Minecraft FPS Arttırma Yöntemleri

5 Ay Önce
Admin
0 0 0 0 0

Minecraft kullanıcılarının her güncellemede karşısına çıkan sorunlardan biri olan Minecraft FPS arttırma, uzun yıllar boyunca sürekli bir sorun olmakta ve Minecraft oyuncularını bu durum rahatsız etmektedir. Elbette bu sorunun belirli bir nedeni ve çözümü bulunmaktadır.

FPS Nedir?

Bugün, FPS kavramı, birbiriyle ilgisiz iki terimin kısaltmasıdır. Biri, savaş oyunlarında sıklıkla duyduğunuz birinci şahıs nişancı oyunu, diğeri ise konunun temeli olan saniyedeki kare sayısı.

Saniyedeki kare sayısı, cihazınızın görüntü kalitesini ölçmek için uygun bir formül olmaktadır. Akıllı telefonunun ekranında saniyede oluşturulan tam kare taramaların sayısı bir FPS değeri olarak adlandırılır.

Daha yüksek FPS değerleri, ekrandaki görüntüleri daha pürüzsüz hale getirecek ve özellikle yüksek donanım gerektiren oyunları oynamayı daha keyifli hale getirecektir. Geçmişte piyasa sistemine sunulan ilk 3D oyunlarda FPS değeri 6 boyutundaydı ancak şimdi 300’ün üzerinde FPS değeri göstermektedir.

Cihazın FPS seviyesini telefonunuzun FPS testi ile ölçmek istiyorsanız, App Store’da telefonunuzun FPS ekran uygulamasıyla devam edebilirsiniz. Bu noktada, birçok uygulamanın bir rotaya ihtiyacı olduğunu unutmayın. Kök ayrıcalıkları almak istemiyorsanız bu uygulamalardan uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Yayınlanan uygulamalardan biri FPS metre, FPS testi vb. cep telefonunuzu isimlendirip indirerek FPS ölçümlerini gerçekleştirebilirsiniz. Yukarıda belirtildiği gibi, bu uygulamalar root gerektirir ve uygulamaların orijinalliğini kontrol etmeniz gerekir.

Gerekirse, akıllı telefonunuzdaki FPS performansı hakkında daha fazla bilgi edinmek için üreticinin müşteri hizmetleriyle iletişime geçebilir veya sorularınızın yanıtlarını sormak için ajansınıza e-posta gönderebilirsiniz.

Telefonun FPS’si ne kadar yüksekse, bu işlem o kadar verimli olacaktır. Bu nedenle, bu işlemleri düşük seviyeli işlemcilere ve RAM’e sahip akıllı cihazlara uygulamak iyi sonuçlar vermeyebilir, ancak yine de büyük bir fark yaratır.

Minecraft FPS Arttırma Yolları

Minecraft oyunu FPS arttırma seçenekleri arasında bayağı farklı türden değişiklikler bulunmaktadır. FPS değeri hususunda tam olarak beklenene uyum sağlayan şekilde bir verim alabilmek için her türde yolu denemek ve bunlardan yararlanmak gerekmektedir.

  • OptiFine sistem modunun yüklenmesi,
  • Ram miktarının ayarlanması,
  • Ekran kartının yenilenmesi,
  • Arka fonda çalışan uygulamaların kapatılması,
  • Çeşitli doku paket sistemlerinin kullanılması,

Oyun sever kişiler Minecraft oyununda tatmin edici biçimde bir FPS yükselmesi sağlamak adına bu adımları takip ederek duruma göre ilgili işlemleri yapabilirler. Her bir yol genellikle oyunda fark edilir bir şekilde FPS artışı sağlama durumu yapılabilmektedir.

OptiFine Modu

Birçok Minecraft oyun severlerin en etkin şekilde kullandığı bu mod türü, oyundaki kasmaların azaltılmasına destek sağladığı gibi FPS hususunda da mükemmel bir artış meydana getirebiliyor.

Uygun sürüm sistemine erişim sağlanarak bu modun kurulumu yapıldıktan sonra oyunla entegrasyonu sağlanabilmektedir. Bu mod aktif ve uygun duruma geldikten sonra oyundaki FPS değerlerine yönelik birçok iyileştirme ve düzenlemeler yapmaktadır.

OptiFine, Minecraft’ta bazı optimizasyonlar yaparak oyun performansını artıran bir mod olmaktadır. F3 tuşuna basmadan FPS’yi görüntülemek gibi ek özellikler de vardır.

