Dünyaca ünlü bilgisayar oyunu olan Minecraft, ortaya çıktığı ilk günden bu yana milyonlarca oyun tutkununu ekranlara kilitlemeyi başarmıştır. İsveç kökenli olan Persson tarafından geliştirilmiştir. 2011 senesi içerisinde Mojang Studios aracılığı ile yayına alınmıştır. Bu sandbox oyunu  2014 yılı içerisinde de dünya devi bir şirket olan Microsoft tarafından satın alınmıştır. 

Oyunun belli başlı amacı vardır. Burada yer alan küpler ile bir şeyler tasarlamak başlıca amaçtır. Oyun içerisinde 3 boyutlu olarak voxel grafiklere rastlamak mümkün olmaktadır. Oyunun geliştirilmesinde ilham alınan bir başka oyunlar ise Dwarf Fortress, Rollercoaster, Tycoon gibi oyunlar olmuştur. Minecraft oyununu yazmak 1 haftalık süreci kapsamıştır. Ardından da kendisini dünyada popüler hale getirecek olan TIGSource forumlarında yayınlanmıştır. 

Bu oyun piyasaya çıktığı ve oyun severlere sunulduğu zamandan bu yana güncellemeler ile ilerlemektedir. Bu güncellemeler sayesinde oyuncular hem kolay hem de zevkli bir oyun oynama şansı elde etmiş olmaktadır. 

Minecraft oyununun kaç platformdan oluştuğunu soracak olursanız, 3 adet olduğunu söylemek yerinde olacaktır. Bunlar; Java Edition, Bedrock Edition, Education olarak karşımıza çıkan platformlar olmaktadır. Bu oyun ayrıca dünya genelinde 200 milyondan fazla kopya satmış ve en fazla satılan oyun olarak tarihe geçmeyi başarmıştır. 

Minecraft oyunu içerisinde birbirinden farklı oyun tipleri yer almaktadır. Bunlar; hayatta kalma, zorlayıcı, yaratıcı, macera, izleyici olarak sayılabilir. Her bir oyun tipinin kendine has kuralları ve özellikleri bulunmaktadır. Bu oyun tiplerinin özelliklerinin bilinmesi oyunun oynanmasını ve amacının anlaşılmasını kolaylaştıracaktır. 

Minecraft Oyununda Alet ve Zırhlar Nelerdir?

Bu oyun içerisinde 5 farklı alet olduğu bilinmektedir. Bunlar: kılıç, kazma, kürek, balta ve çapa olarak sayılabilir. Bu aletlerin yapımı belli başlı madenler ile olmaktadır. Tahta, taş, elmas, demir ve altın  gibi madenler ve maddeler bu aletlerin yapımı için kullanılmaktadır. Kılıç ve baltanın kullanımı genel olarak herhangi bir saldırıyı engellemek için olmaktadır. Kürek ise toprak işlerinde kullanılan bir alet olarak karşımıza çıkar. Çapa ise daha çok toprak kazmak ve bitki ekmek için kullanılan bir alet olmaktadır. 

Oyunda bulunan canavarlar ile mücadele etmek de birtakım serüvene katılmak anlamına gelmektedir. Bu serüvenlere katılmak da oyun içerisinde korunacak aletlerin yapılmasına vesile olmaktadır. Oyun tutkunlarının korunmak için yaptığı aletlerden biri kalkandır. Kalkan nasıl yapılır, ne işe yarar diye merak ediyorsanız, aşağıda bulunan yazımızda sizin için bunları açıkladık.

Minecraft Oyununda Kalkan Nasıl Yapılır?

Dünyaca ünlü Minecraft oyunu sürekli güncellemeler ile birlikte kendini geliştirmektedir Bu oyunun amacı, oyunda bulunan küpler ile oyuncuların kendilerine bir dünya yaratmasıdır. Aynı zamanda da kendi dünyalarını yaratırken  birtakım canavar tarzı kötü yaratıklarla da savaşmaları gerekmektedir. 

Son dönemlerde hızlı bir şekilde yükselişe  geçen oyuna her geçen gün yeni özellikler eklenmektedir. Bu eklenen yeni özellikler oyun severleri de memnun etmektedir. Oyuna eklenmiş olan son güncellemeler arasında kalkan yapımı seçeneği de bulunmaktadır. Oyun severler bu oyunda kendilerini korumak için kalkanlarını yapma şansı yakalamaktadır. Kalkan yapmak oldukça basit bir süreçten oluşmaktadır. 

