Pişik Nasıl Geçer?

12 Ay Önce
Admin
0 0 0 0 0

Vücuttaki belli bölgelerin hassaslaşarak kızarmasına ve aynı zamanda şişmesine pişik denilmektedir. Pişik, hem yetişkinlerde hem de bebeklerde meydana gelebilen bir sorundur. Pişik, kısa zamanda geçmezse oldukça can yakıcı bir etki yaratır. Bunun sonucunda pişiği olan kişi, hareket etmekte zorlanır.

Pişiğin meydana geldiği yerlerde ter bezleri yoğun bir şekilde çalışır. Aynı zamanda bikini bölgelerinde de pişik oluşumu meydana gelebilir. Özellikle de sıcak günlerde daha fazla can yakan pişik, kısa zamanda giderilmelidir. Aksi halde teninizdeki tahriş daha da fazla artabilir. Bu nedenle pişiğin geçmesi için çözüm önerilerinden birini uygulamanız gerekir. Aksi durumda pişik başınıza bela olur.

Pişiğe neden olan çeşitli faktörler vardır. Bebeklerde ve yetişkinlerde farklı sebeplerden dolayı meydana gelir. Bebeklerde pişik, genelde bezin çok sık değiştirilmemesinden dolayıdır. Yetişkinlerde ise bu durum farklılaşır. Giyilen kıyafetler, aşırı terleme gibi nedenler, pişiğe neden olur. Bebeklerde pişiğin geçmesi için uygulanan yöntemler ile yetişkinlerde pişiğin geçmesi için uygulanan yöntemler de bu nedenle farklılık gösterir.

Pişiğin geçmesi için yapabilecekleriniz aşağıda detaylı şekilde verilmiştir. Bu tavsiyelerin yapılması halinde pişik sorunundan kolayca kurtulabilirsiniz. Pişik, bebeklerde çok kolay fark edilir. Ancak yetişkinlerde ise durumun detaylı şekilde incelenmesi gerekir. Böylece pişik tedavisi için en uygun yöntem tercih edilebilir. Peki, pişik nasıl geçer? Pişiği geçirmeye çalışırken nelere dikkat edilmelidir? Pişik geçirme yolları nelerdir?

Bebeklerde Pişiğe İyi Gelen Şeyler Nelerdir?

Bebeklerde meydana gelen pişiğe iyi gelen birçok şey vardır. Eğer bebeğiniz var ise pişik konusunda çok bilgili olmanız gerekir. Pişiğin daha da fazlalaşmaması için öncelikle bebeğinizin cildiniz kuru ve temiz tutmanız gerekir. Pişik oluşması halinde bebeğinize uzun süre bez takmamaya çalışın.

Uzun süre boyunca bezsiz durması, derisinin hava almasını sağlayacaktır. Bebeğinizin altını değiştirdiğiniz zamanlarda ise kimyasal ıslak mendilleri kullanmak yerine bebeğinizin popusunu saf suyla yıkamayı tercih etmelisiniz. Bebeğinize yeni bezini takmadan evvel pişik kremini sürerseniz, pişiğin geçmesini sağlayabilirsiniz.

Bebeklerde Pişiğe İyi Gelen Şeyler Nelerdir?

Bebeklerde Pişiğe İyi Gelen Şeyler Nelerdir?

Pişik İçin Zeytinyağı Kullanın

Zeytinyağı, pişiğe iyi gelen ürünlerin başında yer alır. Zeytinyağının yapısı, cildin yenilenmesini sağlar. Bu nedenle pişik gibi tahrişlerin ortadan kalkmasına yardımcı olur. Zeytinyağının içerisinde hem A hem de E vitamini bulunur. Bunun yanı sıra antioksidan açısından zengin olan zeytinyağı, ciltteki tahrişi kısa zamanda yok eder.

Bebeğinizin cildine zeytinyağı sürerek pişiğin şiddetini azaltabilirsiniz. Ancak kullandığınız zeytinyağının tamamen organik olması şarttır. Çünkü diğer zeytinyağı çeşitleri bebeğinizin cildinde tahriş yaratabilir. Bundan dolayı zeytinyağı yöntemini bebeğinizin doktoruna danışarak uygulayın.

