan Ezhel, Şehinşah vb. ünlü rapçiler; Mustafa Ak, Orkundk, Hz. Yasuo vb. içerik üreticileri ve toplumun farklı alanlarından birçok kesim destek oldu. Kararın hukuksuz olduğunu savunan kesim, “Bir kadını öldürüp yakan birinin 15 sene ceza aldığı ülkede, bir Youtuber nasıl olur da ironi olduğu alenen belli bir içerik yüzünden 4 sene hapis cezası alır?” gibi yorumlarda bulundu. 

 

Bu fenomeni paylaş:
Bu Fenomeni Oyla:
  • Beğenme
    0
valorant vp satın al