OptiFine sistemini yüklemek için tek tıkla yüklemek mümkün olmaktadır. Kurulumu çok kolay ancak internette pek çok rehber vardır. Genel olarak, bilgisayarı olan herkes kılavuzu okumadan OptiFine sisteminin kurulumunu yapabilir.

Java uygulamasına yüksek öncelik vermek için Görev Yöneticisi’ni kullanabilirsiniz. Görev Yöneticisi> Gelişmiş Ayarlar> javaw.exe’yi seçin, Öncelik Ayarları’na sağ tıklayın ve Yüksek’i seçin.

Ram Ayarları

Minecraft oyununda ram ayarları hususunda ram miktarının ayarlanması da iyi bir FPS elde edilmesi açısından önemli bir husus olmaktadır. Minecraft oyunun FPS verimliliği olması kullanılan bilgisayar işlemcilerine göre bir farklılık gösterebilmektedir.

Bu açıdan ram ayarlarını her zaman kullanılan sisteme göre yapmak gerekmektedir.

Minecraft oyununda başlatıcı, başlatma seçenekleri ve ardından oyun hangi sürüm sistemiyse ona ulaşım yapılması gerekmektedir. Daha sonra JVM Arguments uygun ve aktif hale getirilmelidir.

-Xmx1G yazan değer göstergeleri, -Xmx512M değerleriyle değiştirmek ram ayarlarının yapılmasını sağlar. Ekstra bir değer erişimi olarak -Xmx2G değeri de bu noktada uygulanabilmektedir.

Minecraft oyununa verdiğiniz RAM miktarını ayarlayarak oyununuzun performansını da arttırma durumu elde edebilirsiniz. Ancak bu durum bilgisayardan bilgisayara değişmektedir. Oyununuz için çok fazla RAM ayırırsanız, bazı bilgisayarlarda çalışacak, bazılarında çalışmayacaktır. RAM azaltma, bazı bilgisayarlarda aynı şekilde çalışır.

Optifine sistemi kurulur ve Minecraft oyunu açılır. Artık FPS’nizi artırmak için ihtiyacınız olan her şeye sahip olunmaktadır. Geçişler bölümüne erişmek için, hemen Ayarlar düğmesine basın, ardından Video Ayarları düğmesine tıklayın. İsterseniz ayarları birer birer okuyabilirsiniz.

İsterseniz, FPS ayarlarınızı yapılandırmak için bir çok Youtube ve çeşitli bilgi edinme adreslerinden kurulum hakkında birşeyler öğrenebilirsiniz.

Ekran Kartının Güncellenmesi

Minecraft oyununda FPS değer artışı sağlamak için en önemli kısımlardan birisi de sistemdeki ekran kartının yenileme işlemini yapmaktır. Bilgisayarda kullanım sağlanılan ekran kartının biçimine uygun ve müsait olarak genellikle bunun güncel olduğundan bu noktada emin olunması gerekir.

Grafik kartınızı yenileştirmek performansı artıracaktır. Zaman olduğunda grafik kartınızı güncellenmesi tavsiye edilmektedir.

Doku Paketlerinin Kullanılması

FPS artışı hususunda doku paketlerinin kullanılması da en güzel ekstra seçeneklerden biri olmaktadır. Doku paketleri arasında birbirinden çeşitli kısımlar bulunmaktadır.  Minecraft’ta kullanılan bazı doku paketlerinin FPS üzerinde önemli bir etkisi olabilir.

FPS’yi iyileştirebilecek bir doku paketi veya varsayılan doku paketi kullandığınızdan emin olun. Aşağıda, FPS’yi iyileştiren bir Doku Paketi videosu bulunmaktadır.

Yorum Yapın
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

DSL Işığı Yanmıyor Sorunu Çözümü

Her açıdan sorunsuz bir internete sahi olmak şuan ki yaşadığımız ülkede hayalden öte değildir desek yeridir. Hâl böyle olsa da kaliteli internet bağlantısına sahip olan kullanıcılar…

1 Yıl Önce
0 Yorum

Sivilce Problemi Yaşayanlar İçin Pratik Çözümler

Sivilce problemi büyük bir dert. Sadece ciltte kötü görüntü olması dışında insanlarda psikolojik sorunlar oluşturur. Sivilce problemi; beslenme şekli, hormonsal durumlar, genetik, çevresel faktörler şeklinde sıralanabilir.…

1 Yıl Önce
0 Yorum

Kedinizin Hasta Olabileceğini Gösteren İşaretler

Kedinizin hasta olabileceğini gösteren işaretler kedinizi daha iyi tanıyıp bir sorunu varsa erken müdahale etme şansınız olur. Hafif veya ağır fark etmeksizin ne kadar erken teşhis…

2 Ay Önce
0 Yorum