Kuru Boya Yöntemi

2 Ay Önce
Admin
0 0 0 0 0

Kuru Boya Yöntemi daha gerçekçi çizim yapmanıza yardımcı olur. Kuru boya yaparken gerçekçilik ön planda olur ama kuru boyadan önce seçeceğiniz kağıtta çok önemli eğer daha dokulu kalın beyaz bir kağıt tercih ederseniz çizimleriniz bir A4 kağıdında yaptığınız çizime benzemez daha gerçekçi ve şık durur. Ayrıca çizim yaparken kuru boya kalemlerinizde beyaz rengin olması şart eğer defterinizin kağıdı beyaz değilse beyaz kalemle ışık etkisi verilebilir.

Kuru boyalarda gerçekçi çizmenin en önemli gerekçesi renkleri iyi tutturmanız ışık gölgeye iyi hakim olmanız gerekir. Renkler dışında kuru boyada renkleri birbirine yavaş yavaş karıştırmayı öğrenmelisiniz. Karıştırırken hırçın olmayın yoksa kağıdınız zedelenebilir. Renkleri karıştırmanın diğer bir yolu da daha açık tonları üstlerine yavaşça uygulayabilirsiniz. Örneğin beyaz rengini ama uygularken dikkatli olun çünkü rengi açabilirsiniz.

Rengi açma istemiyorsanız o halde iki farklı renk üst üste gelecek şekilde yavaş yavaş ve yumuşak bir şekilde karıştırılması gerekiyor. Kağıdınız ne kadar dokulu ve sert yapıda olursa olsun eğer siz baskıyı ne kadar arttırırsanız kağıdınızdaki dokular o kadar çok yok olur. Ayrıca kağıdınıza da yazık olur. Bunu dışında kullandığın renklerin daha parlak olmasını istiyorsanız altına beyaz kalem kullanabilirsiniz.

Kuru Boya Yöntemi

Gerçekçi çizimlerde detay önemlidir. Bu yüzden önce iyi bir taslak yapmanız gerekir. Kuru boyaya başlamadan önce Hb kalemle hafif bir taslak atabilirsiniz. Eğer taslak fazla koyu olduysa da hamur silgi ile üstünden geçebilirsiniz. Unutmayın altındaki kurşun kalem izi sizin güzel resminizi bozabilir. Kuru boyayı sürseniz de altta izi çıkabilir.

İyice sildikten sonra önce açık tonlardan başlayabilirsiniz. Sonrasında koyu tonlar ve en son da detaylar. Çok koyu olan kısmı siyah renklerle detaylandırabilirsiniz. Eğer çizdiğiniz çizim de parlayan çok fazla ışık alan küçük yerler varsa beyaz kağıdı kullanıyorsanız küçük pille çalışan dönen silgi ile silebilirsiniz. Kağıdınız gri veya kahverengi ise beyaz jelatinli kalemlerde işinizi görür. Güzel bir iş çıkardığınızda imzanızın fazla büyük olmamasına dikkat edin yoksa imzanız daha çok göze çarpıp resmi kötü gösterebilir. O yüzden küçük öz imzalar tercih edin.

Yorum Yapın
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

Abdurrahim Karakoç Şiirleri

Abdurrahim Karakoç Şiirleri , Modern Türk şiiri dendiğinde akla gelen isimlerden biri olan Abdürrahim Karakoç, birçok konuda yazdığı eserleri ile bilinen bir şair ve gazetecidir. Abdurrahim…

1 Yıl Önce
0 Yorum

Votka fiyatları 2021 Güncel

Votka fiyatları 2021 Güncel söz konusu olduğunda birçok marka adı olması nedeni ile geniş bir fiyatlandırmadan söz etmek yerinde olur. Votka fiyatları 2020 yılı ile 2021…

13 Gün Önce
0 Yorum

Dekorasyon

Dekorasyon , ofisler ve evler günün büyük çoğunluğunu geçirdiğiniz yaşam alanlarıdır. Yaşadığınız ve  dokunduğunuz alanları güzelleştirmek, kendinizi rahat, güvende ve huzurlu hissetmenize yardımcı olur. Yaşadığınız yerlerde…

13 Gün Önce
0 Yorum