Pişik İçin Zeytinyağı Kullanın

Pişik İçin Zeytinyağı Kullanın

Krem

Pişiğin bir an evvel geçmesi için en fazla tercih edilen yöntem kremlerdir. Pişik kremleri, pişiği çok kısa sürede geçirme gücüne sahiptirler. Bu nedenle pişik meydana geldiğinde hemen herkes kremlere sarılır. Pişik kremlerini her yerde bulabilirsiniz. Ancak bur tarz kremleri eczanelerden alırsanız, daha güvenilir olur.

Çünkü her pişik kremi sağlıklı olmayabilir. Eğer bebeğiniz için pişik kremi alacaksınız, bebekler için özel olan kremlerden almanız gerekir. Pişik kremini uyguladığınız zamanlarda dikkat etmeniz gerekenler vardır. Öncelikle böyle kremleri sürmeden evvel, cildin temiz ve de kuru olması gerekir. Kremin düzenli şekilde kullanılması, pişiğin kısa zamanda geçmesine etki edecektir.

Krem

Krem

Pudra

Kremler kadar fazla tercih edilen yöntemlerden bir diğeri ise pudralardır. Pudra, pişiği geçirme konusunda son derece iyidir. Pudra kullanımı, daha çok bebeklerde görülür. Ancak bu yöntem yetişkinlerde de işe yaramaktadır.

Vücudunuzun herhangi bir yerinde pişik mevcut ise o bölgeye pudra sürebilirsiniz. Pudra, bölgenin hava almasını ve dolayısıyla da pişiğin geçmesini sağlayacaktır. Bölgedeki nemi çeken pudra, pişiğe neden olan teri ortadan kaldıracaktır.

Pudra

Pudra

Kil

Kil de pişiğin geçmesi için etkili olan yöntemlerdendir. Bunun için öncelikle kil almanız gerekir. Her aktarda kil bulunmaktadır. Bir miktar kili tencere içerisine koyarak ısıtmanız gerekir. Isınan kili pişiğin olduğu bölgeye sürüp, 5 dakika bekleyiniz. Daha sonra kili güzelce temizleyiniz. Temizlerken su kullanırsanız, daha rahat bir şekilde temizleme sağlanabilir.

Kil

Kil

Yetişkinlerde Pişiği Geçirmek İçin Neler Yapılmalıdır?

Yetişkinlerde meydana gelen pişik, bebeklerdekine oranla daha ciddidir. Yetişkinlerdeki pişik, cilt reaksiyonu olarak kabul edilmektedir. Yetişkinlerde oluşan pişiğin nedenleri çok fazladır. Bu nedenle günlük hayatta yapılan her şeyin incelenmesi ve pişiğin neden oluştuğunun tespit edilmesi gerekir.

Sıcak yaz günlerinde daha sık oluşan pişik, genellikle dar kıyafetlerden dolayı meydana gelir. Bu nedenle kıyafetlerinizin dar olmamasına ve derinizin hava almasına dikkat etmeniz gerekir. Bunun yanı sıra pişik kremlerinden de sürebilirsiniz. Aynı zamanda pişik olan bölgenin kuru tutulması da sağlanmalıdır.

Yetişkinlerde Pişiği Geçirmek İçin Neler Yapılmalıdır?

Yetişkinlerde Pişiği Geçirmek İçin Neler Yapılmalıdır?

Bebeklerde Pişiği Geçirmek İçin Neler Yapılmalıdır?

Bebeklerin ne kadar hassas bir cilde sahip olduklarını dile getirmeye gerek yok. Cilt gözenekleri henüz dar olan bebeklerin pişik olmaları normaldir. Bebeklerdeki pişik, yetişkinlerdeki pişik gibi zorlayıcı olmaz.

Basit yöntemlerle bebekteki pişikten kurtulabilirsiniz. Bebeğin bezini sık aralıklarla değiştirirseniz, pişik için uygun ortamın meydana gelmesine engel olabilirsiniz. Bebeğinizin kıyafetlerinin de dar olmaması gerekir. Onları sıkmayan ve hava aldıran kıyafetler giydirmelisiniz.

Bebeklerde Pişiği Geçirmek İçin Neler Yapılmalıdır?

Bebeklerde Pişiği Geçirmek İçin Neler Yapılmalıdır?

Evde Pişik Geçirme Yöntemleri

Evde pişiği geçirmek için şu yöntemleri deneyebilirsiniz:

  • Zeytinyağı kullanabilirsiniz.
  • Hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz.

