Meyve Ve Sebzelerin İlk Halleri

2 Ay Önce
Admin
0 0 0 0 0

Meyve ve sebzelerin ilk halleri sizi oldukça şaşırtacaktır. Bildiğiniz üzere gündemde sürekli GDO’lu ürünlerden ve sağlıksız olduklarından bahsedilmektedir. Tabi GDO’lu ürünlerle yani genetikleriyle fazla uğraşmaktan kaynaklı ve bunun bize etkilerinden kaynaklı tehlikeli olduğu bahsedilmektedir. Fakat insanlar geçmişten günümüze kadar etrafındaki bitkilerle ve diğer canlılarla etkileşim halinde olduklarıyla sürekli olarak farklı bir gelişim söz konusu olmuştur. Nasıl köpeklerin aslında kurt olduklarını fakat insanlarla anlaşacak kadar sakin ve uysal olanların insanlar tarafından evrimleşmesinden kaynaklı köpeklerin olduğu düşünülmektedir. Aynı şey günümüzde tükettiğiniz meyve ve sebzeler içinde geçerlidir.

Önceleri karpuz sandığınız kadar sulu ve capcanlı bir kırmızıya sahip değildi. Daha açık bir rengi ve içerisinde yaklaşık 6 adet üçgenden oluşan bölümleri ve siyah çekirdekleri vardır. Gerçi 1645-1672 yıllarında Giovanni tarafından çizilen resimde biraz daha net bir şekilde karpuz çekirdekleri belirgin çıkmıştır.

Muzların en fazla ne kadar değişebileceğini hiç düşünmüş müydünüz? Geçmişte insanların elleri değmeden olan muzda oldukça büyük çekirdekleri vardır. Fakat günümüzdeki muzlarda ağzınıza gelen devasa çekirdeklerden eser yoktur. Yumuşak ve daha küçük çekirdekli bir yapıya sahiptir. Hiç kimse güzelim muzları yerken sürekli ağızlarına gelen devasa çekirdeklerle birlikte yemek istemez.

Tarihten bu yana rastlanan patlıcanlarda sarı, beyaz ve mor gibi renklere rastlandığı bildiriliyor. Bilinen ilk patlıcanların günümüz Çin coğrafyasında hasat edildiği bazı kaynaklarda aktarılmış durumdadır. Bu patlıcanlar günümüzde yetiştirilen patlıcanlardan çok daha küçük olduğu kesindir.

Yabani havuçlar günümüzde yetiştirilen havuçlara göre çok daha cılız ve kurudur. Ayrıca turuncu rengine de sahip değildir. Yabani havuçlar İran coğrafyasında 10. yüzyılda yetiştirildiği düşünülüyor. Çatallı kök, mor, beyaz renk ve ince gövde; vahşi havucun karakteristikleri olarak göze çarpıyor. Modern havuç kışları üretilen bir sebze olarak değişti.

Yabani mısır sanki fasulyeye benziyor. Onun gibi cılız. Yabani mısır günümüzde üretimi yapılan mısırlardan kat ve kat daha küçük. Günümüzdeki mısırlar bin kat daha büyük olduğu düşünülüyor. Ayrıca yabani mısırlara göre yüzde 5 daha şekerli olduğu düşünülmektedir. Bu değişimlerin yarısından fazlasının 15.yüzyılda mısırın Avrupa’ya göçlerle taşındıktan sonra gerçekleştiği de biliniyor. Kısaca günümüz mısırı yabani mısıra göre on kat daha güzel ve canlı gözüküyor.

Yorum Yapın
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

Mide Koruyucu İlaçlar, Mide Koruyucu İlaç İsimleri

Mide Koruyucu İlaçlar , Mide Koruyucu İlaç İsimleri 2021! Ülserlerin iyileşmesini sağlar ve geri gelme şanslarını azaltır. Tüm ilaçlar tam olarak reçete edildiği şekilde alınmalıdır. Mide…

5 Ay Önce
0 Yorum

Sakatat Nedir? Yararları Nelerdir?

Önemli besin kaynakları arasında yer alan sakatat, çok fazla tüketilen besinlerdendir. Eskiden insanlar, çok fazla sakatat tüketimi yaparlardı. Çünkü sakatatın ne kadar faydalı besinlerden olduğunu düşünürlerdi.…

5 Ay Önce
0 Yorum

Spor Salonundaki Aletlerin Kullanımı Nasıldır?

İnsanlar, sağlıklı yaşamak için haftada en az 3 gün spor yapmaya çalışıyor. Her insanın günlük aktivite için yaptığı tercihler farklıdır. Kimisi salonları tercih ederken kimisi açık…

2 Ay Önce
0 Yorum