PlayStation 5 (PS5) İnternet Hızı Arttırma [Etkili Çözümler]

1 Yıl Önce
Admin
0 0 0 0 0

PlayStation 5 (PS5) ile ilgili söylenebilecek en etkili şey oldukça hızlı bir işlemciyle mükemmel performans sunuyor olmasıdır. Bu sayede oyun keyfi arttıkça artıyor ve eski oyun konsollarına göre daha eğlenceli vakit geçirmemize yardımcı oluyor. Her ne kadar durum böyle olsa da bazı oyuncular sistemin sunduğu olanakları değerlendirirken internet hızı konusunda problemler yaşayabiliyor. Bu noktada bazı işlemler uygulayarak internet hızı arttırmak mümkün oluyor. Biz de içeriğimizde “PlayStation 5 (PS5)” kullanıcılarına aktif internet bağlantı hızını arttırmak için yapabilecekleri işlemlerden bahsedeceğiz.

Yöntem 1: PlayStation 5 (PS5) İndirmelerini Yönetin.

PlayStation 5’de bir bilgisayardan daha hızlı işlemciler yer alıyor olsa da bu işlemcilerin aynı anda birden çok işlemi yapması hız performansını fazlasıyla etkiliyor. Bu sebeple eğer ki indirme hızı konusunda çok yüksek seviyeleri düşünüyorsanız yapmanız gereken işlem bellidir. Bir indirme yapıyorsanız cihazda online yani çevrimiçi oyunlar oynamamalısınız. Bu oyunlar aktif olarak ağ bağlantısı kullandığı için indirme performansınızı olumsuz yönde etkileyecektir.

 • DualSense” üzerindeki “PS” düğmesine basın ve “Kontrol Merkezi” bölümünü açın.
 • İndirme / Yükleme” anlamına gelen “Aşağı Ok” simgesine tıklayın.
 • Seçenekler” tuşuna basın.
 • Tümünü Duraklat” seçeneğine dokunun.

Bu işlem adımlarının ardından tüm indirmeler durdurulacaktır. Tek bir indirme işlemini başlatarak indirme hızının daha yüksek seviyelere gelmesini sağlayabilirsiniz.

Yöntem 2: Kablosuz İnternet Yerine Kablolu İnternet Kullanın.

PS5’de kablosuz internet kullanmak oldukça mantıklı olsa da internet hızının performansını olumsuz yönde etkilediği herkes tarafından bilinir. Kablolu internet bağlantısı hem kararlı bir bağlantı sunar hem de ağ içerisindeki güvenliğinizi en üst seviyeye çıkarır. Bu sebeple cihazınızı kablolu olarak internete bağlamanızı öneririz.

 • Ayarlar” menüsüne girin.
 • ” seçeneğine dokunun.
 • Ayarlar > İnternet Bağlantısını Kur > Manuel Olarak Ayarla” butonuna basın.
 • LAN Kablosu Kullan” menüsüne girin.
 • Bitti” diyerek işlemleri tamamlayın.

Bu işlem adımlarına başlamadan önce Ethernet kablosunu cihazınızın arka tarafında bulunan soket kısmına takmayı unutmamalısınız. Eğer ki unutursanız ağ bağlantısı gerçekleşmeyecektir.

Yöntem 3: İndirme Hızını Arttırmak İçin “Dinlenme Modu (Rest Mode)” Aktifleştirin.

Dinlenme Modu” olarak bilinen özellik PS4 kullanıcıları tarafından internet hızını arttıran bir etken olarak düşünülüyordu. Bu özelliği internet ve indirme hızını arttırdığına dair herhangi bir garanti bilgi olmasa da kullanıcı yorumlarına bakılarak özellik kullanılabilir. Siz de bu modu etkinleştirmek için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

 • Ayarlar” menüsüne girin.
 • Sistem” seçeneğine tıklayın.
 • Güç Tasarrufu” menüsünü tıklayın.
 • Dinlenme Modunda Kullanılabilen Özellikler” seçeneğine basın.
 • İnternete Bağlı Kal” olarak belirleyin.

Bu işlem adımları ardından “Dinlenme Modu” aktifleşecektir. Eğer ki modun etkinleşip etkinleşmediği konusunda tereddütte kalıyorsanız aşağıdaki adımları uygulayarak kontrollerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 • Ayarlar” menüsüne girin.
 • Kaydedilen Veriler ve Oyun / Uygulama Ayarları” kategorisine tıklayın.
 • Otomatik İndirme” ve “Dinlenme Modunda Otomatik Yükleme” etkinleştirme anahtarlarını açık konuma getirin.

Her işlem adımını uyguladıktan sonra büyük olasılıkla internet hızı konusunda daha performanslı bir cihaza sahip olacaksınız. Biz bu içeriğimizde sizler için etkili olabilecek yöntemlerin tamamını paylaştık.

Yorum Yapın
 • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

Google Detaylı Görsel Arama Nasıl Yapılır? [Mobil & Masaüstü]

Tersine Görsel Arama özelliği, günümüzün en çok kullanılan arama motoru olan Google tarafından kısa bir süre önce kullanıcılara sunuldu. İnternette aramak istediğiniz bir görsel hakkında sadece…

1 Yıl Önce
0 Yorum

Akıllı Saat Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Akıllı Saat Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Her geçen gün gelişen ve sürekli olarak değişmeye devam eden teknolojik akımlar giyilebilir teknoloji ürünlerinin popülerlik kazanmasına sebep oldu. Bu…

1 Yıl Önce
0 Yorum

Windows ‘Uygulamanızda İşlenmemiş Özel Durum Oluştu’ Hatası ve Çözümü

Windows 10 ve daha düşük işletim sistemli bilgisayarlarda kullanıcıların zaman zaman karşılaştığı problemlerden biri de cihaz ilk açıldığında hata mesajı olarak karşımıza çıkan “Uygulamanızda İşlenmemiş Özel…

10 Gün Önce
0 Yorum