GTA Benzeri 10 Oyun

1 Yıl Önce
Admin
0 0 0 0 0

GTA (Grand Theft Auto) Nedir?

GTA, Grand Theft Auto (büyük araba hırsızlığı) kelimelerinin kısaltmasıdır. Online oynanabilme özelliğinde olan bir video oyundur. Dünya çapında en çok oynanan oyunlar arasındadır. İlk kez 1997 yılında piyasaya sürülmüştür. Oyunun popüler olmasını sağlayan en önemli özelliği ise oyuncunun, oyunda bulunan herkesin arabasını ve parasını zor kullanarak alabiliyor olmasıdır. Oyun Windows, MS-DOS veya Playstation’da oynanabilme özelliğine sahiptir.

GTA hepimizin bildiği üzere bir seriden oluşmaktadır ve seride her çıkan yeni oyun, bir önceki oyundan çok daha iyi ve geliştirilmiş formatta üretilmektedir. Serideki ilk oyun 2D olarak tasarlanmıştır. Yani oyun kuş bakışı olarak oynanabiliyordu. 

Son olarak 2013 yılında GTA 5 piyasaya sürülmüştür ve üzerinden seneler geçmesine rağmen, en çok satan ilk 10 oyun listesinde yerini korumaya devam etmektedir. Bu oyunun daha önce de milyonlarca oyun tutkunu tarafından tercih edildiğini söylemiştik. Grand Theft Auto oyunu gibi olan ve bu oyuna benzeyen belli başlı oyun çeşidi de bulunmaktadır. Bu oyunlar da tıpkı bahsi geçen oyun gibi oyun tutkunları tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. İşte bu oyunların listesi:

 • Just Cause 3 

The Just Cause, Grand Theft Auto oyunu ile pek çok benzerliği olan bir seridir. Özellikle de Just Cause 3, dünya üzerindeki kaos oyunları arasında, oyuncunun özgürlüğünü ve bundan süregelen çılgınlığı ele aldığı için rakibi olamayacak bir seviyede işlenmiştir. 1000 kilometrekare büyüklükte devasa bir haritası vardır. Adaları ve dağlarıyla harita konusunda gerçekçilikte çığır açmıştır. Oyunda hava, kara ve deniz araçları bulunmaktadır. 

 • Saints Row 

Volution Inc tarafından 2006 yılında yayınlanmıştır. Aksiyon ve macera konulu bir video oyunudur. GTA oyununun bir klonu denilebilecek kadar benzerdir. Ancak içeriği bakımından GTA ile oldukça farklı içeriklere sahiptir. Oyunda konu bir sokak çetesi ve bu çetenin bütün şehri ele geçirmesidir. Oyunda kişisel olarak değil çete olarak yükselebilme görevleri bulunmaktadır ve bağımlılık yapıcı özelliktedir.

 • Watch Dogs 2 

İlk oyunun devamını ele alan ama ilk oyundan kat kat daha iyi olan oyundur. İlk oyunda olduğu gibi oyuncu, bir akıllı telefona ve yeni olarak bir dizüstü bilgisayara sahiptir. İlk oyunda nasıl her şeyi telefonla halletmye çalışıyorsak bu oyunda da bilgisayar ile halletmeye çalışıyoruz. Oyuncunun sağlam parkur yetenekleri bulunmaktadır. Oyun akıcı bir şekilde ilerlemektedir.

 • Yakuza 0 

Japonya’nın GTA’sı olarak bilinen oyundur. Fakat aslında bakarsak daha farklıdır. Japonya’yı en iyi şekilde yansıtabilen bir oyundur. 1988 Japonya’sındaki neon ışıklı dar sokaklar, taksi için sıra bekleyenler, çoğunluğu motorcu olan sokak çeteleri, Batı özentisi gruplar, evsiz insanlar, Çin’den gelen mafyalar ve benzeri ayrıntılarıyla şehrin o zamana ait havasını yansıtabilmektedir. Yakuza 0’ı gerçek bir suç hikayesini konu alması GTA oyunundan ayıran en önemli özelliğidir. Oyundaki diğer önemli karakterin adı Majima’dır. Yakuza serisinin her oyununda aynı karakter yani Kazuma Kiryu oynanmaktadır. Yakuza 0 tam 17 bölümden oluşmaktadır. Hikâye büyük alanlara yayılmaktadır. 

