Nevruz Bayramı Nedir? Müslümanlar Nevruz Kutlar mı?

7 Ay Önce
Admin
0 0 0 0 0

Nevruz bayramı; ilkbaharın gelişini sembolize eden bir bayram olup yüzyıllardır kutlanıyor. Özellikle  Türkmenistan, Kırgızistan, Kazakistan, Azerbaycan, Uygur Bölgesi, Tataristan, Özbekistan, Balkanlar ve Anadolu’da yaygın olarak kutlanan Nevruz, ülkemizin de dört bir yanında çeşitli etkinliklerle karşılanıyor.

Nevruz Bayramı Neden Kutlanır?

Bu kutlama Perslilere dayanıyor ve Nevruz geleneğinin ortalama 15 bin yıllık bir geçmişi var. Bu şenlik Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nca 2010 itibariyle Dünya Nevruz Bayramı olarak ilan edilmiş. O günden beri 21 Mart Dünya Nevruz Bayramı olarak kutlanıyor.

Nevruz Nedir?

Aslında Nevruz her millet için başka anlam ifade ediyor. Bahâî ve İran takvimlerine göre Nevruz yılın ilk günüdür. Söylendiğine göre Nevruz, Indo-Iranlıların avcılığı bırakıp hayvancılık yapmaya başlamasını ve yerleşik hayata geçmesini simgeliyor.

Tabii ki geçmiş çağlarda mevsimler insanoğlu için daha büyük öneme sahipti. Çetin geçen bir kış sonrası baharın gelişi, tabiatın uyanması, her tarafın yeşillenmesi insanlar için büyük bir hâdise, çok iyi bir fırsattı.

İşte Kral Cemşid’in Nevruz kutlamalarını baharı karşılamak, onun gelişini kutlamak için başlattığı söyleniyor. Ayrıca tarihi kaynaklara göre Nevruz Günü Türklerin Ergenekon’dan çıkmasını da temsil ediyor.

‘Yeni Gün’ anlamına gelen Nevruz; dayanışma, yardımlaşma, bolluk ve bereket vesilesi olarak görülüyor.

Nevruz Bayramı Ne Zaman?

Nevruz ne zaman kutlanır? sorusunun cevabı her yıl değişmiyor. Geleneksel olarak 21 Mart’ta kutlanan bu gün, ilkbahar ekinoksuyla aynı güne denk geliyor.

Normalde güneşin güney yarımküreye verdiği ısı ve ışık kuzey yarımküreden daha fazla. Ancak 21 Mart’ta bu denge eşitleniyor. Ardından güneş, kuzey yarımküreye daha çok ısı ve ışık vermeye başlıyor. Yani kuzey yarımküre için bahar gelmiş oluyor.

Nevruz Bayramı Kutlamak Câiz mi?

Nevruz kutlamanın İslam’daki yeri de Müslümanlar tarafından merak ediliyor. Aslında Nevruz pek çok kişi tarafından kardeşlik, barış, sevgi ve benzeri değerlerin önemini yeniden hatırlatan, baharı müjdeleyen bir gün olarak görülüyor. Ne var ki İslâmiyet’te Nevruz kutlamalarına sıcak bakılmıyor.

Nevruz’un dînî dayanağı yok ve dînî kaynaklarda Nevruz kutlamanın Müslümanlar için uygun olmadığı belirtiliyor.

Bezzâziyye adlı kitapta diyor ki, Nevruz Mecûsîlerin bayramıdır. (Kutlamamalıdır.)

Bir rivâyete göre Cemşid, 21 Mart’ta tahta çıkmış, halkı kendine taptırmış ve tahta çıktığı günü bayram îlân etmiştir. Onun için Nevruz kutlamaları dînî açıdan uygun görülmez.

Dürr’ül-Muhtar adlı kitapta buyruldu ki; Mihrican ve Nevruz günlerinde bu günlerin isimlerini söyleyerek hediye vermek günahtır. (Yani Nevruz şerefine bir şey hediye etmek câiz değildir.) Eğer bir kimse Nevruz’u Mecûsî bayramı niyetiyle kutlar, Mecûsîlere tazim etmek ve onların dînî bayramına hürmet göstermek gâyesiyle bunu yaparsa küfür (dinden çıkmak) olur.

Buradan anlaşılıyor ki Nevruz kutlamalarında kâfirlere benzemek niyeti olursa bu, îmânı tehlikeye sokar. Onun için dikkatli olmalıdır.

Mektûbât kitabında İmâm-ı Rabbânî hazretleri; ateşe tapınan kimselerin Nevruz gününe, yahut Hinduların dînî bayramlarına, Hristiyanların paskalyalarına hürmet edenlerin (o günleri dînî bayram olarak benimseyip o niyetle kutlayanların)şirke düşeceğini bildirmektedir.

Tabii ki bu bildirdiklerimiz karşısında bazıları ‘herkes kutluyor, bu kadar insan dinden mi çıkıyor? Nevruz bahar şenliğidir, din ile ne alâkası var?’ diye düşünebilir. Ancak bildirdiğimiz kitapların tercümelerine bakılırsa bu ifadeleri o kitaplardan aldığımız görülecektir. Yani bunlar bizim kendi yorumumuz değil, İslâm âlimlerinin bildirdikleridir. Nevruz gününü ‘Mecûsî bayramını kutlayayım, onların yaptıklarını yapayım, onlar gibi olayım’ düşüncesiyle kutlamak tabii ki İslâmiyet ile bağdaşmaz. Yoksa biz burada ‘Nevruz kutlayanların hepsi dinden çıkmıştır’ gibi bir şey kastetmiyoruz. Bu hususu iyi anlamalıdır!

Yorum Yapın
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

Mükemmel Banyo Sırları İçin 15 Adım

Mükemmel Banyo Sırları İçin 15 Adımda harika dekorasyonlarla istediğiniz havayı yakalayabilirsiniz. Sizlere sunacağımız bu 15 adımla banyolarınızdaki havalı görünümü elde edebilirsiniz. Mükemmel Banyo Sırları İçin 15 AdımBanyoların…

3 Ay Önce
0 Yorum

Hacı Bektaş Veli Sözleri

Hacı Bektaş-i Veli Ahmed Yesevi’nin halifelerinden biri olmaktadır. Batın ve zahir ilimlerde derin bilgilere sahip olan bu veli zat, eğitimini tamamladığında Anadolu’ya gelir. Ahilik teşkilatının da…

1 Yıl Önce
0 Yorum

Instagram’da Veri Yedekleme (Verileri İndir) Nasıl Yapılır?

Instagram, veri gizliliği konusunda neredeyse bütün kullanıcılarına büyük avantajlar sunuyor. Bu avantajları değerlendirmek istiyor ve hesabınızı silme adımları atmak istiyorsanız öncelikle veri kaybını önlemek için veri…

1 Yıl Önce
0 Yorum