Kağıt Oyunları

4 Ay Önce
Admin
0 0 0 0 0

Kağıt Oyunları ,kişiler aileleriyle, arkadaşlarıyla ya da vb. kişilerle zaman geçirirken eğlenmek ve vakit geçirmek adına bazı şeyler yaparlar. Bunlar genelde oyun oynamaktır. Çünkü hem hemen yapılabilecek bir şeydir, hem de eğlencelidir. Oyunlar arasında yer alan kağıt oyunları seçeneği de çok fazla tercih edilen oyunlardandır. Kağıt oyunları evde rahatlıkla oynanabilir ve kendi içinde seçeneklere ayrılmaktadır. Birçok çeşidi bulunan kağıt oyunlarından istediğinizi seçip güzel vakitler geçirebilirsiniz. Kağıt oyunları isimleri ve hakkında bilgiler şu şekildedir; 

  • Pişti 

Bu oyun iskambil kağıtları ile oynanan kağıt oyunları grubundaki bir oyundur. Toplam 52 adet kağıttan oluşan iskambil kağıtları destesi vardır. Oyunun temel mantığı iki kağıdın sahip olduğu rakamların değerinin aynı olmasıdır. Yani kağıtların rakam ve türlerinin aynı olması pişti olarak kabul edilir. 

Genelde bu tarz kağıt oyunları iki kişilik olmaktadır. Pişti oyunu tercihe göre ister 2 kişi ister 4 kişi ile oynanabilir. Oyunun başlangıcı önemlidir. Başlangıçta oynayanlara 4 adet kart verilir. Ortaya ise 3 adeti kapalı, 4.sü ise açık şekilde kart koyulur. Oynayan kişiler sırasıyla elinde var olan ve uygun olan kartı alıp yere koyar. Eğer oyuncular tarafından ortada bulunan kartlardan birisi ile aynı kartı atılırsa veya j (yani joker) kartı atarsa, ortada bulunan bütün desteyi alır. 

Tur döndüğü zaman ortada tek kart bulunuyorken oyunculardan bir tanesinin aynı sayıya sahip kartı atması durumunda pişti yapılmış olur. Oyundaki kişilerin elinde bulunan bütün kartlar bitene kadar oyuna devam edilir. Oyun bittiğinde oyuncuların elindeki kartların toplam puanı hesaplanır. Hesap sonucunda kazanan da belirlenmiş olur. 

  • Konken Oyunu 

Konken oyunu da yine kağıtla oynanır. 52’lik iki adet deste ve içine eklenen iki adet joker ile toplam 106 kart ile oynanan bir oyundur. Remi ve Sorti oyunlarıyla da benzemektedir. 

  • Konken’in Kuralları 

Bu oyundaki kurallar, elli bir ya da okey oyunu ile aynı denebilir. Oynayan kişilere kartlar dağıtılır ve sırayla dizilmesi veya aynı sayılarda olan farklı türden kartların per yapılıp gruplandırılması gerekir. Per, en az 3 kartın bir araya gelip grup oluşturmasıdır. 

Konken Oyunu
Konken Nasıl Oynanır?
  • King Oyunu 

King 4 kişi ile oynanır. Oyunda koz ve cezalar vardır. Toplamda 20 el oynanır  ve 20 elin sonunda aldığı puan sıfırdan az olan oyuncular oyunu kaybeder. Diğer kişiler kazanır. Tüm oyuncuların iki kez koz, üç kez de ceza söyleme hakları bulunmaktadır. Bir ceza çeşidinin bütün oyuncular tarafından en çok iki kez söylenmesi kuralı vardır. Koz oyunlarındaki amaç fazla el almaktır. Ceza oyunlarındaysa belirlenmiş olan cezalı kağıdı veya kağıtların alınmamasıdır. Seçilebilecek dört tür koz şunlardır; Maça, Kupa, Karo ve Sinek. Aynı türe sahip kağıtların küçükten büyüğe sıralanması 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, Vale, Kız Papaz ve As şeklindedir. Puan hesaplama kısmında ise, oyuncunun koz oyunlarında toplamış olduğu puandan, ceza oyunlarındaki toplamış olduğu puan çıkarılır. 

King Oyunu Nasıl Oynanır?
  • Batak Oyunu 

Oyun için dört kişi gereklidir. Oldukça fazla oynanan bir oyundur. Oyundaki amaç, oyuna başlamadan önce kendisini alabileceği el sayısının tahmin edilmesi ve en düşük o kadar el almaya çalışılmasıdır. Diğer bir oyun türündeyse, sadece kozun belirlendiği kişi tarafından belirlenen el kadar almaya çalışılmasıdır. Diğer kişilerin de batmamaları için en az bir el almaları lazımdır. Bu oyun iskambil kartlarıyla oynanır. Bütün desteler 51 +1 şeklinde hazırlanır. 

Batak Oyunu Nasıl Oynanır?
  • Briç Oyunu 

52’li iskambil destesiyle ve oyun başında herkeste 13 kağıt olacak şekilde oynanır. Takım performansı önemlidir. 4 kişi ve 2 takım şeklinde oynanır. Coğrafi yönler oyuncuların adıdır.  

Birç oyunu nasıl oynanır?

Kağıt oyunları nelerdir? sorusuna da bu şekilde cevap verilebilir. 

Yorum Yapın
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

Cyberpunk 2077 En İyi Silahlar Nelerdir?

Son zamanların en popüler oyunları arasında yer alan Cyberpunk 2077 oyununda en önemli olan şey güçtür. Gücü elde edebilmeniz için de iyi silahlara sahip olmanız gerekir.…

1 Yıl Önce
0 Yorum

Futbol Oyunları

Futbol Oyunları , özellikle çocukların ilgisini çeken ve ekran başından tabiri caiz ise kaldırmayan futbol oyunları; her yaştan kişiye de aslında hitap etmektedir. Küçükken daha kolay…

1 Yıl Önce
0 Yorum

Kız Oyunu

Kız Oyunu , Sanal oyunlar günümüzde hemen her alanda büyük bir farklılık sunmaktadır. Yani bu oyunlar ile her insan bir doktor, bir öğretmen, bir modacı ya…

1 Yıl Önce
0 Yorum