İnsansı Robotlar

2 Yıl Önce
Admin
0 0 0 0 0

İnsansı robotlar, insanların yıllardır merak ettiği ve insanların gelecek hayallerinin içerisinde olan teknoloji harikalarıdır. Robot teknolojileri o kadar ileri boyuta taşındı ki artık bazı robotları insanlardan ayırt etmek gerçekten çok zordur. Bu robotlar, bizler gibi davranıyorlar ve bizlerin birçok özelliğine de sahip durumdadırlar.

Bu yazımızda, insana oldukça benzeyen 10 robotu anlatacağız.

1-Geminoid DK

Geminoid DK , oldukça doğal duran ve insanlar tarafından ayırt etmesi oldukça zor olan bir robottur. Birçok insan, ilk bakışta Geminoid DK’nın gerçek bir insan olduğunu düşünüyor. 

Bu robot Tokyo’daki mühendisler tarafından üretilmiş ve bilgisayar yardımıyla kontrol edilmektedir. Aynı zamanda önünde durabilen insanların hareketlerini de taklit edebilen bu robot, dünyada en çok insana benzeyen robotlardan biridir. 

2-Han

Hanson Robotics tarafından yapılan Asya Expo’da tanıtılan Hong-Kong’lu bu robot, insansı görünüşüyle, çevresiyle etkileşime geçmesiyle ve şaşırtıcı mimikleriyle dikkat çekmektedir. Yüzünde bulunan kırk ayrı motor sayesinde insansı mimikler yapabilen robot, insanlarla etkileşime girip sohbet edebilmektedir. Han espriler yapabilmektedir ve üretim amacı gazino, kumarhane gibi mekanlarda insanları eğlendirmektir. Üretici firma, yakın zamanda Han’ın dişi versiyonunu da çıkarmayı düşünmektedir.   

3-Actroid

Actroid , insana benzeyen bir diğer robottur. Oldukça insansı mimiklere sahip Actroid’in nefes alması, göz kırpması, konuşması bir insandan ayırt edilemeyecek cinstendir. Silikondan yapılmış vücudu, robotu oldukça gerçekçi kılmaktadır. En dikkat çeken özelliklerinden biri de insanları dinliyor olmasıdır. 

4-Erica

Erica , dünyanın en güzel ve zeki robotlarından biridir. Japonya’da yapılan Erica’nın, kendisine has özellikleri bulunmaktadır. Çizgi film izlemeyi seven Erica, başkalarıyla rahatça iletişim kurabilmektedir. Örneğin; Erica’ya kaç yaşındasın diye soru yöneltmeniz durumunda, “Bu seni hiç ilgilendirmez” şeklinde cevap alabilirsiniz. 

5-Asuna

Android bir robot olan Asuna, Japon mühendisler tarafından geliştirilmiştir ve bir festivalde herkese tanıtılmıştır. Asuna’nın en dikkat çeken özelliklerinden biri, aşırı gerçekçi mimikleridir. Bu robot, insanların yaptığı mimiklerin, yüz ifadelerinin, tepkilerin aynısını yapmaktadır. Asuna, 1.55 boyunda ve 43 kilogram ağırlığındadır.

İnsansı robotlar, insanların yıllardır merak ettiği ve insanların gelecek hayallerinin içerisinde olan teknoloji harikalarıdır.

6-Sofia

Sofia, eğlence parklarında hizmet etmesi için geliştirilen bir diğer insansı robottur. Sofia, insanlarla çok rahat bir şekilde iletişim kurabiliyor ve müşteri hizmetlerinde gayet rahat bir şekilde çalışabilmektedir. Sofia kendi düşündüklerini ifade edebilmektedir. Ayrıca oldukça gerçekçi yüz hatlarına sahip olması da bir diğer özelliğidir. Hanson Robotich tarafından geliştirilen Sofia, kendisine yöneltilen soruları gayet mantıklı bir şekilde cevaplandırabilmektedir. CNN’de bir programa katılan Sofia, yaptığı açıklamalarda, güzel bir okula gidip, iyi bir aile kurmak istediğini söylemiştir. Ayrıca konuşmasının bir yerinde insanlığın sonunu getirmek istiyorum demesi de büyük bir ilgi görmüştür. 