 • Red Dead Redemption 

  GTA ile aynı stüdyo tarafından üretilmiştir. Bir kovboyculuk hikayesidir. Oyunda John Marston adındaki bir kovboy yönetilmektedir. Oyunun hikayesine bakacak olursa, John Marston oyunun başında kurşun yağmuruna tutulmuştur. Tam ölmek üzereyken, yardımsever insanlar tarafından kurtarılır ve iyileştirilir. İyileştikten sonra da düşmanından intikam almak için yola çıkar.

 • Sleeping Dogs 

2012 yılında piyasaya sürülmüştür. Tasarım ve atmosfer olarak GTA oyununa oldukça benzemektedir. Oyuncu kız kardeşinin eskiden takıldığı mafyanın arasına karışır. Onlardan biriymiş gibi davranarak büyük patronu ele geçirmeye çalışır. Aynı zamanda onlara rakip olan çeteyi çökertmeye çalışmaktadır.

 • Mafia 3 

Oyuncu yetimhanede büyüdükten sonra Vietnam savaşına girmiş biridir. Savaştan döndükten sonra bir soygun işine karışmıştır. Bu soygundan bir kazık yemiştir ve bundan sonra da intikam almaya gitmiştir. Oyun 1960’lı yılları canlandırmaktadır. Karakter siyahi bir karakterdir ve hikâye oldukça çarpıcıdır. 

 • Lego City Undercover

Çocuklar için olan en iyi oyunlardan biridir. Geçişten Gelen Patlama, Undercover, Kurtarma, Davaya Geri Dön, Yapım Aşamasına Dön, Tasarruf ve Krediler isimlerini almak üzere 14 farklı bölümden oluşmaktadır. İlgi çekici bir oyundur. Çocukları hedef alan bir oyundur. GTA oyunundan farklı olan yanı ise hitap ettiği kitlelerin farklı olmasıdır. Pop kültürünü referans alan bir hikayesi vardır. 

 • Payday 2 

2011 yılında piyasaya sürülen oyundur. Oyuncu, bir ekiple beraber ortak olup en gerçekçi şekilde banka soygunu yapması gereken kişidir. Oyun içinde silahlar kullanabilir, polislerle ve güvenliklerle çatışabilir, rehine alabilir veya sessizce soygunu yapıp kaçabilirsiniz. Her soygunu bir kez yapabilme hakkınız vardır. Soygunlarda farklı maskeler kullanabilme özelliği vardır.

 • The Simpsons Hit Run 

İlk olarak 1989’da çizgi filmi öne sürülmüştür. Oyunda ise bu çizgi filmdeki ailenin kontrolünü ele alıp, onları yönetebilirsiniz. Oyun 3D formatında tasarlanmıştır. Oyun 50’nin üzerinde bölümden oluşmaktadır. Çizgi filmde işlenen kasaba, oyunda da aynı şekilde işlenmiştir. Oyundaki karakter sesleri de dizideki sesler ile tamamen aynıdır. Fakat oyun tamamen diziden alıntılanmamıştır. Oyunda asıl amaç araba sürmek, koşturmak, zıplamak ve kasabada gezmektir. Yani eğlence üzerine kurulmuş bir oyundur.

Yorum Yapın
 • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

LOL Skin Hilesi

LOL Skin Hilesi , Çevrimiçi oyunlar arasında yer alan LOL, çok oyunculu bir uygulamadır ve bu oyun çeşitli işletim sistemlerinde oynanabilmektedir. Microsoft ve MacOS işletim sistemlerinde…

1 Yıl Önce
0 Yorum

Assassins Creed Serisi

Assassins Creed Serisi üçüncü Haçlı Seferi döneminde geçen bir oyundur. İlk oyunu 2007 senesinde oyun severlere sunan geliştiriciler, ilk olarak Microsoft Windows için tasarlamıştır. Ancak playstation…

1 Yıl Önce
0 Yorum

LoL de FPS Gösterme Nasıl Yapılır?

Her insanın son zamanlarda evde olduğu boş vakitlerinde bilgisayar oyunlarına düşkünlüğünün arttığını görüyoruz. Bu durum birçok kişi için zaman geçirme konusunda avantajlar sunuyor olsa da bazı…

1 Yıl Önce
0 Yorum