İphone 11 Pro , 2020 yılında 3 kameralı olarak karşımıza çıkan Iphone 11 Pro modeli en güçlü Iphone olarak lanse edildi. 20 Eylül tarihinde çıkan telefon 3 farklı kapasite ile satışa sunuldu. Bunlar 64 GB, 256 GB ve 512 GB’dır. Tasarımına bakıldığında Iphone modelleriyle aynı olan bu modelde teknik açıdan bazı farklılıklar bulunuyor. Tasarımın ve performansın güçlü şekilde karşımıza çıktığı telefon küçük ekran isteyenlerin de isteklerini karşılıyor. 11 Pro Max ise bu modelin daha büyük ekranlı hali olarak düşünülebilir.

Iphone 11 Pro Genel Özellikleri

Iphone 11 modellerinin çoğunun ekranında çentik bulunur. Bu modelde ise çentik daha küçüktür. Daha az alan kaplamasına karşın kullanılabilir ekran alanı da arttırılmıştır. FaceID gibi özelliklerin kullanılmasını sağlayan TrueDepth sensörleri de bu çentiğin içerisinde bulunuyor. Iphone 11 Pro ve Pro Max modellerinin ekran/gövde oranları OLED panel sayesinde Iphone 11’e göre daha yüksektir. Çerçeveleri de Iphone X ve XS’e göre daha dardır ve çentik dışında tüm kenarların çerçeve genişliği aynıdır.

Modelin arka tarafında ve sol üst köşesinde kamera modülü yer alır. Radikal bir değişiklik olarak değerlendirilen bu tasarımın yanında eski Iphone modellerinde alt alta ve dikey şekilde bulunan kamera sensörleri, bu defa yuvarlak köşeli kare içerisinde bulunuyor. 11 Pro ve 11 Pro Max için aynı olan 3 arka kamera sensörü var. IOS 13 ile gelen Iphone 11 ailesi, Zen mimarisine sahip ve sade tasarımı sayesinde çok beğenildi. Sade duvar kağıtları da bu tasarımı destekliyor. 

Genel olarak Iphone 11 Pro özelliklerine bakıldığında işlemcisi A13 Bionic, 4GB RAM’e sahip, arka kamerada geniş açı üç sensör, 3,190 mAh batarya, Lightning şarj ve veri aktarımı, Bluetooth 5,1, Wi-Fi 6 olarak özetleyebiliriz. Iphone 11 Pro’nun piyasaya sunulduğu renkleri ise gece yarısı yeşili, uzay grisi, gümüş ve altın renkleridir. 

Iphone 11 Pro Ekran Özellikleri

Ekrandaki kullanılabilir alanın arttırıldığı modelde, yüksek çözünürlüklü ve piksel yoğunluğu yüksek olan True Tone OLED ekran bulunuyor. Haptic Touch özelliği bulunan ekran, 1200 nit parlaklığa kadar çıkabiliyor. Telefonda Super Retina XDR özellikli ekran ve HDR10 ve Dolby Vision desteği bulunuyor. 5,8 inç büyüklüğünde ekrana sahip olan Iphone 11 Pro, yeni modeller arasında en küçük ekran büyüklüğüne sahiptir. Iphone 11 Pro ekranı 2436×1125 piksel boyutunda çözünürlüğe sahiptir. Ayrıca piksel yoğunluğu 458 ppi değerindedir. 

Iphone 11 Pro Performans Özellikleri

Apple A13 Bionic mobil işlemci yongasına sahip olan Iphone 11 Pro’da Apple, 5nm yonga standardını 2020 model Iphone’lar için kullanacağını söyledi. IOS 13 ile gelen yazılımsal yenilikler de A13 Bionic özelliği ile birlikte öne çıkıyor. Enerji verimliliği sağlayan yeni işlemci yongasının %10 geliştirildiği de Apple tarafından açıklandı.

 En iyi makine öğrenmeye sahip olarak değerlendirilen A13 Bionic, 8,5 milyar transistöre sahip. %25’lik transistör artışı olan bu modelde önceki dönemlerde artış %60’lara kadar çıkmıştı. 

