Kolayca Çizim Yapmak İçin İpuçları

2 Ay Önce
Admin
0 0 0 0 0

Kolayca çizim yapmak için ipuçlarında size daha kolay nasıl çizim yapılabileceğinden bahsedeceğim. Çizim yaparken çoğumuzun yaptığı hata mümkün olduğunca az çizgi ile çizim yapma çalışması. Bu kesinlikle yanlış, çizim yaparken en önemlisi fazla çizgidir. Bu çizgilere araştırma çizgisi deriz. Çizim yaparken çizeceğimiz fotoğrafı veya resmi araştırmamız gerekir. Eğer ne kadar araştırma çizgisi yaparsanız çizimlerinizde yaptığınız hatalar o kadar azalır.

Diğer bir yöntem ise doğru kalemi seçmelisiniz. Eğer taslak atmaya 2b, 3b veya 4b gibi koyu ve kalın kalemleri tercih ederseniz çizimi yaparken araştırma çizgileriniz fazla koyu kalır. Araştırma çizgilerinizde hata yaptığınız için sildiğinizde kağıdınızda hala izi kalmış olacaktır. Bu kalan çizgiler hem resmi bozar hem de bu çizgiler kafanızı karıştırıp hata yapma oranınızı arttırır. Bu yüzden taslak yapmak için hb gibi kalemler tercih etmelisiniz.

Çizim Önerileri

Oran-orantı oldukça zordur. Çizime başlayan hemen hemen herkes oran orantı da zorluk çeker. Ölçüyü alırken kalemle tek gözünüzü kapatıp kolunuzu olabildiğince dik tutarak almalısınız. Oran-orantıyı kağıdınıza geçirirken yine kalemden yardım alarak geçirmenizde fayda var. Özellikle işaretlediğiniz yerlerin mesafelerinin eşit olmasına dikkat etmeniz gerek.

Resmi yaparken tonlamada bir anda oturacak bir şey değildir. Öncelikle kara kalemdeki açıktan koyuya olan geçişleri öğrenmeniz gerek. Bunu yapmak için de başka bir kağıda açıktan koyuya kadar yavaş yavaş geçiş yapmak. Tonlamaya geçtiğinizde ışık ve gölgeyi iyi takip etmeniz gerekir. Işık olan kısımları kağıdın beyazlığını kullanarak da yapabilirsiniz. Koyu kısımları da çok açık bırakmamalısınız. Eğer koyudan açığa doğru ani bir geçiş yoksa ara tonları eklemeniz gerekir.

Çizim Taktikleri

Diğer önemli ipucu ise sürekli bir kağıda düz çizgiler, yan çizgiler, çapraz çizgiler, daire, sekiz, s harfi ve onun ters s hali, c harfi ve onun ters c halini sürekli çizmeniz gerekli. Burada önemli olan bileğinizi ve kolunuzu çalıştırmaktır. Mümkün olduğunca çizgileri özenle bileğinizi iyice çalıştırarak çiziniz. Kolunuz iyice ısındıktan sonra çizdiğinizde ve hiç elinizi ısıtmadan çizdiğinizde farkı iyice anlayacaksınız.

Buradan sonrası sizin sıkı çalışıp tekrar etmenize kalmıştır. Eğer çizim yapmayı gerçekten seviyorsanız gittiğiniz her yere A5 boyutunda bir eskiz defteri alarak çizim yapabilirsiniz.

Yorum Yapın
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

Her Erkeğin Bilmesi Gereken 7 Giyim Kuralı

Şık olmak, her ne kadar kadınlar üzerine yansıtılan bir kavram olsa da aslında erkekler için de önemlidir. Çünkü tarz olmak sadece kadına özgü değildir. Erkeklerinde tarz…

2 Ay Önce
0 Yorum

Falda Kedi

Kedi, falda karşılaşılan sembollerden biridir ve falda kedi görmek genelde nankörlük ya da ihanet ile bağdaştırılmaktadır. Kahve falında kedi görmek kişinin arkadaşları tarafından kandırılacağına delalet edilir.…

1 Yıl Önce
0 Yorum

Ekinoks Nedir? 21 Mart Ekinoksu

21 Mart ekinoksu gece-gündüz süresiyle ilgili bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Şöyle ki; Güney Yarım Küre’de gündüzler gecelerden kısa, Kuzey Yarım Küre’de ise tam tersi oluyor.…

6 Ay Önce
0 Yorum