Dünyadaki Canlılar Mars’ta Yaşayabilir Mi ?

2 Yıl Önce
Admin
0 0 0 0 0

Dünyadaki Canlılar Mars’ta Yaşayabilir Mi ? , İngiliz bilim insanların Mars’ta su bulması akıllara Mars’ta canlı yaşamın olabileceği ve canlıların burada yaşayabileceği gibi konuları meydana getirdi. 

Bu nedenle birçok insanın aklına Dünyada’ki Canlılar Mars’ta Yaşayabilir mi? Veya Daha çok filmlerde geçen bu durum gerçek yaşama uyarlanabilir mi? Sorunsalları meydana geldi. Çünkü Mars yıllardır insanların merak ettiği bir ilgi ve alakaya sahiptir. Özellikle son zamanlarda yapılan araştırmalar burada canlı yaşamın olabileceği ilgisini doğurdu. 

Mars’ta Yaşanacağına Dair İlk Deneyler 

Mars’ın yüzeyi sert dondurulmuş bir çöl olmakla birlikte Dünya’dan bazı mikropların da geçici olarak buralarda yaşadığı belirlenmiştir. Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre canlı yaşamın bu bölgelerde hayatta kalabileceği söylenmektedir. Ve bu yapılan araştırmaların ortaya çıkarılması için de araştırmacılar Mars’a mikrop gönderme yoluna gitmişlerdir. 

Dünya ve Mars ikisi de evrende önemli bir yere sahip olsa da bu iki gezegen birbirine çok benzemezler. Fakat bizim stratosferimiz -Dünya yüzeyinin 30 km yukarısındaki bir atmosfer katmanı – Mars’ın stratosferimiz ile  bazı ortak özelliklere sahiptir. 

Bu nedenle gezegenimizin stratosferi aslında düşük hava basıncı ve bu hava basıncı ile yüksek düzeyde bir radyasyon yaşamaktadır aynı zamanda kuru ve soğuktur. Bu nedenle Mars gezegeninin yüzeyine çok benzemektedir.

NASA ve Alman Havacılık Merkezi‘ndeki bilim adamları bir balon ile birlikte stratosfere dört tür mikrop göndermek için iş birliği yapmıştır. Bu çalışma Pazartesi günü bilim aleminin önemli dergilerinden birisi olan Frontiers in Microbiology dergisinde yayınlandı.

Buraya gönderilen mikropların hangisi olduğu ise bilinmemektedir. Mikroplar dünya üzerinde milyon tane vardır. Canlı yaşama dair de bulguların olduğu tek yaşam örneği de mikroplardır. 

Mars’ta İlk Yaşam Bulguları Azim Gemisi 

Son zamanlarda NASA tarafından uzaya gönderilen Perverance yani Türkçe adıyla bildiğimiz Azim birçok bulguyu da beraberinde getirmek için hazırlandı. Özellikle Mars’a gönderdiği mikroplar ile NASA‘daki bilim insanlarının daha verimli çalışması sağlandı. Götürdüğü bu mikropların insanlar adına kızıl gezegene robotik kaşifler göndermeye devam ederken Mars yüzeyinde hayatta kalıp kalamayacaklarını da bilmeleri gerekmekteydi. 

Bu nedenle, yakın zamanda Mars’ın yüzeyine inen Perseverance uzay araştırma gemisinin arkasındaki görevliler Mars’a fırlatılmadan önce bu makinelerin temizliğini de çok ciddiye almışlardır.

Gönderilen mikropların Mars’ta hayatta kalma olasılığını test etmek için araştırma ekibi, kuvars disklere dört adet mikroorganizma türünü temsil eden kurutulmuş ve hareketsiz bakteri sporları da dahil olmak üzere milyonlarca mikrop yerleştirmiştir. Bu diskler sayesinde Alman Havacılık ve Uzay Merkezi’ndeki çalışma arkadaşları tarafından da tasarlanan alüminyum kutular içine yerleştirilmiştir. 

Bu araç Dünya’ya döndüğünde, bilim adamları da bu mikropların dört türünden ikisinin yolculuktan sağ çıktığını belirlemişlerdir. Bu ikisinin Dünya’nın stratosferinin ve potansiyel olarak Mars yüzeyinin de zorlu koşullara da geçici olarak dayanabileceğini de kanıtladı.

Dünyadaki Canlılar Mars’ta Yaşayabilir Mi ?

NASA’nın açıklamalarına göre hayatta kalan türler arasında Staphylococcus capitis ve Salinisphaera shabanensis vardır. Bu mikroplardan birincisi insan derisiyle ilişkili bir bakteriyken ikincisi ise derin deniz tuzlu su havuzlarında bulunabilen bir bakteri olarak bilinmektedir. 

Mars’ta Yaşam İhtimalleri 

NASA ve Alman bilim adamları’nın yaptığı bu araştırma Mars’ta yaşanabileceği görüşünü de meydana getirdi. Özellikle gönderilen bu dört mikroptan ikisinin sağlıklı bir şekilde geri dönmesi ileriki yıllarda Mars’ın yaşam için uygun olabileceği görüşünü biraz da olsa doğurdu. 

Bunun yanında gelecekteki araştırmalar da bilim insanlarının bu mikropların da neden hayatta kaldığını daha iyi belirlemelerine yardımcı da olabilir. Bu hem güneşten gelen radyasyonun hem de uzaydan gelen kozmik ışınların da Mars’a daha çok benzediği Antarktika’daki MARSBOx için de bir takip uçuşu planlanmaktadır. 

Mars’ta yaşam belirtilerinin tespiti için farklı ülkeden birçok uzay ajansı plan ve programlarını bu konuya yoğunlaştırmıştır. Özellikle NASA tarafından bu ilk hamleye ek olarak Rus ve Avrupa Uzay Ajansları da destek vererek canlıların Mars’ta yaşama olasılığını araştırmaya girişmişlerdir. ExoMars olarak planlanan bu programın nereye kadar varacağı ise bilinmemektedir. 

Dünyadaki Canlılar
Dünyadaki Canlılar

Evrende yaşam olduğuna dair en umutlu gezegenlerden birisi olan Mars’ın yanı sıra Venüs için de bazı araştırmalar yapılmaktadır. Yapılan bu araştırmalar sonucu Venüste canlı yaşayabilir mi sorunsalını da doğurmuştur. 

Yorum Yapın
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

Instagram da Spam Atma İşlemi Nasıl Yapılır?

Piyasaya çıktığı günden itibaren Facebook’un yerini almış olan Instagram’da yapacağınız işlemler hemen herkes tarafından merak edilmektedir. Günümüzde sıklıkla kullanılan ve tercih edilen uygulamalar arasında yer alan…

2 Yıl Önce
0 Yorum

Salon Salomanje Dekorasyonları

Salon Salomanje Dekorasyonları , Modern zaman evlerine geçmeden önce daha büyük evlerde oturma imkanı vardı. Özellikle fiyatların artması ve yeni düzene geçilesinden dolayı evler olabileceğinden daha…

5 Ay Önce
0 Yorum

Erkek Saç Modelleri

Kadın ya da erkek fark etmeksizin herkes için saç şekli oldukça önemlidir ve görsel bir etki yaratması açısından önemsenir. Bakımlı ve sağlıklı saçlar kişinin iyi görünmesinde…

2 Yıl Önce
0 Yorum
takipçi satın al