En çok vakit geçirdiğiniz dünyada zamanınızı biraz daha verimli kullanabilmek için Minecraft komutları mı arıyorsunuz? Komutlar, ister bir binayı kopyalamak, oyun modunu değiştirmek veya günün saatini değiştirmek olsun birçok işi azaltmanın harika bir yoludur. Yaratıcı modda bir başyapıt üzerinde çalışmakla meşgulseniz veya bir hayatta kalma oyununda kuralları esnetmek istiyorsanız, bu metin satırları paha biçilmezdir.

Minecraft komutları, bu geniş oyunda oluşturduğunuz dünyayı yönetmek için kullanışlı bir kısayol katmanı ve kritik girdiler sunar. Ve komutlar söz konusu olduğunda, dikkate alınması gereken birçok olasılık vardır.

Rutin etkileşimleri daha hızlı işlemenize yardımcı olan çok temel seçeneklerden, hava koşullarından bitki büyümesine kadar her şeyi yönetmek için kullanabileceğiniz daha güçlü komutlara kadar uzanır.

Minecraft oyununda zamanı, hava durumunu ve oyun modlarını değiştirmek, çeteleri veya nesneleri çağırmak ya da Dünya Jeneratörü tarafından kullanılan tohumu bulmak için kullanabileceğiniz hileler ve oyun komutları vardır. Konsol komutu bir harf dizisinden çok daha fazlasıdır. Çevrenizdeki tüm düşmanları öldürmekten envanterinizdeki tüm metalleri anında eritmeye kadar dünyayı bir anda değiştirebilirler.

Peki Minecraft komutlarını nasıl girilir? Neyse ki, Minecraft konsol komutlarının kullanımı gayet basittir. Hatta Minecraft tohumlarını koymak kadar basittir diyebiliriz. Yeni bir Minecraft dünyası oluştururken hilelere izin verip vermeyeceğinizi seçmeniz gerekecektir. Hilelere izin verdikten ve dünya yüklendikten sonra, tüm hilelerinizi ve komutlarınızı gireceğiniz komut çubuğunu görmek için slash (/) tuşuna basmanız gerekir. Minecraft’taki her komut bir “/” ile başlamalıdır, ancak bu kısayolun kullanılması otomatik olarak “/” önekini ekler, böylece kullanmak istediğiniz komutu yazmaya başlayabilirsiniz. Minecraft komutları büyük/küçük harf duyarlıdır (bu nedenle büyük harfe izin verilmez!). Bundan sonraki durum sadece herhangi bir komutu yazma ve “Enter” tuşuna basmaktan ibaret olacaktır.

 

Minecraft Hileleri ve Konsol Komutları

Hedef Seçici Kısa Yolları

@p – en yakın oyuncu

@r – rastgele oyuncu

@a – tüm oyuncular

@e – tüm varlıklar

@s – komutu yürüten varlık

Hedef seçici kısa yolları, tam isimlerini yazmadan belirli bir hedef belirler. Yukarıda beş farklı komut bulunmaktadır. En iyi Minecraft sunucularında oynarken bunları görmeye alışacaksınız.

Yardım

/help [Komut Adı]

Verilen komut hakkında daha fazla bilgi sağlar.

Vermek

/give <Oyuncu><Eşya>[Tutar]

Başka bir oyuncuya envanterinizden bir eşya aktarmak için kullanılır. Örnek: /give XGaming minecraft: planks 15. Bu XGaming oyuncusuna 15 Ladin Ahşap Kalas verecektir. Bu komut tek nesneler verirken çok daha basittir, ancak istiflenebilir nesneler için yararlıdır.

Tecrübe Ekle

/experience add<Oyuncu><Miktar>

Belirtilen tecrübe puanı miktarını belirtilen oyuncuya ekler.

Işınlanma

/tp [Hedef Oyuncu] x y z

Kendinizi veya başka bir oyuncuyu anında dünyanın belirli bir yerine götürmek için kullanılır. Koordinatların yerine başka bir oyuncunun adının kullanılması, hedefi doğrudan söz alan oyuncunun konumuna taşıyacaktır.

 

Öldür

/kill

Bu komut karakterinizi öldürür, eğer başka bir oyuncunun adını eklerseniz komutu ona uygular.

Hava durumu

/weather WeatherType (rain,thunder,snow)

Hava durumunu veya dünyanızı seçmenizi sağlar. Seçenekler şunlardır: yağmur, gök gürültüsü ve kar.

