GTA San Andreas Sistem Gereksinimleri

1 Yıl Önce
Admin
0 0 0 0 0

GTA serisinde bulunan ve hemen her oyunu büyük bir zevkle oynanan oyunların başında GTA San Andreas geliyor. Büyük bir başyapıt olan GTA San Andreas serinin beşinci ana oyunudur. 2004 yılında piyasaya sürülen oyun 2021 yılı itibariyle 17 senedir ilk günkü heyecanla oynanmaya devam etmektedir. GTA San Andreas hakkında merak edilen ve eskiden kalma bilgisayarlara sahip olanların oyunu oynayabilmeleri için gerekli sistem bilgilerini yazımızda sizler için derledik.

 

GTA San Andreas Hakkında

Oyunun tam adı Grand Theft Auto: San Andreas’tir. Grand Theft Auto dünyasında çıkartılan oyunlar serisinin önemli bir parçasıdır. 2002 yılında GTA 3’ün piyasaya sunulmasının hemen ardından PC, Xbox ve PlayStation 2 için yeni bir versiyonun çıkarılacağı duyurusu yapılmıştır. GTA San Andreas, PlayStation 2 için 25 Ekim 2004 yılında ilk Kuzey Amerika’da, daha sonra 28 Ekim 2004 yılında Avrupa ülkelerinde ve 2 Aralık 2004 yılında ise Avustralya’da piyasaya sunulup oyuncular tarafından satın alınması sağlanmıştır. Birçok ülkede 2004 yılında çıkışı gerçekleşen oyun, Japonya’da 9 Kasım 2006 yılında satışa sunulmuştur. 2005 yılında Windows sürümü için geliştirilen oyun Kuzey Amerika’da piyasaya arz edilmiştir. GTA San Andreas’ın 10. yıl dönümü için Xbox 360 platformunda çıkarılması için çalışmalar gerçekleştirmişlerdir. Günümüzde oyun IOS ve Android platformlarda satışa hazır hale getirilmiştir. 

 

GTA San Andreas Oyun Kurgusu

Oyun Los Santos bölgesinde dört kardeşi ve annesiyle birlikte yaşayan Carl Johnson’ın hayatını anlatmaktadır. Grove Street Families çetesinin lideri olan abisi Sweet, çeteye düşman olan Los Santos Vagos ve Ballas çeteleriyle çatışma halinde bulunmaktadır. Çete kavgaları sırasında Carl’ın kardeşlerinden biri olan Brian ölür ve Carl bu durum üzerine çete kavgalarından uzaklaşmak için Liberty City’e taşınır. Uzun yıllar sonra Grove Street Families çetesinde bulunan Big Smoke isimli çete üyesi, şöhret ve paraya kendini kaptırarak çetesine ihanet eder ve düşman çeteye yani Ballas’a katılır. Big Smoke çetesine ihanetinde tek başına değildir. Diğer önemli bir çete üyesi olan Ryder’ın da aklını çelerek onunda Grove Street Families çetesine ihanet etmesini sağlar. Los Santos Polis Departmanı’nda bulunan ve C.R.A.S.H olarak bilinen kötü polislerle anlaşma yapan çete, Sweet’i evinde öldürmeyi amaçlar. 

Plan çerçevesinde Ballas çete üyeleri Sweet’in evini basarlar ve bölgeyi taramaya başlarlar. Plan eksiksiz uygulanır ancak Sweet o sırada evde değildir. Annesi Beverly Johnson açılan silahlı saldırının hedefi olur ve evde ölür. Bu olay üzerine Los Santos’tan yıllar boyunca uzak durmaya çalışan Carl, eve dönme kararı alır. Hiçbir şeyin eskisi gibi olmadığını fark eden Carl ve diğer Johnson kardeşler ihanetin farkında değillerdir. 

