Neyzen Tevfik Şiirleri

1 Yıl Önce
Admin
0 0 0 0 0

Neyzen Tevfik Şiirleri , saz semaileri besteleyen, taşlamalar yazan ve aynı zamanda da neyzen olan usta şair, Neyzen Tevfik adıyla tanınmaktadır. 1879 yılında doğan sanatçının asıl adı Tevfik Kolaylı’dır. Bodrum’da dünyaya gelmiş 1953 yılında da İstanbul’da yaşama veda etmiştir. Neyzen Tevfik şiirleri hiciv sanatından yararlandığı ve çeşitli haksızlıkları eleştirdiği eserleridir.

Neyzen Tevfik kimdir? Merak edilen bir konudur ve sanatçı yaşamı boyunca ney üfleyerek ve şiir yazarak geçimini temin etmiştir. Bunun yanı sıra oldukça renkli bir yaşama sahip olan şairin geniş bir çevreye sahip olduğu ve toplumun her kesimi ile yakın ilişki içerisinde bulunduğu görülür.

Neyzen Tevfik Hayatı

1879 yılında dünyaya gelen sanatçı çok yönlü kişiliğe sahip olan sanatçılardan biri olarak yaşam sürmüş soyadı kanununu ardından Kolaylı soyadını almıştır. Çocukluğu Bodrum’da geçen sanatçının dervişlerden gördüğü ney çalma dikkatini çekmiş fakat bu yaşlarda babası kendisine izin vermediği için öğrenememiştir. Ney öğrenmeye başladığı yıllar 14’lü yaşları civarıdır.

Bu dönemde sara nöbetleri geçirmeye başladığı görülürken bu sağlık problemine bir çözüm bulunamamış ve okulu bırakmak zorunda kalmıştır. İzmir Mevlevihane’sinde bu yıllarda ney çalmaya başlayan Neyzen Tevfik burada çeşitli ünlü kişilerle tanışma şansı yakaladı ve Arapça, Farsça dersleri aldı. Daha sonra da hiciv sanatını öğrendi ilk şiiri de Muktebes dergisinde yayımlandı.

İstanbul’da Yenikapı ve Galata Mevlevihanelerinde de bulunan Neyzen Tevfik birçok sanatçı ile de tanışarak bu sanatçılardan destek gördü.

1902 yılında Bektaşi dervişi olan Neyzen yaşamının geri kalan yıllarında bu inanca yönelik olarak yaşadı. Baskı ortamına daha fazla dayanamaması nedeni ile Mısır’a giden Neyzen Tevfik yaşamını ney çalarak ve şiir yazarak sürdürdü. Çeşitli hicivleri nedeni ile zaman zaman başı derde giren Neyzen Tevfik 2. Meşrutiyet’in ilanından sonra İstanbul’a tekrar geldi. Yaşamı çalkantılı bir şekilde geçen şairin sağlık sorunları da olmaktaydı. Aşırı alkol tüketimi ve sara nöbetleri nedeni ile zaman zaman hastaneye yatması gerekirken sanatçı düzenli bir gelire de sahip değildi.

Geçim kaynağı neyi ve şiirleri olan Neyzen Tevfik hazırcevap ve nüktedan bir kişilikti. Başarılı hicivleri bulunan sanatçının alkol tüketimine bağlı olarak çeşitli sorunlar yaşadığı bilinmektedir. Bunun yanı sıra 1953 yılında vefat ettiğinde kalabalık bir cenaze merasimi ile defnedilmiş ve bu grubun içerisinde de toplumun her kesiminden insan yer almıştır.

Neyzen Tevfik mecnun gibi bir yaşam sürmüş bunda farklı bakış açısının yanı sıra yaşadığı rahatsızlıklar da etkili olmuştur. Çeşitli ortamlarda bulunması ve farklı insan tiplerini tanıması yaşamında çizdiği yolda etkili olurken bu kişilerden zaman zaman çeşitli eğitimler alma şansını da yakalamıştır.

Neyzen Tevfik Eserleri

Neyzen Tevfik şiir yazmanın yanı sıra beste de yapmıştır. Besteleri arasında yer alan eserleri şunlardır:

  • Nihavent Saz Semaisi
  • Şehnazbuselik Saz Semaisi
  • Taksimler

Eserlerinde hiciv sanatına da ağırlıklı olarak yer veren şairin bazı şiirleri küfür içerir. Neyzen Tevfik küfürlü şiirlerinde çeşitli eleştirilerini dile getirmek için bu yolu kullanır.

Neyzen Tevfik Sanatı

Şiirlerinde yergi ve taşlamalara yer veren Neyzen Tevfik her zaman bir karşı duruş sergilemiş ve baskı ve zulüm karşısında isyankâr olmuştur. Osmanlı devleti döneminde birçok kez jurnallenen sanatçı zaman zaman da tutuklanmıştır.

Neyzen Tevfik sözleri arasında yer alan örnekler arasında şunlar yer alır:

  • Hayat içi su dolu bir fıçıya benzer…
  • İyi bak kabına olmasın delik, boşuna taşırsın gider gündelik…

Neyzen Tevfik mecnun şiiri oldukça müstehcen ifadeler içermekte ve bundan dolayı da küfür ağırlıklı bir şiir olarak değerlendirilmektedir.

Neyzen Tevfik küfürlü şiir yazmış bir şairdir ve bazı şiirlerinde bu ifadeleri çok sık kullandığı görülür.

Neyzen Tevfik Şiirleri

Şair hiciv konusunda da oldukça başarılıdır ve ney çalıp şiir yazarak ömrünün sonuna kadar geçimini sağlamıştır. Şiir kitapları ise şunlardır:

  • Hiç
  • Azab-ı Mukaddes
Neyzen Tevfik Şiirleri

Yorum Yapın
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

Minecraft Dünyasının Sırları

En çok vakit geçirdiğiniz dünyada zamanınızı biraz daha verimli kullanabilmek için Minecraft komutları mı arıyorsunuz? Komutlar, ister bir binayı kopyalamak, oyun modunu değiştirmek veya günün saatini…

1 Yıl Önce
0 Yorum

DGS Gıda Mühendisliği 3. Sınıftan Başlatan Üniversiteler 2021-2022

DGS Gıda Mühendisliği 3. Sınıftan Başlatan Üniversiteler, her geçen yıl yönetmelik değişiklikleri sebebiyle farklılık gösterebiliyor. Bu sebeple öğrenciler de tercih edeceği üniversitenin kaçıncı sınıftan başlattığı konusunda…

2 Ay Önce
0 Yorum

İnç Hesaplama Nasıl Yapılır? 1 Cm İnç Dönüştürücü

İnç hesaplama her geçen gün evlerimizde bulunan teknolojik aletlerinin ekran boyutunda da olduğu gibi televizyon boyutları da eskiye nazaran daha büyük hale geldiği için bilinmesi gereken…

1 Yıl Önce
0 Yorum