Nesli Tükenmiş Olan Korkutucu Canlılar

2 Ay Önce
Admin
0 0 0 0 0

Nesli tükenmiş olan korkutucu canlılar iyi ki nesli tükenmiş dedirtecek kadar korkutucular. Özellikle insanların olmadığı veya yeni yeni insanların ortaya çıktığı zamanlardan kalma hayvanlardır. Tabi geçmişte ağaçların bile fazla büyük olduğu oksijen miktarının daha fazla olduğundan mütevellit canlılar çok iriydiler. Kilolarından tutunda boylarına kadar. Kimi canlılar şimdi ki canlıların ataları konumunda.

 Deinosuchus:

Bu timsah çeşidi diğer timsahların atası sayılır. Özellikle günümüzdeki timsahların kafatası ile bu timsahın kafatasını karşılaştırsaydık içinde kaybolabilirdi. Çok güçlü çenesi ve muz büyüklüğünde dişleri ile dinozorlardan daha büyük olan tiranozorlara bile kafa tutabilmektedir. Bu timsah ağırlığı 1,8 tona çıkan diğer canlıları bile avlayabiliyor. Özellikle büyük dinozorların üstündeki çene izleri bu timsahla uyuşmakta olup bu canlılara da saldırabilen bir timsah olduğunu öğrenmiş bulunmaktayız. Bu timsah 80 veya 90 milyon yıl önce yaşamıştır. 15 metreye kadar büyüyebiliyor ve 600 kilograma kadar çıkabiliyor.

Deinosuchus

Deinosuchus

Megalodon:

Bu köpekbalığı da günümüzdeki köpek balıklarından hayli büyük. Günümüz köpekbalıklarının kafatası ile geçmişte yaşamış megalodon ile karşılaştırıldığında yaklaşık 20 kat büyüktür. Ağırlığı 40 tonu bulan irice bir köpekbalığıdır. Sadece çene boyutu 3 metreyi bulabilmektedir. Dişleri yaklaşık 20 cm’yi bulabilmektedir. Boyu ise 20 metreyi bulan devasa yırtıcı bir köpekbalığıdır. Günümüzdeki gemileri devireceğinden eminim. Böyle bir köpekbalığı ile aynı suda hiç kimse yüzmek istemez. Ayrıca bu tür bir köpekbalığı ile denizde yüzerken karşılaşmayı geçtim daha bunun yanında yavrusu kalacak herhangi bir köpekbalığı ile karşılaşmayı kimse istemez.

Helicoprion:

Özellikle dış görünüşü insanı tiksindiren içini rahatsız eden korkutucu bir hali olan bir köpekbalığı türüdür. İyi ki nesli tükenmiş diyebileceğiniz bir türdür. Çenesi itibariyle oldukça farklı bir görünüşü vardır. Bu nesli tükenen hayvan köpekbalıklarının atası konumundadır. Yaklaşık 6 metre boyları vardır. Ağız genişlikleri ise 1 metreye kadar bulunabilmektedir. Helicorpion’un fosilleri dünya çapında bulunmuştur.

Helicoprion

Mamut:

Özellikle buz devri gibi harika bir animasyon filminden de tanıdığımız bu mamutlar animasyondaki haline göre çokça korkutucu bir yapıları vardır. Çokça tüylüdürler. Nesillerinin tükenme sebepleri ise insanların çokça avlanmasından kaynaklıdır. Mamutları fazla avladıkları için günümüze kadar gelemediklerine üzülsem mi sevinsem mi bilemedim çünkü çizgi film ayrı bir samimilik katıyor mamutlara ama gerçekte hiç de bu kadar sevimli değiller. Uzunlukları yaklaşık olarak 4.9m yerden yüksekliği 3 metredir. Mamutların dişleri diğer fillere göre daha içe doğru kıvrımlıdır. Dişlerinin boyutları ise 4 metreye kadar bulabilir.

Yorum Yapın
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

Oscar Wilde Sözleri

Oscar Wilde 18. Yy sonlarında yaşamış, dünya edebiyat tarihine önemli eserler bırakmış döneminin ünlü ve önemli yazarlardan biridir. Eserlerinde dikkat çeken alaycı tavrı ve çok iyi…

1 Yıl Önce
0 Yorum

Çevre Temizlik Vergisi Nedir?

Herkesin evinde çöp bulunuyor. Bulunan çöpler oldukça rahatsız edebiliyor. Evde bulunan çöpler atılmazsa evde ciddi koku oluşturuyor. Hiç kimse bu kokularla karşılaşmak istemiyor. Çevre Temizlik Vergisi…

4 Ay Önce
0 Yorum

DGS FTR 3. Sınıftan Başlatan Üniversiteler 2021-2022

DGS FTR 3. Sınıftan Başlatan Üniversiteler 2021-2022 yılında henüz puan listesini açıklamamıştır. Geçtiğimiz yılın puan listeleri ile çok bir fark olmayacağını düşünerek tercih etmek isteyenlerin, sınav…

13 Gün Önce
0 Yorum