Ryder ve Big Smoke ihanetlerine rağmen Grove Street çete üyesi gibi davranarak Ballas çetesine yapılan darbelerde Johnson kardeşlere yardımcı olurlar. Tüm bu olayların içinde Carl’ın kız kardeşinin erkek arkadaşı ve Varrios Los Aztecaz çetesinin lideri olan Cesar Vialpando ihaneti öğrenir. Bu ihaneti anında Carl’a söyler. Big Smoke ve Ryder’e karşı içinde büyük bir kin besleyen CJ bu durumu abisi Sweet’e ulaştırmaya çalışır. Ancak o sırada Ballas çetesi ile çatışmaya girmiş olan Sweet yaralanmıştır. Bunu öğrenen CJ çatışmanın olduğu bölgeye gider fakat polisler olay yerini basıp yaralı kardeşini tutuklar. Abisini yalnız bırakmak istemeyen Carl da onunla birlikte tutuklanır ve olaylar silsilesi Carl’ın intikamı üzerine devam eder. Oyun hikaye ve kurgu bakımından ince elenip sık dokunulmuş bir kurguya sahiptir. Oyunu oynayarak bu hikayeyi bizzat yaşayabilir ve Johnson kardeşlerin dünyasında kendinize yeni bir yaşam bulabilirsiniz. 

 

Grand Theft Auto: San Andreas hakkında bilgiler şunlardır:

 • İlk olarak piyasaya sürülme tarihi 26 Ekim 2004 yılıdır.
 • Çıkış tarihi ise 25 Ekim 2004’tür.
 • Motor RenderWare’dir.
 • Rockstar North yapımcı koltuğunda yer alır. 
 • Tek oyunculu oyun ve çok oyunculu oyun olarak iki modu bulunur.
 • Oyun Microsoft Windows, PlayStation 2, Xbox ve Android gibi platformlarda bulunur.

 

2004 yılında çıkartılmasına rağmen hala günümüzde büyük bir heyecan ve tutkuyla oynanmaya devam eden GTA San Andreas oyunu için bazı sistem gereksinimleri gerekmektedir. Eski zamanlardan kalma bilgisayarlara sahip olan kullanıcılar bu sistem gereksinimlerini araştırmakta ve cihazlarını bu gerekliliklere göre düzenlemektedir. 

 

GTA San Andreas Minimum Sistem Gereksinimleri

 • Boyutu 4.7 GB’dir
 • İşlemci olarak Amd Athlon XP 1800+ ya da İntel Pentium 4 1.8GHz gerekir.
 • DirectX olarak DirectX 9’dur.
 • Ekran kartı Amd Radeon 9500 Pro ya da NVDIA GeForce 6600 olmalıdır. 
 • Win XP (32) bit işletim sistemi bulunmalıdır.
 • 384 MB RAM olmalıdır. 

 

GTA San Andreas İçin Önerilen Sistem Gereksinimleri

 • Boyutu 4.7 GB’dır.
 • İşlemci olarak AMD Athlon XP 1800+ ya da İntel Pentium 4 1.8GHz kullanılması önerilir.
 • DirectX olarak DirectX 9 olması tercih edilir.
 • AMD Radeon 9500 Pro ya da NVIDIA GeForce 6600 ekran kartı olmalıdır.
 • İşletim sistemi Win 7 (64) bit olmalıdır.
 • 384 MB ya da üzeri bir RAM’e sahip olunmalıdır. 

Ayrıca GTA San Andreas için açıklanan minimum ve önerilen sistem gereksinimlerinde oyun için 4.7 GB’lık bir boş alanın yeterli olabileceği açıklanmıştır. Günümüzde oyunun güncelleme alsa dahi çok fazla alan kaplamaması bilinmektedir. Ancak güncellemeler ile birlikte gelen bazı sistem dosyalarının saklanabilmesi için 4.7 GB’dan fazla bir boş disk alanı bulundurmakta fayda vardır. 

Yorum Yapın
 • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

En İyi Co-Op Oyunları

Co Op oyunları İngilizce “cooperative” kelimesinin kısaltılmasından türetilmiştir. Kooperatif video oyunu olarak adlandırılır. Oyun çoğunlukla bir veya daha fazla oyuncu karakterin, oyuncu olmayan karşı rakipte bir…

1 Yıl Önce
0 Yorum

SİMS 4 Hileleri Nelerdir

SİMS 4 Hileleri Nelerdir , Son dönemlerinde en popüler hayat simülasyonu serisi olan The Sims, 2014 yılında The Sims4 versiyonu ile takipçilerine farklı detaylar sunmuştur. Halada…

1 Yıl Önce
0 Yorum

LOL Wild Rift AFK Banı Nasıl Kaldırılır?

LOL Wild Rift, mobil cihazlardan oyun oynamayı seven kişilerin fazlasıyla ilgi gösterdiği oyunlar arasında yer alıyor. Wild Rift oyun mağazalarında yeni yeni yer almaya başladığı için…

5 Ay Önce
0 Yorum