Konut Sigortasında Asistans Hizmetleri Nelerdir?

1 Yıl Önce
Admin
0 0 0 0 0

Çoğu zaman mali bir külfet olarak görülen ve atlanan konut sigortası hanelerin olası riskler karşısında daha az zararla karşı karşıya kalmasına yardımcı olur. Yaşanan süre boyunca insanların başına ne geleceğini kestirmek mümkün olmadığından aynı durum yaşanan evle, sahip olunan gayrimenkulle alakalı da olabilir.

Ev sahibi veya kiracı olması fark etmeksizin konut sigortasından faydalanmak için sigorta şirketinden destek almak işlerin daha kolay ilerlemesine yardımcı olur. Ev sahibi olmanın zorunlu olmaması yaşadığınız her alanın güvenle sigorta kapsamına alınması anlamına gelir.

Yaşadığınız yerle alakalı olası afet, hasar veya istenmeyen durumların en az, hatta hiçbir maliyete katlanmadan çözülmesi için en iyi yol olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Evin genişliğine, değerine veya malzemelerine bağlı şekilde birçok etmenle birlikte belirlenen oranlar üzerinden sigortanızı birkaç dakika içinde yaptırmanız sağlanır.

Ek olarak farklı poliçeler eklenmesi ve daha fazla teminat elde edilmesi gibi seçeneklerin değerlendirilmesi de söz konusu olduğundan daha çok güvence elde etme hakkınızı kullanabilirsiniz.

Kredilerde Sigorta Zorunluluğu

Kredi çekerek alınan yaşam alanlarında bazı zorunluluklar kapsamında sigorta yapıldığı gözlemlenir. Bu şekilde yapılan sigortaların kredi sonuna kadar yapılması konusunda teminat alınır.

Aslında zorunluymuş gibi gösterilen bu sigortaların amacının karşılıklı şekilde yapılması hem krediyi alan hem de veren açısından risklerin en aza indirilmek istenmesinden ileri gelir.

Bankanın evle ilgili olası sorunları maliyet kalemi olarak görmek istememesi ev sahibinin de faydalandığı hizmetlerin sayısının artmasına neden olur. Bunun için zorunlu şekilde yaptırılan bu sigortaların aslında oldukça faydalı ve içeriklerinin dolu olduğunu bilerek hareket etmek önerilir.

Kredilerde Sigorta Zorunluluğu

Kredilerde Sigorta Zorunluluğu

Konut Sigortasının Faydaları

Ev sahibi olmanın çeşitli faydaları olduğu kadar bazı maliyetleri de bulunur. Bu maliyetler ev sahibi olanlar için her geçen gün daha da artarken sigorta yapılması ek bir maliyet veya gereksinim değilmiş gibi algılanır. Düşünülenin aksine maliyeti düşük olmasına karşılık fazlasıyla faydalı bir işlemdir. Olası sorunların veya evle ilgili durumların öngörülmesi mümkün olmadığından bu konularda risklerinizi en aza indiren bir yasal dayanak, koruma yoludur. Bahsedilen olasılıklar fazla olmasına karşılık akla gelenlerin bazıları şunlardır:

 • Evinizin afetle karşı karşıya kalması,
 • İstenmeyen bir hasarın ortaya çıkması,
 • Evin korunması gereken alanlarında yaşanan sorunların olması

gibi ana başlıklarla bahsetmek mümkündür. Konut sahibi olanların yaptırdığı poliçelere hakim olmadıkları ve kullanabilecekleri asistans hizmetleri bilmeden yıllarca yaptırdıkları gerçeği yadsınamaz bir gerçektir.

Konut Sigortasının Faydaları

Konut Sigortasının Faydaları

Asistans Hizmetlerin Anlamı

Ana amacı evinizi korumak ve olası zararlar karşısında maliyete katlanmanızı engellemek olan bu sigortanın ana amacının dışında sunduğu farklı hizmetler de bulunur. Ek veya asistans şeklinde adlandırılan hizmetler yine ev sahiplerinin veya yaşayanların olası ihtiyaçları düşünülerek düzenlenmiştir.

Evin onarım istemesi veya tavanında sert bir madde düşmesinden kaynaklı tadilat gerekmesi ana hizmetler arasında bulunurken elektrik tesisat tamirinin yapılması destek hizmetlerden bir tanesini oluşturur.

Asistans Hizmetlerin Anlamı

Asistans Hizmetlerin Anlamı

Asistans Hizmetlerin Çeşitleri

Bu hizmetlerin neler olduğunu bilmek hem poliçenin daha makul şekilde kullanılmasını hem de kolaylıkla sorunlarınızın çözülmesini beraberinde getirir. İçerikler poliçelerin düzenlendiği firmalara göre küçük farklılıklar gösterse de genel anlamda aynı hizmet ağlarından bahsedildiği görülebilir. Bazıları şu şekildedir:

 • Sıhhi tesisat tamiri,
 • Elektrik tesisat tamiri,
 • Çilingir hizmetleri,
 • Evde mahsur kalanın kurtarılması,
 • Dış cephe camların değiştirilmesi,
 • Doktor veya ambulans taleplerinin sunulması,
 • Uzman refaketçi hemşire gönderilmesi,
 • Otel taleplerinin yerine getirilmesi,
 • Hırsızlık durumlarında güvenlik sunulması,
 • Hastanede yatma olaylarında destek,
 • Mini destek paketleri,

olarak hazırlanmıştır. Bunların nasıl kullanılacağı veya hangi şartlar halinde geçerli olacağı ise poliçe içeriklerinde ayrıntılarıyla ortaya konmuştur.

