Lenfoma Nedir?

1 Yıl Önce
Admin
0 0 0 0 0

Lenfoma Nedir? Lenf kanseri olarak bilinen hastalık türü olan Lenfoma, lenf sistemlerinde kanserli hücrelerin oluşmasıyla ortaya çıkan bir kanser türüdür. İnsan vücudunda bulunan lenf sistemi, vücudun enfeksiyonlarla savaştığı bölümdür. Dolayısıyla lenf sisteminde oluşan kanser türünün insan vücuduna etkileri de oldukça ağır olmaktadır.

Lenfoma Nedir? neden oluşur sorusunun cevabını bilim insanları günümüzde araştırmaya devam etmektedir. Lenfoma kanserinin bilinen en temel nedeni ise insan genetiğinde var olan hücrelerin mutasyona uğramasıdır. Lenfosit adı ile tanımlanan hücrelerın hızlı üremesi sonucu hastalık vücutta kendini belli eder. Mutasyona uğrayan hücrelerden ölmesi gerekenler yaşamaya devam eder. Bunun sonucunda normal çalışan vucüt dengesi bozulur ölmeyen kanserli lenfositler vücutta artmaya devam eder.

Lenfoma Belirtileri Nelerdir?

Lenfoma kanseri, en zorlu kanser türlerinden biridir. İlk belirtileri farklı hastalıklarla benzerlik göstermektedir. Bu yüzden erken teşhis oldukça zordur. Lenfoma belirtileri nelerdir?

 • Gögüs altı, kol altı ya da kasıkta şişmeler
 • Ateş
 • Karın ağrısı
 • Halsizlik
 • Bölgesel cilt kızarıklıkları
 • Nefes darlığı
 • Dalaklarda oluşan şişme
 • Kilo kaybı
 • Ciltte kaşıntı

Yukarıda belirtiler başka hastalıklarla ortaktır. Bu nedenle kişilerin belirtilerin bir ya da bir kaçını aynı anda yaşaması durumunda hastahaneye başvurması ve tetkikleri yaptırması erken teşhis için önemlidir. Dünya Sağlık Örgütünün yaptığı araştırmaya göre ülkemizde yılda 8000 kişiye lenfoma tanısı konmaktadır.

Lenfoma Evreleri Nelerdir?

Lenfoma tanısında kan testleri, biyopsi, akciğer filmi ve bilgisayarlı tomografi sonuçlarına göre hareket edilir. Yapılan tetkitler sonucu Lenfoma tanısı koyulduktan sonra tedavi aşaması öncesi kanserin hangi evre de olduğu araştırılır. Lenfomada evre sıralaması şu şekildedir:

1. Evre: Kanser, tek bir lenf bezinde ya da organın küçük bir kısmında olmasıdır.

2. Evre: Kanser, birbirine yakın lef bezlerinde ya da bir organda kendini belli etmesidir.

3. Evre: Kanser, birçok lenf bezine yayılmıştır ya da vücudun farklı organlarında kanserli doku gözükür.

4. Evre: Kanser, organ ve lenf bezlerindeki kanserli doku vücuda yayılır ve akciğer, karaciğer gibi organların işlevlerini yerine getiremez hale getirmesine neden olur.

Lenfoma tedavisi için seçilen yöntem farklı semptomların bir araya getirilerek ortak çalışılması ile belirlenir. Lenfoma evresi, kişinin sağlık durumu, genetik yapısı gibi faktörler tedaviye yön veren etkenlerdir.

Lenfoma Tedavisi Nasıl Yapılır?

Erken tanı da lenfoma tedavisi oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Lenfoma tedavisi olan bir kanser türüdür. Farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

 • Gözlem: Lenfoma kanseri olan bir kişinin rutin hayatı yakından takip edilir. Hastalık kişinin hayatına etkisine göre bir tedavi çüzelgesi hazırlanır.
 • Kemoterapi: Tüm kanser türlerinde kullanılan kemoterapi, vücuda damardan ya da ağız yoluyla ilaç verilmesidir.
 • Radyoterapi: Vücuda yüksek enerjili parçacıkların gönderilmesi ile kanserli hücrelerin yok edilmesi sağlanır.
 • İlik Nakli: Lenfoma hastası bir kişinin kemik iliğinde bulunan kanserli alan sağlıklı bir ilik nakli ile değiştirilir. Böylece vücudun yeniden sağlıklı kan hücreleri üretebilmesi hedeflenir.

Lenfoma tedavisinden sonra hastalığı geçiren kişiler 2 yıl başta olmak üzere 5 yıl yakından takip edilmektedir. İlk 2 yıl kanser türünün tekrarlama riski bulunmaktadır. Uzmanlar alkol ve sigaradan uzak bir hayat yaşamanın kansere yakanlanma oranında büyük azalma sağladığını açıklamaktadır.

Yorum Yapın
 • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

İç Dudakların Büyük Olması Erkekler İçin Sorun Mu? 9 Şekil!

İç Dudakların Büyük Olması Erkekler İçin Sorun Mu? Vajinalar – veya daha doğrusu, vulvalar ve tüm bileşenleri – farklı şekil, boyut ve renklerde gelir. Hatta farklı…

5 Ay Önce
0 Yorum

Meyve Ve Sebzelerin İlk Halleri

Meyve ve sebzelerin ilk halleri sizi oldukça şaşırtacaktır. Bildiğiniz üzere gündemde sürekli GDO’lu ürünlerden ve sağlıksız olduklarından bahsedilmektedir. Tabi GDO’lu ürünlerle yani genetikleriyle fazla uğraşmaktan kaynaklı…

2 Ay Önce
0 Yorum

Aloe Vera Yağlarının Faydaları Ve Zararları

Aloe Vera yağlarının faydaları ve zararlarını insanların son zamanlarda çok daha sık tüketmesinden kaynaklı bilinmesi gerekir. Aloe Vera faydalı besin değeri yüksek sağlıklı bir bitki olmasına…

2 Ay Önce
0 Yorum