Kedi Ve Köpeklerin Uzak Durması Gereken Gıdalar

5 Ay Önce
Admin
0 0 0 0 0

Kedi ve köpeklerin uzak durması gereken gıdalardan bazıları sizi şaşırtabilir. Maalesef minik dostlarımız bizim yediğimiz her yiyeceği yiyemiyorlar. Sindirim sistemleri bizim sindirim sistemlerimize göre daha farklı ve daha hassas. Bu yüzden yemek yerken hemen soframızın baş ucunda duran dostlarımıza vereceğimiz herhangi bir yiyecek onlar için tehlikeli olduğundan kaynaklı onlarla her yiyeceğimizi paylaşamayız. Biliyoruz ki aslında onlara bu tür yiyecek vermemizin diğer bir sebebi de sevimli bakışlarıyla bizleri etkilemeleri. Bizde bu bakışlara kanarak onlara yediğimiz her yiyeceği veriyoruz ama bazen bu yiyecekler sevimli dostlarımızı ölümüne sebep olur ya da ağır rahatsızlıklar yaşamasına sebep olur. Bu yüzden özellikle bu yiyeceklerden sevimli dostlarınızı uzak tutunuz.

Soğan Ve Sarımsak:

Sarımsakta bir nevi soğanların soyundan geldiği için en az soğan kadar tehlikelidir. Hatta sarımsak içerisinde barındırdığı güçlü toksik bileşenlerinden kaynaklı sevimli dostlarımız için çok tehlikelidir. Köpek sahiplerinin köpeklerinde idrarda kırmızı veya turunculaşma olabilir. Kan dolaşımını engeller. Soğanın tüketilmesi kan hücrelerinde zehirlenmeye neden olabilmektedir. Köpeklerde ve kedilerde çok miktarda tüketilmesiyle birlikte veterinere götürülmelidir. Kedilere ve köpeklere soğanla pişirilen bir yiyecek asla verilmemelidir.

Süt Ve Süt Ürünleri:

Süt ve süt ürünleri ne kadar size tuhaf veya şaşırtıcı gelse de kedilerde yavruyken sadece anne sütü içebilir. Köpeklerde aynı şekilde yavruyken anne sütü içerler ama kullanılan ve kedi köpeğe verilen süt inek sütü yani onların sütünü içemezler. Ayrıca içerisinde bulunan süt şekeri yani laktoz yüzünden sindirmekte zorlanırlar. Sevimli dostlarımızda gaz yapar ve şişkinlik, kusma, ishal ayrıca mide bulantısı yapabilir. Kedilerde yoğurdu hafif sulandırarak az bir miktarda verebilirsiniz.

Şekerli Gıdalar:

Sevimli dostlarımıza zarar veren diğer bir gıdaysa şekerli yiyecekler kediler şekerin tadını alamazlar sadece yemek olduklarını bildikleri için yemek isterler ama kedilerde diyabet, gözlerde görememe gibi problemlere yol açabilir. Ayrıca köpeklerde de diyabete sebep olur. Ek olarak çikolata köpeklerde içerisinde bulunduğu kafeinden kaynaklı mide rahatsızlığına sebep olur.

Çiğ Gıdalar:

Köpeklerde özellikle çiğ balık tüketimi onlarda uykusuzluk, yüksek ateşe sebep olur. Kedilerde parazite ve diğer çiğ gıdalarda sindirim sistemine ve bağırsaklara zarar verir.

Yorum Yapın
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

SVG Dosyası Nedir, Nasıl Açılır?

İnternet ortamında gezinirken herhangi bir görüntüyü indirmek istediğinizde büyük olasılıkla ilgili dosyanın uzantısı SVG olduğunda dikkatinizi çekecektir. Bu dosya uzantıları internette her zaman karşımıza çıkabilir. Bu…

1 Yıl Önce
0 Yorum

Enjoy Z 5G

Enjoy Z 5G , Huawei, güncel sıkıntılarına rağmen akıllı telefon üretmeye devam ediyor. Son dönemlerde parça aldığı tedarikçileriyle de yaşadığı problemlere karşın modellerine odaklanıyor. Çinli teknoloji…

1 Yıl Önce
0 Yorum

Klasik Yemek Odası Dekorasyonu

Klasik Yemek Odası Dekorasyonu, evlere ilham veren fikirler arasında gelir. İşlemeli ve kabartmalı mobilya tasarımlarının en gözdesi kadife kumaşlar ile buluştuğu takımlar, insanı kendi evinde adete…

1 Ay Önce
0 Yorum