Yaratıcı Mod

/gamemode creative

Oyuncu uçuşuna, sınırsız kaynağa izin veren ve size saldıran çeteleri durduran Oyun modunu Yaratıcı moda değiştirir.

Hayatta Kalma Modu

/gamemode survival

Oyun modunu Hayatta Kalma Modu olarak değiştirir, bu da çetelerin size saldıracağı ve tüm kaynaklarınızı geleneksel bir şekilde toplamanız gerekeceği anlamına gelir.

Saati Ayarlama

/time set 1000

Saati günden güne ayarlar. “1000”i şafak için “0”, öğle vakti için “6000”, alacakaranlık için “12000” ve gece için “18000” ile değiştirin.

 

Zorluğu Barışçıl Olarak Değiştirin

/difficulty peaceful

Zorluğu Barışçıl moda değiştirir. Daha fazla zorluk için “peaceful”u “easy”, ” normal” veya “hard” ile değiştirin.

Dünyanızın Tohum Kodunu Nasıl Bulabilirsiniz?

/seed

Bu, dünyanız için bir kod üretecek, gelecekte aynı kodu yükleyebilmeniz için not edin.

Öldüğünüzde Envanteri Koruyun

/gamerule keepInventory true

Öldükten sonra eşyalarınızı kaybetmemenizi sağlar. Bunu geri döndürmek için, “true” yerine “false” yazın

Zamanı Durdur

/gamerule doDaylightCycle false

Bu, oyunun yerinde gün / ışık döngüsünü durduracak ve kalıcı güneş ışığı veya ay ışığı altında yaşamanızı sağlayacaktır. Gün/ışık döngüsüne devam etmek için “/gamerule doDaylightCycle true” yazın.

Çağırmak

/summon

İstenilen bir yaratığı veya nesneyi anında dünyanıza düşürür, özellikle de birkaç evcil ocelot’unuz eksik olduğunda kullanışlı olur.

Atlantis Modu

/atlantis

Dünyanın su seviyesini önemli ölçüde yükseltir ve en yüksek dağlar hariç tüm dağları sular altında bırakın.

Yolculuk

/ride

Karşındaki yaratığı bir bineğe dönüştürüyor.

Anında Madencilik

/instantmine

Herhangi bir araçla tek tıklamayla madencilik yapabilirsiniz.

Dondurmak

/freeze

Çeteleri raylarında durdurur.

Düşme Hasarı

/falldamage

Düşme hasarlarını açar ve kapatır.

Yangın Hasarı

/firedamage

Yangın hasarlarını açar ve kapatır.

Su Hasarı

/waterdamage

Su hasarlarını açar ve kapatır.

Eritme Öğesi

/superheat

Tüm öğeleri eritilmiş formlarına dönüştürür.

Anında Dik

/instantplant

Artık ekilen bir tohumun büyümesini beklemek yok.

Eşyaları Depolama

/dropstore

Tüm envanter öğelerinizi size yakın konumda ortaya çıkan bir sandıkta saklar.

Eşya Hasarı

/itemdamage

Silahlar artık hasar almıyor veya bozulamaz.

Kopyala

/duplicate

Donatmış olduğunuz öğe yığınını kopyalar ve bırakır.

Ve bunlar, oyununuzu geliştirmeye ve tüm bu işçiliklerden sıkı çalışmanıza yardımcı olmak için ihtiyacınız olan tüm Minecraft konsol komutlarıdır.

Yorum Yapın
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

Minecraft Eşya Yapımı Rehberi [Tüm Eşyalar]

Minecraft eşya yapımı konusunda çok geniş bir yelpazeye sahip olduğu için birçok kişi tarafından sürekli aranan oyunlar arasında yer alıyor. Bu sebeple sizler için hazırladığımız dev…

1 Yıl Önce
0 Yorum

Minecraft Eyer Yapımı

Minecraft, İsveçli yapımcı Markus Alexej Persson tarafından geliştirilen, 2011 yılında Mojang Studios şirketi tarafından yayınlanan ve 2014 yılında Microsoft şirketi tarafından satın alınan bir sanal alan…

1 Yıl Önce
0 Yorum

Minecraft Büyü Masası Nasıl Yapılır?

2009 yılında yazılmış bir oyun programı olan minecraft 2011’de dünya geneline yayılmış bir program olarak dikkatleri üzerine toplamıştır. Bu oyunun temelinde basit bloklar yer almaktadır. Bu…

1 Yıl Önce
0 Yorum