6 çekirdekli ve maksimum 2,66 Ghz hıza sahip olan CPU’ya ek olarak 6 çekirdekli bir GPU bulunuyor. A13 Bionic, artırılmış gerçeklik ile özelleştirilmiş bir işlemci yongası olarak değerlendiriliyor. Görsel işlevlerden sorumlu olan yeni birim ise AMX’tir. Bu birimin, ana işlem çekirdeklerinin yükünü hafifletmesi de avantaj sağlıyor. 

Iphone 11 Pro Kamera Özellikleri

Iphone 11 Pro ve Pro Max’de 3 arka kamera lensi bulunuyor. Arka kameralarda bulunan sensörler ise 12 MP çözünürlüğe sahip ve her sensörün farklı bir işlevi var. Bu sensörlerden biri geniş açılı lense sahipken diğeri ana kamera görevi görüyor. Üçüncü lens ise bokeh efektiyle derinlik sağlıyor. Hem fotoğraf hem de video için derinlik efekti bu sayede kullanılabiliyor. Bu yanıyla Samsung Galaxy S10 ve Galaxy Note 10’a benzetiliyor. 

Yeni model Iphone 11 Pro’da XDR video özelliği sayesinde video kaydı destekleniyor ve çekilen videolar üzerinde düzenleme, pozlama, renk sıcaklığı, kırpma ve ölçekleme özellikleri bulunuyor. Iphone 11 ailesinin tümünde ön kamera 12 MP çözünürlüğünde ve tek sensörlüdür. Artırılmış gerçekliğin ciddiye alındığı bu modelde TrueDepth sensör sistemi de bulunuyor.

İphone 11 yeni nesil aksesuarlı ve aksesuarsız kutu açılımı

Iphone 11 Pro Teknik Özellikleri

Iphone 11 Pro modelinin GPU için ayrılan alanı 4 çekirdekli ve yüzde 20 daha hızlı yapıda tasarlanmıştır. Yüzde 40 daha az güç tüketen modelde işlemci kalemlerinden Neural Engine 8 çekirdekli olarak bulunuyor.  Bu sayede yüzde 20 daha hızlı performans gösterebiliyor. Güç tasarrufu sağlamasının yanında Iphone XS’e nazaran 4 saat daha yüksek pil performansı sunuyor. Bataryası 3190 mAh kapasitesinde ve XS modeline göre daha geniş bir bataryaya sahip. 6 GB RAM’e sahip telefonda 18W hızlı şarj özelliği de bulunuyor. Qi kablosuz şarj desteği de bulunan modelle birlikte kutu içerisinde 18W hızlı şarj adaptörü de geliyor. 

Akıllı telefonlara yeni bir soluk getiren Apple Iphone 11 Pro’nun performansında yenilikler görülüyor. Apple’ın en güçlü Iphone’u konumunda olan telefonun ilk incelemeler sonucunda iyi bir model olduğu kanaatine varılmıştır. Kapasitelerine göre Türkiye’deki fiyatlarına bakıldığında 64GB olanı 999 dolar, 256 GB olanı 1149 dolar, 512 GB olanı ise 1349 dolar fiyatındadır.  2020 yılında çıkan Iphone 11 Pro, Apple severler tarafından oldukça fazla ilgi gördü. 

Yorum Yapın
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

Yeni Nesil Katlanabilir Telefon Huawei Mate X2

Huawei Mate X2 , 2021 yılında katlanabilir telefon pazarı her geçen gün daha da rekabetin artmasına sebep oluyor. Bu rekabete katılan telefonlardan bir tanesi de Huawei…

1 Yıl Önce
0 Yorum

Honor Play 4 Akıllı Telefonun Genel Kullanımı

Honor Play 4 , Akıllı telefon üretici devi olan Huawei markasına ait olan Honor cep telefonları kullanıcılar tarafından ilgi görüyor. Özellikle markanın arkasına Huawei teknolojisini alması…

1 Yıl Önce
0 Yorum

Honor Play 4 Pro Akıllı Telefonun Genel Kullanımı

Honor Play 4 Pro , akıllı telefon üretici devi olan Huawei markasına ait olan Honor cep telefonları kullanıcılar tarafından ilgi görüyor. Özellikle markanın arkasına Huawei teknolojisini…

1 Yıl Önce
0 Yorum