Nikotin Vücuttan Nasıl Temizlenir?

12 Ay Önce
Admin
65 0 0 0 0

Sigara içen insanlar, nikotin kavramının ne anlama geldiğini çok iyi bilirler. Sigara içerisinde bulunan bu madde, insan vücuduna çok fazla zarar vermektedir. Sigaranın bağımlı hale gelmesine neden olan nikotin, vücuda yerleştiğinde sizi etkisi altına almaya başlar.

Hatta sigara bırakmak isteyen insanlar, nikotinin yarattığı etkiden dolayı sigarayı bırakmakta zorlanırlar. Çünkü vücudunuz bu maddeyi sürekli istemeye başlar. Ancak nikotinin zararlarından kurtulmak için sigarayı bırakmalısınız. Daha sonra nikotini vücudunuzdan temizlemeniz gerekir. Peki nikotini vücuttan nasıl temizleriz? Nikotini vücuttan temizlemenizi sağlayacak yöntemler aşağıda verilmiştir.

Bu maddeden kısa zamanda kurtulmak için aşağıda verilenleri mutlaka uygulayın. Aksi halde vücudunuza yerleşen nikotin ile baş etmekte çok zorlanırsınız. Bazı insanlar, nikotinle baş edemedikleri için uzman bir tedavi almaya gerek duyarlar. Kullanılan tıbbi ilaçlar sayesinde nikotini vücutlarından atarlar.

Ancak bu yöntem pek fazla tercih edilmez. Kimse nikotinden kurtulmak için kolay kolay uzmana başvurmaz. Bunun yerine daha doğal yolları deneyerek nikotinden kurtulmaya çalışırlar.

Sigarayı bırakan bir insan, 48-72 gün arasında nikotini vücudundan atabilir. Ancak sadece sigarayı bırakmak yeterli değildir. Bunun yanında farklı şeyleri yaparak da nikotinden kurtulmanız gerekir.

Sağlık için çok zararı olan bu madde, sizi etkisi altına aldığı zaman canınız sürekli sigara çeker. Nikotin kana karışan bir maddedir. Bu nedenle sigara isteğiniz tüm damarlarınızda hissedilir. Bir kez sigara içen birinde nikotin, 3 gün boyunca vücudunda kalır.

Sadece bir sigarada bile bu durum yaşanıyorsa sigara tiryakisi olanlar, bu konuda çok sıkıntı çekmektedirler. Çünkü nikotin, vücutlarına tamamen işlemiş durumdadır. Bu derece fazla nikotin bulundurulması, nikotinin vücuttan kolay kolay temizlenemeyeceği anlamına gelir.

Uzun zamandır sigara içiyorsanız, nikotinden kurtulmanız uzun bir zamanınızı alabilir. Bunun için biraz sabır göstermelisiniz. Çünkü nikotini vücuttan temizlemek, bir anda olup bitecek bir şey değildir. Bunu yapabilmek için istikrarlı olmak gerekir. İşte nikotini vücuttan temizleme yolları.

Sigarayı Bırakın

Nikotini vücuttan temizlemek için ilk yapmanız gereken sigaraya bırakmaktır. Çünkü işin temeli sigaradır. Vücuda nikotin girmesine neden olan şey sigara olduğu için ondan kurtulmanız gerekir. Bundan dolayı sigara bırakma konusunda kararlı olmalısınız. Sigarayı bırakmadığınız sürece yapacağınız hiçbir şey nikotini vücudunuzdan temizlemeyecektir. Ancak sigara bırakmak biraz zorlayıcı ve can sıkıcıdır. Çünkü vücutta bulunan nikotin, sigarayı bırakmamanız için sizi tetikleyecektir. Sigarayı bırakmak, nikotini vücudunuzdan temizlemek için yapacağınız en zor şeydir. Eğer sigarayı bırakmayı başarırsanız, nikotini vücudunuzdan atmak için yapacağınız diğer uygulamalar daha kolay olacaktır.

Sigarayı Bırakın

Sigarayı Bırakın

Havuç Suyu

Nikotin, cildinizi de olumsuz etkileyen bir maddedir. Bu nedenle belli cilt sorunlarını yaşayabilirsiniz. Havuç suyu, nikotinden dolayı oluşan cilt sorunlarına iyi gelecektir. Bol bol havuç suyu içtiğiniz zaman vücudunuzdaki nikotin de temizlenecektir. Havuç suyunu evde kendiniz hazırlamalısınız. Çünkü hazır satılan havuç suları yeterince sağlıklı olmayabilir. Bu nedenle taze ve doğal havuçları kullanarak havuç suyu hazırlamanız, nikotinle daha kolay baş etmenizi sağlayacaktır.

Havuç Suyu

Havuç Suyu

Isırgan

Isırganın içerisinde çok fazla demir vardır. Aynı zamanda dezenfektan özelliğini taşıyan ısırgan, nikotinin vücuttan temizlenmesinde kullanılabilir. Vücudunuzda bulunan diğer zararlı maddeleri de dezenfekte etme özelliğine sahiptir. Nikotini hızlı bir şekilde söküp atmanızı sağlayan ısırgan, sağlık için de faydası olan bitkilerdendir. Isırgan, yapısı gereği kaşındırıcı bir etkiye sahiptir. Ancak güzelce yıkayıp pişirdiğiniz zaman bu özelliğini kaybedecektir.