Minecraft oyununda kalkan yapmak için öncelikle bulunması gereken araç bir masadır. Çalışma masası şeklinde olan bu masa yardımı ile kalkan da çabuk bir şekilde oluşturulabiliyor. Çalışma masasını nasıl kurabilirim derseniz de sadece 4 odun yardımı ile bir çalışma masası oluşturabileceğinizi söylememiz doğru olacaktır. Çalışma masasını meydana getirdikten sonra sıra ihtiyaç duyulan diğer eşyalara gelmektedir. Bunlar da bir adet demir külçesi ve 6 adet odundan ibarettir. Bu demir külçesini masanın üst kısmına ve ortalı olarak koymak gerekiyor. Diğer 6 adet odunu da masanın alt kısmında yer alan köşeler dışında kalan bölümlere koymak gerekmektedir.

Yukarıda sayılan aşamaları yaptıktan sonra çalışma masasında bir adet kalkan yer alacaktır. Bu kalkanı kullanmak için bazı şartlar gerekiyor. Oyun tutkunları envanterleri içerisinde bulunan “sol el” kısmına tıklamalı ve kalkanı eklemelidir. Böylece kalkanı kullanmak mümkün olmaktadır. Artık rakiplere karşı daha korunaklı bir hale gelinmektedir.

Minecraft Oyununda Kalkan Ne İşe Yaramaktadır?

Minecraft oyunu içerisine kalkan yapımı özelliği yeni güncelleme ile birlikte eklenmiştir. 1.9 güncellemesi bu oyunda kalkan yapımına müsaade eden güncelleme olmuştur. Oyunda kalkan yapımına izin verilmesi, savaş mekaniklerinin büyük oranda değişmesinde etkili olmuştur. Oyuncular farklı NPC içerisinden gelen saldırılara yaptıkları bu kalkanlar aracılığı ile müdahale etme şansı elde etmektedir. 

Oyuncular rakip tarafın saldırılarından korunmak, ok ya da kılıçların daha az hasar bırakması için bu kalkanları kullanabilmektedir. 

Minecraft oyununda oyuncular kalkanı sol elleri ile tutabilmektedir.  End ya da Nether gibi zorlayıcı durumlarda kalkan adeta oyuncuların imdadına yetişen bir araç olmaktadır. 

Kalkan yapımının basit olduğundan daha önce de bahsetmiştik. Her oyuncu kalkan yapımı için gerekli olan malzemeleri Minecraft oyunu içerisinde rahatça bulmaktadır.

Bu oyun içerisinde kalkanların zırh gibi diğer aletler gibi farklı malzemeleri bulunmamaktadır. Demir ya da tahta ile yapılabilir. Düşman ve canavarlara karşı geniş çaplı bir koruma sağlar. Bu kalkanların önlerine flama koyulabilir ve farklı desenlerde üretilebilirler. Düşman tarafından gelen oklar kalkana çarptığında geri dönmektedir. Böylece oyuncunun herhangi bir zarar görmesi söz konusu olmamaktadır. 

 

Yorum Yapın
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

Minecraft Kalkan Yapımı Hakkında

Dünyaca ünlü bilgisayar oyunu olan Minecraft, ortaya çıktığı ilk günden bu yana milyonlarca oyun tutkununu ekranlara kilitlemeyi başarmıştır. İsveç kökenli olan Persson tarafından geliştirilmiştir. 2011 senesi…

1 Yıl Önce
0 Yorum

Minecraft Örs Yapımı

Minecraft Örs Yapımı oluşturmak çok önemli bir konudur ancak açıklaması ve kullanımı çoğu oyuncu tarafından bilinmemektedir. Minecraft Anvil ile öğe onarımları için öğe takas edebilir ve ek…

1 Yıl Önce
0 Yorum

Minecraft Renk Kodları

Hayatta kalma moduna ek olarak Minecraft, yaratıcı modda hayal gücünüzü en üst düzeye çıkarmanıza izin verir. Yaratıcılığınıza meydan okurken Minecraft hile kodlarından da yardım alabilirsiniz. Ayrıca…

1 Yıl Önce
0 Yorum