Kullanıcı Hesabı Denetimi Kapatma Yöntemleri (3 Farklı Yöntem)

1 Yıl Önce
Admin
0 0 0 0 0

Windows 10’un kullanıcılarına sunmuş olduğu (UAC) kısaltmasına sahip Kullanıcı Hesabı Denetimi özelliği birçok kişi tarafından sevilmiyor. Her ne kadar bu özellik sevilmiyor olsa da ilgili yazılımın fazlasıyla önemli olduğunu söylemek gerekiyor. Bu yazılımın önemli olduğunu üstüne basa basa belirtmemizin sebebi; bilgisayar içerisinde sizden habersiz olarak herhangi bir değişim yapılmasını engelliyor olmasıdır.

Bkz: Windows 10 Kullanıcı Adı Değiştirme Nasıl Yapılır?

Web ortamında indirdiğiniz programlar, yazılımlar ve buna benzer öğeler güvenlik açısından sizlere problemler yaratabilir. Bu problemlerin en önemli sebebi ise kötü niyetli kişiler tarafından ilgili programların kötü amaçlarla paylaşılmış olmasıdır. Biz de bu noktada sizlere güvenliğinizi sağlamaya yönelik sunulan “Kullanıcı Hesabı Denetimi Kapatma” işleminin nasıl gerçekleştirildiğinden bahsedeceğiz.

Kullanıcı Hesabı Denetimi Kapatma Yolları

1- Denetim Masası Aracılığıyla Kullanıcı Hesabı Denetimi Kapatma

Windows 10’un güvenliğini sağlayan en önemli yazılım “UAC” kısaltmasıyla bilinen “Kullanıcı Hesabı Denetimi” özelliğidir. Birçok kişi söz konusu özelliğin yapılan her işlemde uyarı veriyor olması sebebiyle kullanma konusunda çekingen yaklaşıyor. Biz de bu konuda kullanıcılarımıza söz konusu işlemi gerçekleştirmeleri için yöntemler sunuyoruz. İlk yöntem “Denetim Masası” bölümünü kullanarak kullanıcı hesabı denetimi kapatma işlemidir.

 • “Denetim Masası” bölümüne giriş yapın.
 • “Kullanıcı Hesapları” kategorisine dokunun.
 • “Kullanıcı Hesapları” tekrardan seçili hale getirin.
 • “Kullanıcı Hesabı Kontrol Ayarlarını Değiştir” butonuna basın.

Bu noktada eğer ki özelliği tamamıyla kapatmak istiyorsanız sol taraftaki çubuğu en aşağıya kadar çekin. “Tamam” butonuna basıp kaydederek çıktığınızda artık herhangi bir değişiklik durumunda “Kullanıcı Hesabı Denetimi” uyarısı çıkmayacaktır.

2- Komut Satırı Aracılığıyla Kullanıcı Hesabı Denetimi Kapatma

Bilgisayarların genellikle arka planda çalışan komutlar yardımıyla işlevsel hale geldiğini biliyoruz. Bu sebeple de “Komut İstemi” aracılığıyla bazı özellikleri devre dışı bırakabiliyorsunuz. “Kullanıcı Hesabı Denetimi” özelliğini kapatma işlemi için aşağıdaki adımları uygulayın.

 • “Windows” simgesine sağ tıklayın.
 • “Çalıştır” seçeneğine dokunun.
 • “cmd” yazıp “Enter” tuşuna basın.

reg.exe ADD HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System /v EnableLUA /t REG_DWORD /d 0 /f

 • Bu kod parçacığını boş alana yapıştırıp “Enter” tuşuna tekrardan basın.

Kullanıcı hesabı denetimi kapatma işlemleri komut satırı aracılığıyla sadece 4 adım neticesinde rahatlıkla gerçekleştirilebiliyor.

3- Regedit Bölümünü Kullanarak Kullanıcı Hesabı Denetimi Kapatma

“Kullanıcı Hesabı Denetimi” olarak bilinen sistem diğer yöntemlerde olduğu gibi “Regedit” bölümü kullanılarak da kapatılabiliyor. Bu işlem için aşağıda belirtilen adımları tek tek uygulamalısınız.

 • “Windows” simgesine tıklayın.
 • “Çalıştır” yazın ve ilgili uygulamayı açın.
 • “regedit.exe” yazın “Enter” tuşuna basın.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System

 • “EnableLUA” seçeneğine çift tıklayıp “0” değerini atayın.

Bu yöntemlerin ardından artık Kullanıcı Hesabı Denetimi Kapatma işlemlerini başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş olacaksınız. İçeriğimizde sizlerle paylaştığımız üç farklı yöntem de sonuç olarak aynı sonuçları vermektedir. Hâl böyle olunca sizin de hangisini kullanacağınız konusunda kafanızda soru işaretleri bulunuyorsa, tüm soru işaretlerini ardınıza bırakarak size en kolay gelenden başlayın.

Yorum Yapın
 • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

Doktorlar Günü Nedir? Nasıl Ortaya Çıktı?

O günü, bu günü derken mis gibi Doktorlar Günü de var. Emeği geçenlere şükranlarımızı sunarız. (!) Tabii şimdi siz; ‘ya abi bana her gün doktorlar günü.…

1 Yıl Önce
0 Yorum

Samsung Galaxy M21 Modeli İncelemesi

Samsung Galaxy M21 modeli 2020 yılında piyasaya sürüldü. 159 x 75,1 x 8,9 mm ölçülerinde ve 188 gram ağırlığındadır. Super AMOLED ekranın boyutu 6,4 inçtir. Çözünürlük…

1 Yıl Önce
0 Yorum

Samsung Galaxy A32

Samsung Galaxy A32 akıllı telefon modeli 2021 senesinde piyasaya sürüldü. 158,9 x 73,6 x 8,4 mm ölçü boyutlarında ve 184 gram ağırlığında olan bir akıllı telefon…

11 Ay Önce
0 Yorum