Asistans Hizmetlerin Çeşitleri

Asistans Hizmetlerin Çeşitleri

Sıhhi veya Elektrik Tesisat Hizmeti Verilmesi

Her iki tesisat hizmeti için geçerli olan ana kullanım hakkı yılda 3 kez talep ediliyor olmasıdır. Poliçe kapsamına göre değişmekle birlikte her bir tesisat hizmeti 350 TL ile sınırlandırılır. Yani elektrik tesisatı hizmetinden senede 3 kez ve sadece 350 TL fatura bedeli kapsamında ücret ödemeden faydalanılması sağlanır. Aynı durum su için de geçerlidir. Asistans hizmetlerden olması nedeniyle karşılanan rakamlar asgari düzeyde ayarlanmıştır.

Sıhhi veya Elektrik Tesisat Hizmeti Verilmesi

Sıhhi veya Elektrik Tesisat Hizmeti Verilmesi

Çilingir Hizmetlerinden Faydalanma

Hemen hemen herkesin başına gelen olaylardan bir tanesi çeşitli nedenlerden dolayı anahtarın biryerlerde unutulmasıdır. Anahtarın unutulması halinde çilingir çağırmaktan farklı bir yol denemek mümkün olmayacağından sigorta kapsamında buna da yer verilmiştir. Kapsam gereği kullanılan hizmetin yılda 3 kez ve toplamda 350 TL sınırı vardır. Anahtarın tamiri, değişimi veya yeniden kapının açılması gibi standart hizmetlerden faydalanılabilir.

Çilingir Hizmetlerinden Faydalanma

Çilingir Hizmetlerinden Faydalanma

Konutta Mahsur Kalanların Kurtarılması

Hangi nedenden olursa olsun yaşanılan konutta mahsur kalındığında olay başına 2000 TL üst sınırla kullanım hakkı tanıyan bir asistans hizmeti sunulur. Teminatın nedenine bakılmaksızın olay başına sınırlandırılması yapılmıştır. Aynı zamanda her kullanımdan sonra yeniden yenilenmesi gerekli olan hizmetler arasında bulunur.

Konutta Mahsur Kalanların Kurtarılması

Konutta Mahsur Kalanların Kurtarılması

Dış Cephe Camlarında Değişim

Teminat limitinin değişiklik gösterdiği sigorta hizmetlerinden birisidir. Poliçe içeriğine ve kapsamına göre eklenen ek teminatlar bulunduğunda üst limitinde yükseklik yaşanması mümkündür. Ortak olan ise senede bir kez faydalanma hakkının verilmesidir. Yaşadığınız evin dış kısmında yer alan camların değiştirilmesi ve yenilenmesi hallerini kapsayan bir sigorta teminatıdır. Asistans hizmetler sınıfında yer almasının nedeni budur.

Dış Cephe Camlarında Değişim

Dış Cephe Camlarında Değişim

Doktor ve Ambulans Taleplerinde Karşılama

Yine diğer hizmetlerde olduğu gibi doktor ve ambulans hizmetlerinin verilmesi senede 3 kez verilir. Üst sınır farklı olmasına karşılık üç kez kullanım sabit tutulur. Hastanın evden alınması ve ambulansla en yakın sağlık kuruluşuna ulaştırılması şeklinde ilerleyen bir süreci kapsar. Böylelikle evde yaşanan sağlık sorunu olduğunda da sigorta kapsamında ambulans ve doktor talep etmenizi sağlayan önemli bir sağlık hizmetinden faydalanmanız amaçlanmıştır.

Doktor ve Ambulans Taleplerinde Karşılama

Doktor ve Ambulans Taleplerinde Karşılama

Uzman Refakatçi Hemşire Verilmesi

Sağlıkla ilgili verilen hizmetlerden bir başkası da uzman refakatçi hemşiredir. Sağlık sorunu nedeniyle evde bakılması gerektiğine karar verilen ve raporla ortaya koyulan olaylarda senede 3 kez olmak şartıyla bakım için refakatçi hemşire verilir. Üst sınır teminatlara ve eklenen içeriklere bağlı olarak şekillendirildiğinden değişiklik göstermesi kaçınılmazdır. Aynı şekilde hastanede alacağınız hizmetlerden birisi de yatılı olma halleridir. Yatılı şekilde kalması gereken hasta için de kapsam içinde destek verilir.

