Noel Baba Nasıl Ortaya Çıktı

11 Ay Önce
Admin
0 0 0 0 0

Noel baba nasıl ortaya çıktı Adına filmlerin çıkarıldığı her yılbaşında küçük çocuklara hediye bıraktığı düşünülen şişman, beyaz sakallı ve kırmızı bir cübbe giyen bir adam olarak tasarlanan bir adamdır. Genel olarak yaygın olan adı Santa Claus’tur. Modern zamanlarda Santa Claus olarak isimlendirilen Noel Baba’nın, tarihi olarak Aziz Nikola’dan evrimleştiği görüşü oldukça yaygındır. 4. yüzyılda Antalya Demre’de yaşamış olan Aya Nikola’nın dinine oldukça bağlı ve hayatını dinini yükseltmeye ve öğretmeye adayan Yunanlı bir rahip olduğu düşünülmektedir. Aya Nikola ya da Aziz Nikola erken dönem bütün Hristiyan azizleri için inanıldığı gibi mucize sayılabilecek derecede inançlı bir insan olarak bilinmekteydi. Aziz Nikola’yı efsaneleştiren asıl nokta ise insanlara gizlice hediye vermeye alışkın olmasıydı.

İnanca göre Aziz Nikola, denizcilerin, tüccarların, okçuların, çocukların, bira üreticilerinin ve Avrupa’daki çeşitli şehir ve ülkelerdeki öğrencilerin koruyucusu olarak anılmaktaydı. Tombul, kırmızı giysili, beyaz sakallı ve ren geyiklerinin çektiği bir kızakla uçabilen Noel Baba tasviri modern zamanlarda ortaya çıkmış olan kutlamaların ticarileşmesi ve firmaların kendine ekonomik rant sağlama eğilimiyle gelişen bir fikirdir.

Görünüş olarak Noel Baba göbekli, kırmızı kıyafetler giyen, kırmızı şapka takan, sırtında kırmızı çuval taşıyan, uzun ve beyaz sakallı, aslında tonton dede görünümünde sevimli biri olarak görünür. Oyuncak yapmasında yardımcı olan elfleri ile birlikte çocuklar için oyuncaklar yapar. Yine efsaneye göre Noel Baba’nın kızaklı aracı vardır ve aracını uçan ren geyikler çeker. Böylece Noel Baba hediye dağıtacağı evlere kimselere görünmeden hızlı bir şekilde ulaşır.

Noel Baba’nın kızağını çeken 9 ren geyiğinin isimleri şu şekildedir: Dasher, Dancer, Prancer, Vixen, Comet, Cupid, Donder, Blitzen ve Kırmızı Burunlu Rudolph.

Noel babanın evine giden çocuklar Noel babanın kucağına oturur ve ne tür oyuncaklar istediklerini söylerler. Bu sayede aileler çocuklarına sormadan ne istediklerini öğrenip onlara oyuncak alırlar. Gizlice yanlarına bırakırlar. Böylelikle sanki Noel baba hediye almış gibi gözükür. Noel babanın olduğu yer herkese göre değişiklik gösterir. Evini kimi Kuzey kutbu kimi de güney kutbu gibi farklı yerler de yaşadıklarını söylerler.

Yorum Yapın
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

Gizem Terzi Kimdir? Nereli ve Kaç Yaşında?

Gizem Terzi kimdir?, nereli ve kaç yaşında, boyu kaç, oynadığı diziler? Kategorimizde daha önce diğer meslek gruplarından çeşitli ünlüleri tanıtmıştık. Biyografi bölümümüzde bu sefer ise kısaca…

2 Yıl Önce
0 Yorum

Gülşen Kimdir?

29 Mayıs 1976 tarihinde dünyaya gözlerini İstanbul isimli şehrimizde açan gerçek adıyla Gülşen ÇOLAKOĞLU basın tarafından bilinen ismiyle Gülşen, şarkı sözü yazarı ve şarkıcı olarak kariyerini…

7 Ay Önce
0 Yorum

Ata Demirer Kimdir?

Ata Demirer, resmi kayıtlarda geçen ismiyle Ali Ata Demirer olarak bilinmektedir. Demirer, 6 Temmuz 1972 tarihinde dünyaya gözlerini açmıştır. Kariyeri boyunca oyuncu, komedyen ve müzisyen olarak…

7 Ay Önce
0 Yorum
valorant vp satın al