Zeytinyağı ve Hindistan cevizi, evde pişiği geçirebilecek en etkili malzemelerdendir. Ancak bu yağların içerisinde herhangi bir kimyasal bulunmaması önemlidir. Bundan dolayı doğal yağlardan almaya çalışırsanız, pişik daha hızlı geçecektir. Evde yapabileceğiniz bu teknikler sayesinde pişik geçirmek çok kolay hale gelir.

Evde Pişik Geçirme Yöntemleri

Evde Pişik Geçirme Yöntemleri

Pişik İçin Zeytinyağı-Balmumu Kremi

Pişiğin geçmesi için zeytinyağı-balmumu kremini yapabilirsiniz. Evde yapabileceğiniz balmumu kremi, pişik için çok fazla önerilmektedir.

Bu krem için şu malzemeleri kullanmalısınız:

  • 1 bardak saf zeytinyağı
  • Çeyrek bardak kadar balmumu
  • Kavanoz

Öncelikle zeytinyağını alarak bir tencere içerisine koyunuz. Daha sonra tencerenin içerisine balmumunu ekleyiniz. Balmumu ısıya maruz kaldığında erimeye başlayacaktır. Mumun tamamen erimesini bekleyin. Erime işlemi bittikten sonra balmumu donmadan hemen kavanoza dökün.

Karışımı kavanozun içerisine dökebilmek için çay süzgeci kullanabilirsiniz. Kavanoz içerisinde donan kreminizi kullanmaya başlayabilirsiniz. Böylece pişik için doğal bir krem elde etmiş olacaksınız.

Pişik İçin Zeytinyağı-Balmumu Kremi

Pişik İçin Zeytinyağı-Balmumu Kremi

Pişiğin Geçmesi İçin Doğal Çözümler

Pişiğin geçmesi için doğal çözümleri de deneyebilirsiniz. Pişik olan yerlere yoğurt sürerek bölgenin rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra bebeğin altını değiştirdiğiniz zamanlarda poposunu 15 dakika açık bırakın. Bu süre boyunca bebeğinizin poposu rahatlayacaktır. Bebeğiniz için kullandığınız bezin kalitesi de önemlidir.

Tamamen pamuktan yapılan bebek bezlerinden almalısınız. Böylece kaka yaptıklarında ciltleri kolay kolay tahriş olmaz. Bebeğinizin kakasını temizlerken ıslak mendil kullanmamanız gerekir. Bunun yerine ılık bir su alın ve suyun içerisine pamuk batırarak temizliği sağlayın.

Pişiğin Geçmesi İçin Doğal Çözümler

Pişiğin Geçmesi İçin Doğal Çözümler

Pişik Tedavisi

Pişik uzun süreli bir sorun değildir. Belli bir zaman sonra kendiliğinden geçer. Ancak bazı pişiklerin kendiliğinden geçmesi mümkün değildir. Tüm doğal yöntemlere rağmen pişik geçmezse doktora gitmeniz gerekebilir.

Pişik için özel bir tedavi uygulanmaz. Ancak doktorunuz pişiğin geçmesi için etkili bir krem verecektir. Bu krem sayesinde pişikten kurtulabilirsiniz. Pişiğin ilerlemesi, ciddi cilt tahrişlerine yol açabilir. Bundan dolayı pişiğin göz ardı edilmemesi de gerekir.

Pişik Tedavisi

Pişik Tedavisi

[box type=”info” align=”” class=”” width=””]Daha fazla blog içeriği için: https://sosyalhane.com/blog/[/box]

Yorum Yapın
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

Kanser Anne Karnındaki Bebeği Etkiler mi

Kanser Anne Karnındaki Bebeği Etkiler mi? Anne olmak her kadının hakkıdır. Bu çok özel olan durumu yaşamak zor fakat bir o kadar da umutlu bir bekleyiştir.…

11 Ay Önce
0 Yorum

Burun Ucu Düşmesi Nedir?

Burnun iç yapısı; kıkırdak doku sayesinde şekil kazanan, kemik yapısı kısa olan ve kolay kırılabilir şekilde hassas olan kıkırdaktan dolayı sıkça burun ucu düşmesi oluşabilen bir…

1 Yıl Önce
0 Yorum

Kepek Nedir

Kepek nedir.Kepek sorunu çoğu kişilerin yaşadığı saçlarda, kaşlarda hatta sakallarda dahi görülen bir cilt sorunudur. Kepeklenmenin pek çok sorunu vardır. Saçları az veya çok sık yıkamak…

12 Ay Önce
0 Yorum
valorant vp satın al