Miras, kişinin ölümü durumunda mal varlığının dağıtılmasını düzenleyen, hukuki bir kavramdır. Miras ile ilgili tüm konular ve kurallar, miras hukukunun konusudur. Ülkemizde miras hukuku düşünüldüğünde yasal ve atanmış olarak iki tür mirasçıdan söz edilmektedir. Yasal mirasçılar, kişi ile kan bağı olanlar, eş, evlatlıklar ya da devlet olabilmektedir. Bir kişinin, ölenin ya da murisin ardından yasal mirasçı sayılabilmesi için üç dereceli bir sistem olan mirasta zümre sistemine dahil olması gerekir.  Dolayısıyla miras hukukunun önemli hususlarından biri de mirasta zümre sistemi nedir sorusudur.

Miras hukuku, mirasın kişiler arasında adil biçimde dağıtılmasını olanaklı kılan bir değerler bütünüdür. Sistem içinde çatışmaları engellemek, olası davalarda kararı netleştirmek bakımından miras iş ve işlemlerini birtakım kurallara dayandırmıştır. Bu kurallardan biri de mirasta zümre sistemidir. Mirasta zümre sistemi murisin bıraktığı mirasın öncelikli olarak kimlere dağıtılacağının belirlenmesini kolaylaştıran bir usuldür.

Mirasta Zümre Nasıl Tayin Edilir?

Miras davalarında murisin bıraktığı mirasın kimler arasında bölüştürüleceği çatışma konusu yaratabilmektedir. Bu konunun karışıklıklara yol açmaması ve murisin mirası için öncelikle kimlerin yasal mirasçı sayılacağı zümre sistemi ile belirlenir.

Mirasta zümre; miras sistemi içinde yasal mirasçının ölen kişinin zümre başı, kök başı ya da altsoylarından hangisine dahil olduğu ile ilgili bir kavramdır.  Miras hukukunda mirasın kimlere ne şekilde bölüştürüleceği konusunu netleştirmek için getirilmiş bir derece sistemidir. Yasal mirasçının ölen kişi ile yakınlık derecesini belirler.

Mirasta zümre sistemi nedir, sorusunun yanıtı özet olarak kişinin yasal mirasçı sayılıp sayılmayacağının belirlenebilmesi için muris ile yakınlık derecesi üzerinden oluşturulmuş bir sistemdir. Mirasta zümre sistemi ölen kişiye yakınlık açısından 3 dereceden oluşur ve bir önceki dereceden mirasçının olması, kişinin miras hakkını kaybettiği anlamına gelir. Derecelerde yasal mirasçılar öncelikle zümre başı ile kök başıdır. Onların hayatta olmaması durumunda miras hakkı altsoylara geçer.

Mirasta Zümre

Mirasta Zümre

Miras Dereceleri Nelerdir?

Bir kişinin yasal mirasçı sayılması, mirasta zümre sistemi içinde yer almasına bağlıdır.
Mirasta zümre sistemi içinde 3 derece bulunmaktadır. 3 derece içinde kök başları ve altsoyları vardır. Kökbaşları, mirasın ilk sahibidir ve kök başlarının ölmüş olması durumunda miras onların altsoyuna geçer. Dolayısıyla da miras paylaşımı zümre sistemi üzerinden bir halefiyete dayanır. Bunlar;

  1. derece mirasçılar: Miras kalan kişinin altsoyu, birinci derece yakınlarıdır. Çocuklar, torunlar ve torunların çocukları 1. derece mirasçılardır.  Ölen kişi ya da miras hukuku tabiri ile murisin çocukları, 1. derece yakınlar içinde zümre başıdır. Çocukların hayatta olması, torunların mirasçılığını engeller. Dolayısıyla bir murisin ölümü üzerine yasal mirasçı olarak ilk başta çocuklarına bakılır. Miras, öncelikli olarak çocuklarının hakkıdır.
  2. derece mirasçılar:Miras bırakan ya da ölen kişinin anne ve babası, mirasta zümre sistemiiçinde 2. derece mirasçıdır. Dolayısıyla da kişinin çocukları ve torunları ile onların çocukları yoksa ya da ölmüşlerse miras 2. derece mirasçılardan anne ve babaya geçer. Kişinin anne ve babasının da hayatta olmaması durumunda miras hakkı 3. derece mirasçılardadır.
  3. derece mirasçılar: Mirası kalan kişinin büyükanne ve babası ile altsoyları ise 3. derece mirasçıdır.

Murisin ölümü üzerine mirasın dağıtılmasında mirasta kök sistemi esas alınır. 1. derecede mirasçı olarak çocuklar ya da torunlar ile altsoyları varken, murisin anne ve babası miras alamazlar. Dolayısıyla da mirasta zümre sistemi içinde bir üst zümreden mirasçı olması bir alt zümrede bulunan kişinin mirasçılığını engellemektedir. Mirasta derece sistemi içinde zümre başlarının yaşıyor olması, altsoyların mirasçılığını engeller.

Yorum Yapın
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

Fimlerden Gerçek Hayata Uyarlanması Beklenen 8 Bilim Kurgu İcadı

1-The Matrix Uyarlaması Yazar Malcolm Gladwell’in teorisi, tüm başarılı insanların becerilerini geliştirmek için en az 10.000 saat harcadıklarıdır. Fakat 10.000 saatin çok uzun bir zaman olduğunu…

1 Yıl Önce
0 Yorum

E-Faturaya Nasıl Geçilir?

İnternet’ in yaygın kullanımıyla beraber temassız ticaret, e-Fatura gibi kavramlar da hayatımıza girdi.  E- Fatura nedir, sorusuna yanıt vermek gerekirse; kâğıt fatura ile aynı hukuki boyutlar taşıyan…

1 Yıl Önce
0 Yorum

Doktorlar Günü Nedir? Nasıl Ortaya Çıktı?

O günü, bu günü derken mis gibi Doktorlar Günü de var. Emeği geçenlere şükranlarımızı sunarız. (!) Tabii şimdi siz; ‘ya abi bana her gün doktorlar günü.…

1 Yıl Önce
0 Yorum