Güneş Sistemimizdeki Gezegenlerin Özellikleri

2 Ay Önce
Admin
0 0 0 0 0

Güneş sistemimizdeki gezegenlerin özellikleri ile Dünyamızın ve yanındaki gezegenlerin özelliklerini öğrenerek Dünya’mıza ne kadar benzediklerini ya da ne kadar farklı olduklarını öğrenebiliriz. NASA’nın yaptığı çalışmalar ile gezegenlerden hangisinin yaşama elverişli olup olmadığını ya da Dünya ile ne kadar benzerlikleri olduğuyla ilgili çeşitli çalışmalar yapmıştır.

Merkür: Adını Roma Tanrısı Merkür’den almaktadır. Güneş sisteminde Güneş’e en yakın birinci gezegendir. En yakın birinci gezegen olmasına rağmen en sıcak gezegen değildir. Sebebi ise Merkür’ün Venüs’e göre aşırı ince atmosferinden kaynaklanmaktadır. Özellikle Merkür Venüs gibi aşırı yoğun sera gazlarına sahip değildir. Sera gazları bir battaniye görevi görmektedir. Bu sayede Güneş’ten gelen ışınları geri yansıtmaz. Merkür Güneş sistemindeki en küçük gezegendir. Uydusu yoktur. Ayrıca en hızlı Güneş etrafında dönen gezegendir. Tam bir yörünge yaklaşık 116 gün sürmektedir.

Venüs: Adını Roma Tanrıçası Venüs’ten almıştır. Güneşe en yakın ikinci gezegendir. İçerisinde bulundurduğu yoğun sera gazlarından kaynaklı en sıcak birinci gezegendir. Yaklaşık 400 derecenin üstünde sıcaklığa sahiptir. Tam bir turu 225 gündür. Kendi etrafında ise 243 Dünya günü sürmektedir.

Dünya: Güneş’e en yakın üçüncü gezegendir. Dışarıdan bakıldığında mavi gezegen olarak adlandırılmaktadır. Güneşin etrafında 365 gün 5 saat 48 dakika ve 46 saniye sürmektedir. Dünyamızın tek uydusu Ay’dır. Dünya’da bir gün 23 saat 56 dakika ve 4 saniye sürmektedir.

Mars: Güneş’e en yakın dördüncü gezegendir. İki adet uydusu bulunmaktadır. Dünya gibi yıl içerisinde Güneş’e yaklaşır ve uzaklaşır. Mars’ta donmuş şekilde su bulunmaktadır. Sürekli olarak uzaydan Mars’a ait fotoğraflar NASA’ya gönderilmektedir.

Jüpiter: Güneş’e en yakın beşinci gezegendir. Güneş ışığının büyük bir bölümünü yansıtmaktadır. Güneş etrafında dönüşünü 12 yılda tamamlamaktadır. Günleri kısa geçmektedir. 79 uydusu bulunmaktadır. Jüpiter en büyük gezegendir.

Satürn: Güneş’e en yakın altıncı gezegendir. 30 adet uydusu bulunmaktadır. Ayrıca Güneş etrafında tam turunu 30 yılda tamamlar. Ortalama sıcaklı eksi 110 derecedir. Satürn’ü diğer gezegenlerden ayıran en büyük özelliği buz ve taşlardan oluşan halkalarıdır.

Uranüs: Güneş’e en yakın yedinci gezegendir. Güneş’in etrafında tam turunu 84 yılda tamamlamaktadır. 27 adet uydusu bulunmaktadır. Kendi etrafında dönüşünü 11 saatte tamamlar.

Neptün: Güneş sisteminde sekizinci gezegendir. Neptün’ün sıcaklığı eksi 210 dereceye kadar düşmektedir. Güneş sistemindeki en soğuk gezegendir. Hidrojen ve helyum bakımından zengin bir gezegendir.

Yorum Yapın
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

Uzaylılar Var mıdır?

Uzaylılar Var mıdır? Bu soruyu pek çok kez tarihin farklı zamanlarında kendi kendimize veya farklı uygarlıklar sormuştur? Bu koca evrende yalnız mıyız? Yoksa bizim gibi evrende…

2 Ay Önce
0 Yorum

29 Haziran 2022 Günlük Burç Yorumları

29 Haziran 2022 günlük burç yorumları ayın ikizler burcunda ilerlemesi ile hayatlara farklı etkiler sunuyor. Yeni deneyimler an be an kapıda. Tüm burçlara etkisi belli oldu. 29…

2 Ay Önce
0 Yorum

15 Temmuz 2022 Günlük Burç Yorumları

15 Temmuz 2022 günlük burç yorumları ünlü astrolog tarafından açıklandı. Tüm burçların dikkat etmesi gereken birçok şey belli oldu. İşte, merak edilen tüm burçlar ve detayları…15…

29 Gün Önce
0 Yorum