NFC Nedir, Ne İşe Yarar?

1 Yıl Önce
Admin
0 0 0 0 0

Küresel teknolojinin her geçen gün hızla gelişiyor olması bazı beklenen özelliklerin de hayatımıza karışmasına sebep oldu. Bazı zaman dilimlerinde beklenmeyen sorunları karşımıza çıkarıyor olsa da genel olarak bakıldığında hayatımızı kolaylaştırdığını söylemek mümkündür. Hayatımızı kolaylaştıran teknolojilerden biri de NFC olarak adlandırılan temassız kontrol işlemidir. Bu işlem sayesinde telefonunuzu kullanarak ödemeler gerçekleştirebiliyor, telefonunuzu kablosuz olarak şarj edebiliyor ve buna benzer birçok işlemi hayata geçirebiliyorsunuz. Hâl böyle olunca söz konusu özelliği kullanmak istiyorsanız öncelikle bu işleve sahip olan bir akıllı telefon almanız gerekiyor.

NFC Nedir, Hangi Telefonlarda Bulunuyor?

NFC, bir diğer adıyla “Near Field Communication” olarak bilinmekte ve dilimize “Yakın Alan İletişimi” olarak geçmiştir. Telefonunuz kısa mesafedeki farklı bir mobil cihazla hiçbir şekilde temas kurmadan belirli bir mesafe kadar yaklaştığında (4 CM) ilgili bağlantı gerçekleşir. Hangi işlemi gerçekleştirmek istiyorsanız bu bağlantı sayesinde işlem başarıyla sonuçlanacaktır.

NFC

NFC her iki cihaz arasında gidişli gelişli şekilde bağlantı kurarak basit komutların karşılıklı iletilmesini ve gerçekleştirilmesini sağlar. Bu özelliğin mantığı hiçbir şekilde Wi-Fi, 3G, 4.5G yada LTE gibi bağlantı türleriyle uyuşmamaktadır. Aynı zamanda bu bağlantıların işleyişini bozma gibi bir durum da olmaz.

Telefonunuzda NFC olup olmadığını buradan kontrol edebilirsiniz.

NFC Özelliği Bulunan Telefonlar

NFC, 2017 yılında ilk kez kullanılmaya başlanmış ve o vakitten sonra üretilen birçok telefon modelinde yer almaya başlamıştır. Bu sebeple de bu tarihten sonra telefon aldıysanız büyük olasılıkla telefonunuzda NFC özelliği yer alacaktır. Her ne kadar olasılıklara takılı kalmamak istiyor, cihazınızda ilgili özelliğin bulunup bulunmadığından emin olmak istiyorsanız aşağıdaki adımları uygulayarak gerekli tespitleri gerçekleştirebilirsiniz.

  • Telefonunuzun “Ayarlar” bölümüne giriş yapın.
  • “Kablosuz Ağlar > Ayarlar > Bağlantılar > Diğer Bağlantılar” yolunu takip edin.

Bu alanda cihazınızda aktif olarak kullanılmaya hazır olan bağlantı türleri listelenecektir. Eğer ki liste içerisinde NFC bulunuyorsa, ki belirttiğimiz tarihten sonra üretilen bir cihaza sahipseniz mutlaka bulunuyordur. NFC özelliğini kullanarak dilediğiniz gibi ödeme gerçekleştirebilirsiniz.

NFC Özelliğinin Mantığı Nedir?

NFC, özelliği bir önceki başlıklarda da bahsettiğimiz gibi akıllı telefonlar arasında çift yönlü bağlantı kurularak aktifleştirilen özelliklerden biridir. Bu özelliğin çalışma mantığını merak ediyorsanız, bundan bahsedelim.

Özetle, NFC cihazlar arasındaki bağlantıyı radyo frekansları aracılığıyla gerçekleştiriyor. Bu da ilgili özelliğin bazı protokolleri bağlı kalması gerektiğini gösteriyor. Birçok kişi söz konusu özelliği Airdrop ve Bluetooth ile karıştırıyor olsa da ilgili özelliğin diğerleriyle hiçbir alakası yoktur. Bir diğer konu ise NFC özelliğinin herhangi bir şekilde güç kaynağına bağlı olarak çalışıp çalışmadığıdır. Telefonunuzun bataryası bitmiş olsa bile bu özellik çalışmaya devam edecektir. Tek sorun, cihazınızın NFC ile komut gönderememesi olacaktır.

Bu içeriğimizde günümüzde aktif olarak kullanılan NFC özelliğinin nasıl çalıştığını, hangi cihazlarda bulunduğunu ve buna benzer hususları sizlerle paylaştık. İlgili özellik hakkında merak ettiğiniz hususları yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorum Yapın
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

PUBG Mobile Telefondan Hile Nasıl Yapılır? [Güncel Hileler]

PUBG Mobile, yıllardır en çok oynanan oyunların başında geliyor. Tencent Games, büyük umutlarla piyasaya sürdüğü bu oyunun her zaman arkasında durmayı başarıyor ve bu bağlamda kullanıcıların…

1 Yıl Önce
0 Yorum

Dövmenin Tarihçesi Dövme Dinimizde Nasıl Karşılanmaktadır?

Dövmenin tarihçesi Dövme dinimizde nasıl karşılanmaktadır. Her ne kadar 20.yüzyıl da popüler olmaya başlasa da aslında çok eski tarihlerden itibaren dövme yapılıyordu. Şimdi moda amacıyla ya…

2 Ay Önce
0 Yorum

Bomonti Filtresiz Fiyatları

Bomonti Filtresiz Fiyatları , Ülkemizde en sık tüketilen alkol çeşidi biradır. Temini odlukça kolay olan bira ülkemizde en çok tüketilen sıvı içecekler grubunda da en üst…

14 Gün Önce
0 Yorum