LCD Ekran Monitör Nedir?

1 Yıl Önce
Admin
0 0 0 0 0

Günümüzde birçok kişi LCD ekran monitör kullanmaya devam ediyor. Geçmişten günümüze birçok farklı şekilde geliştirilen LCD oyuncu monitörü günümüzde de karşımıza çıkmaya devam ediyor. Ancak özellikle yeni monitör alacak kişiler LCD bilgisayar monitörü almakta tereddüt yaşayabiliyorlar.

Çünkü bu monitörlerin avantajları bulunduğu gibi bazı dezavantajları da bulunuyor. Bu dezavantajlar birçok kullanıcıların kafalarında soru işaretleri oluşturabiliyor. Eğer sizde yeni bir monitör alacaksanız, LCD monitörler hakkında biraz bilgi sahibi olmak istiyor olabilirsiniz.

Bu yüzden yazımızda LCD monitörler hakkında fazla kafanızı karıştırmadan bazı bilgiler vermeye çalışacağız. Şimdi lafı daha uzatmayalım ve LCD ekranlar hakkında ki bazı detayları sizlere aktarmaya çalışalım.

LCD Ekran Monitör Nedir?

Bu kısımda sizler için LCD ekran monitör hakkında bazı bilgiler vermeye çalışacağız. Açılımı Liquid Crystal Display olan LCD, Türkçede Sıvı Kristal Ekran anlamına gelmektedir. Özellikle CRT ekranlara göre birçok avantajı olan bu ekranın LED ekranlara göre ise bazı dezavantajları bulunabilmektedir.

LCD, elektrikle kutuplanan sıvının ışığı tek fazlı geçirmesi ve önüne eklenen bir kutuplanma filtresi ile gözle görülme ilkesine dayanır. Bu görüntü teknolojisi ilk zamanlarda düşük çözünürlüklü ve tek renkli ekranlar gibi basit ekranlarda kullanılmaktaydı. Bunlara örnek olarak saatler ve hesap makineleri gibi cihazları gösterebiliriz.

Senelerdir geliştirilmeye devam eden bu görüntü teknolojisi, günümüzde LCD ekran monitör gibi farklı şekillerde karşımıza çıkabilmektedir. Her ne kadar günümüzde LCD kullanımı azalmış olsa da birçok kişi farklı nedenlerden dolayı LCD monitörler vs. tercih edebilmektedir.

LCD Ekran Nasıl Çalışır?

LCD ekranların çalışmasından kısaca bahsedecek olursak, LCD ekranın arka kısmında bir ışık kaynağı bulunur. Bu ışık kaynağından ışık yayılır. Yayılan ışık iki cam levha arasında sıkışmış sıvı kristal örgüsünden geçerken değişik renklere bürünür ve böylece görüntü elde edilir.

LCD Ekran Monitör Avantajları ve Dezavantajları Neler?

LCD ekran nedir? Konusundan sonra şimdi de LCD ekran monitör avantajları ve dezavantajlarından bahsetmek istiyoruz. LCD’lerin genel olarak karşımıza çıkan birçok avantajı ve dezavantajı aşağıdaki şekilde oluşuyor.

LCD Ekran Avantajları Neler?

 • CRT’lere göre oldukça az güç tüketimi yaparlar.
 • Renk üretimleri oldukça üst düzeydedir.
 • CRT ekranlara göre oldukça ince bir tasarıma sahiptirler.
 • Renk kontrastları mükemmel olmasa da oldukça iyi düzeydedir.
 • Fosfor temelli teknolojiye sahip değildirler. Bu yüzden bazı diğer ekranlarda aynı rengin aynı noktada uzun süre kalması sonrasında oluşabilen sorunlar bu ekranda olmaz.
 • Bazı LCD panellerde oldukça yüksek yenileme hızları ve düşük tepkime süreleri görülebilmektedir.

LCD ekran monitör yani genel olarak bazı LCD avantajları bu şekilde oluşabiliyor. Şimdi de bazı dezavantajlardan bahsetmek istiyoruz.

LCD Ekran Dezavantajları Neler?

 • Bazı LCD panellerde görüş açısı çok kısıtlıdır.
 • LED ekranlara göre renkleri biraz geride kalabilmektedir.
 • LED ekranlara göre biraz daha fazla güç tüketimi yaparlar.
 • LCD ekranların siyah seviyesi OLED vb. paneller kadar iyi değildir.
 • Renk aralıkları bazı istisnalar haricinde OLED panel kadar geniş değildir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Windows’da Simge Değiştirme Nasıl Yapılır?

Yazımızda sizler için LCD ekran monitör dezavantajları ve avantajları dahil birçok konudan bahsetmeye çalıştık. LCD ekranlar hakkındaki birçok detay genel olarak bu şekilde oluşuyor.

Yorum Yapın
 • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

Kampüs Makyajının Sırları

Makyaj her kadının sevdiği bir şey değildir fakat kampüslerde makyaj yapmayan çok az insana rastlarız. Bu makyajlar hafif ya da koyu olabilir. Ama kampüs makyajları, koyu…

1 Yıl Önce
0 Yorum

Telegram da Numarasız Kişi Ekleme Nasıl Yapılır?

WhatsApp’tan Telegram’a başlayan büyük göçün ardından ülkemizdeki insanların birçoğu geçişini tamamlayarak yeni anlık mesajlaşma platformuna alışmaya çalışıyor. Bu süreç her ne kadar insanlar için zor gibi…

1 Yıl Önce
0 Yorum

Valorant Hata Çözümleri [Tüm Hatalar]

Riot Games, Valorant adlı oyunu beta sürümünden çıkarıp kararlı sürüme geçirdiğinden bu yana kullanıcıların birbirinden farklı sorunlarla karşılaştığı görülüyor. Her ne kadar durum böyle olsa da…

1 Yıl Önce
0 Yorum