Isırgan

Isırgan

Kivi

Bolca vitamin içermesiyle bilinen kivi, rengi ve tadıyla özel meyvelerdendir. Kivinin içerisindeki vitaminler, sağlıklı olmak adına önemlidir. Kivi, aynı zamanda nikotini vücuttan temizlemenize de yardım eder. Kivi, vücuttaki nikotini temizleme konusunda çok başarılıdır. Eğer bu meyveden sürekli tüketirseniz, vücudunuzdaki nikotin kısa zamanda temizlenmiş olacaktır. Kiviyi meyve suyu ya da başka şekillerde tüketmek yerine dilimleyerek yemelisiniz. Çünkü meyveler bu şekilde tüketildiğinde faydalıdır.

Kivi

Kivi

Su

Su, zaten vücudumuzun her zerresine faydalıdır. Bunu bilmeyen de yoktur. Ancak suyun nikotini vücuttan temizlemeye yaradığını bilen insanların sayısı fazla değildir. Vücudunuzu ne kadar susuz bırakırsanız, nikotinin temizlenmesini o kadar zorlaştırırsınız. Bundan dolayı suyu yanınızdan ayırmamalısınız. Susuz kalan bir vücuttan nikotinin temizlenmesi kolay olmaz.

Su

Su

Zencefil

Zencefil, hem sigarayı bırakmanızı hem de nikotini vücudunuzdan temizlemenizi sağlar. Zencefil biraz acımsı tada sahiptir. Bundan dolayı olduğu gibi tüketmeniz zordur. Bunun için zencefili yemeklerinize katabilirsiniz. Azıcık bir zencefil bile nikotinin vücuttan temizlenmesi için yeterli gelecektir. Zencefil sadece nikotini değil başka toksinlerin de temizlenmesini sağlamaktadır.

Zencefil

Zencefil

Egzersiz

Bolca terlemek nikotinin vücuttan temizlenmesinde etkilidir. Terlemeyi sağlayacak en önemli şey ise egzersizdir. Her gün egzersiz yaptığınız zaman doğal yoldan terlemiş olacaksınız. Bu terleme sonucunda ise vücudunuzdaki nikotin miktarı azalmaya başlayacaktır. Egzersiz sonucunda metabolizma hızlanır. Bu hızlanma da yine aynı şekilde nikotinin vücuttan temizlenmesinde faydalıdır. Uzun zamandan beri egzersiz yapmadıysanız, hemen egzersiz hareketlerine başlamamanız önerilir. Bunun yerine ufak yürüyüşler yapmak, başlangıç için uygundur.

Egzersiz

Egzersiz

Nikotini Vücuttan Temizlemenizi Sağlayacak Diğer Besinler

Nikotini vücuttan temizlemenizi sağlayacak diğer besinler şunlardır:

 • Biber
 • Brokoli
 • Ispanak
 • Karpuz
 • Kereviz
 • Salatalık
 • Domates
 • Lahana
 • Elma
 • Yeşil fasulye
 • Mısır
 • Pazı
 • Pancar

Gibi besinler de nikotini vücuttan temizlemenizi sağlayacaktır. Nikotini vücuttan temizlemek için alkol, şeker ve kahveden uzak durmalısınız. Bunların yanı sıra uyku düzeni de önemlidir. Uykuyu iyi alırsanız, nikotinin vücuttan temizlenmesi daha da kolaylaşır.

Nikotini vücuttan nasıl temizleyebileceğiniz hakkında her şey yukarıda detaylı şekilde anlatılmıştır. Nikotin gibi bir maddeden kurtulmak, sizi yorsa da vücudunuzu belli zaman sonra rahatlatacaktır. Başta akciğer ve kalp sağlığınız için nikotini vücudunuzdan temizlemeye çalışın. Bu madde vücudunuzda ne kadar fazla kalırsa o kadar fazla zararı olmaya başlar.

Nikotini Vücuttan Temizlemenizi Sağlayacak Diğer Besinler

Nikotini Vücuttan Temizlemenizi Sağlayacak Diğer Besinler

Yorum Yapın
 • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

İlaçlı Sebze ve Meyveyi Nasıl Anlaşılır?

Ürettiğimiz meyve ve sebzeler sağlımız açısından çok önemlidir. Doktorların sürekli olarak insanların meyve ve sebze tüketmeleri gerektiğini her yıl duymaktayız. İnsanlardaki hastalığın önlenmesinde önemli rol oynayan…

12 Ay Önce
0 Yorum

Boğaz Gıcığına Ne İyi Gelir Saraçoğlu?

Boğaz gıcığına ne iyi gelir Saraçoğlu tarifleri pek çok kişi tarafından araştırılan konular arasında yer almaktadır. Özellikle de kış aylarına geçilen mevsim geçişlerinde pek çok kişide…

8 Ay Önce
0 Yorum

Kahvenin İnsan Vücuduna Etkileri Nelerdir?

Tüketilen yiyecek ve içecekler sağlık üzerine pek çok etkileri var. Kahve vazgeçilmez içeceklerden biri. Kahve birçok rahatsızlığın önlenmesinde etkili olurken bazı rahatsızlık risklerini de azaltıyor. Elbette…

12 Ay Önce
0 Yorum
valorant vp satın al