7-Kodomoroid/Otonaroid

Bu iki robot, dünyanın ilk robot haber sunucularıdır. Kodomoroid, oldukça içten bir robottur ve kamera karşısında gerçekleşen depremleri rahatça sunabilmektedir. Otonaroid ise aynı özelliklere sahip bir spikerdir. Silikondan yapılma vücutlarıyla oldukça gerçekçi duran robotlar, kamera karşısında birçok haberi rahatça okuyabilmekteler. 

8-Jia Jia

Jia Jia, Çin’de üretilen ve insana çok benzeyen dünyada ki birkaç robottan bir tanesidir. Aynı zamanda sergilediği insansı hareketleriyle de birçok robottan ayrılmaktadır. Jia Jia, gayet rahat bir şekilde konuşmaktadır ve bunu yaparken dudaklarını oynatmaktadır. Jia Jia’nın en önemli özelliği de konuşurken yüz ifadesini konuşmasına göre ayarlıyor olmasıdır.

9-Kirobo

2013 yılında Japonya’da tasarlanan Kirobo yaklaşık 1 kilogram ağırlığında ve 34 santimetre boyundadır. Kirobo, sesleri ayırt edebildiği gibi yüzleri de tanıyabilmektedir. Ayrıca Japonca konuşabiliyor ve video kaydı yapabiliyor olması da en çok ilgi gören özelliklerindendir. Yerçekimi olmayan ortamlarda hareket edebilmek üzere tasarlanan Kirobo, uzaya çıkan ilk insansı robot olmuştur. 10 Ağustos 2013 tarihinde Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaşan Robot Kirobo, orada tam 18 ay kalmıştır. Bu süre içinde, robot Kirobo’ya, astronot Koichi Wakata’ya arkadaşlık etmiştir. Ayrıca bu 18 aylık süreçte uzayın fotoğraflarını çekmiş ve Dünya’ya mesajlar göndermiştir.

2016 yılında yine Japonya’da avuç içine sığabilecek boyutlarda bir insansı robot daha üretilmiştir. Görüntü olarak Kirobo’nun küçüğü olduğundan dolayı Kirobo Mini adı verilen bu robot, insan duygularını anlayabilmekte ve insanlarla iletişim kurabilmektedir. 

10- Atlas

2013 yılında ABD’de üretilen Atlas adındaki insansı robot arama-kurtarma çalışmaları için programlanmıştır. Atlas kapıları açıp binalara girebilmekte, yangın borularına yangın hortumu bağlayabilmekte, merdivenlere tırmanabilmekte ve yolunu kapatan engelleri aşabilmektedir.

Yorum Yapın
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

Android 12 Alacak Telefonlar [Güncel Liste]

Android 12 Alacak Telefonlar son zamanlarda birçok cihaz kullanıcısı tarafından merak ediliyor. Google’ın ilgili işletim sistemine sahip tüm cihazlara göndereceği son güncellemeyle birlikte birçok yenilik hayatımıza…

4 Ay Önce
0 Yorum

Modem Arızaları ve Çözümleri [En Yaygın Hatalar]

Bir bilgisayarın ya da akıllı telefonun internete bağlanması için gerekli olan donanımlar arasından en önemlisi “Modem” adı verilen birimlerdir. Bu birimlerin de elektronik cihaz olduğunu göz…

2 Yıl Önce
0 Yorum

Bin Dosyası Nedir? Nasıl Açılır?

İnternet ortamında aktif olarak kullanılan ve kullanılmayan dosya uzantılarının sayısı yaklaşık 100.000’in üzerindedir. Bu sebeple indireceğiniz dosyanın sahip olduğu uzantı kullandığınız işletim sistemi tarafından desteklenmediği için…

2 Yıl Önce
0 Yorum
takipçi satın al