Uzman Refakatçi Hemşire Verilmesi

Uzman Refakatçi Hemşire Verilmesi

Otel İhtiyaçlarının Giderilmesi

Ev veya işyerinde yaşanan bir olay sonucunda sigorta sahiplerinin kalacak yer sıkıntısı çekmesi karşısında kullanılacak bir hizmet bulunur. Otelde kalmanızı gerektirecek olaylar olduğunda kişi başı karşılanacak maliyet ve kaç gü kalınacağı şirket tarafından belirlenir. Bununla doğru orantılı olarak otelde kalacağınız gün ve fatura bedeli karşılanacak olan rakam ortaya koyulur. Zor zamanınızda oldukça rahatlatacak bir durum olduğunu unutmamak gerekir.

Otel İhtiyaçlarının Giderilmesi

Otel İhtiyaçlarının Giderilmesi

Güvenlik İhtiyaçlarının Sağlanması

Hırsızlık olaylarından sonra en sık talep edilen hizmetlerden bir tanesi güvenliktir. Yine olayın ne olduğuna veya kaç gün olması gerektiğine karar veren sigorta şirketi güvenlik ihtiyaçlarının giderilmesini sağlar. Evde kalmak zorunda kalanlar veya değerli eşyalarını bırakarak ayrılmak istemeyenler açısından kurtarıcı görevindedir. Üst sınır ve yararlanma maliyeti sigorta kapsam ve dayanaklarında bahsedilen sınırlar üzerinden hesaplanarak ortaya çıkarılır. Sigortalı ve ailesi de bu oran üzerinden sigorta şirketinden ödemelerini alır.

Güvenlik İhtiyaçlarının Sağlanması

Güvenlik İhtiyaçlarının Sağlanması

Mini Destek Paketleri

Her durumla karşı karşıya kalınması olası olduğundan mini destek paketleri altında bahsedilen hizmetlerden farklı talepleri olanlar için içerikler hazırlanmıştır. İçeriklerin oluşturulması sayesinde konut sigortası kapsamında faydalanılması mümkün olan birçok hizmet seçeneği bir araya getirilmiş olur. Bilinenden farklı olarak sigortası olan ev sahibi veya kiracıların farkında olmadıkları sayısız hizmetten faydalanma şansları vardır.

Mini Destek Paketleri

Mini Destek Paketleri

Sigorta ve Asistans Hizmetlerde Genişletme

Yapılan poliçelerin okunması ve buna bağlı olarak hareket edilmesi daha fazla kolaylık, hizmetten yarar sağlama imkanı anlamına gelir. Destek paketlerinin içerikleri ve kapsadıkları durumlar da ek maliyetler karşılığında genişletilebilir.

Daha çok faydalanma olasılığı olduğunu düşündüğünüz bir hizmetin ek ödemelerini yaparak daha çok kapsamla kullanmak mümkündür. Tahmin etmek ve nelerle karşılaşılacağı noktasında fikirde bulunmak zor olsa da yeterli olmayacağı düşünülen olayların genişletilmesi yoluna gidilebilir.

Söz konusu kapsamların genişletilmesi adına sigorta şirketinden veya gerekli yerlerden destek almak, bilgi talep etmek ve kapsamlarını anlamaya çalışmak en doğrusudur. Aksi halde zor zamanlarınızda aklınıza kullanmak gelmeyeceğinden yasal haklarınızın gereksiz yere kaybedilmesi olasılığı ortaya çıkar.

Bunun için mutlaka değerlendirmeleri yaparak ve prim içeriklerini inceleyerek karar vermek önemlidir. Maliyeti yüksek olaylar ele alındığında teminatların yüksek tutulması ileriye dönük en büyük fayda sağlayıcı kararlarınızdan bir tanesi olabilir. Riskleri en aza indirmek yaşadığınız konutun ve ailenizin daha güvende olmasını sağlar.

Sigorta ve Asistans Hizmetlerde Genişletme

Sigorta ve Asistans Hizmetlerde Genişletme

Yorum Yapın
 • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

DGS Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü 3.Sınıftan Başlatan Üniversiteler 2021 – 2022

DGS Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü 3.Sınıftan Başlatan Üniversiteler 2021 – 2022 yıllarının en çok merak edilen konuları arasında yer almaktadır. 2 ve 4 yıllık eğitim…

11 Ay Önce
0 Yorum

Banyolarda Ayaklı Havluluk Dekorasyonları

Banyolarda Ayaklı Havluluk Dekorasyonları, alan kazanmak isteyenlerin tercih ettiği dekorasyon ürünleridir. Az yer kaplayan ve kullanışlı olan ayaklı havluluklar banyonuza düzenide getirmektedir. Bu tür ürünler sadece…

11 Ay Önce
0 Yorum

Ciltteki Gözenekleri Sıkılaştırma Yöntemleri

Cildinizin her zaman parlak, canlı ve pürüzsüz görünmesini istersiniz. Fakat özellikle cildinizin bazı bölgelerinde gözenekler meydana gelir ve bu da kişiyi rahatsız etmektedir. Bu gözeneklerin oluşmasında;…

2 Yıl Önce
0 Yorum
valorant vp satın al