Gözleriniz Hakkında Bilmedikleriniz

2 Ay Önce
Admin
0 0 0 0 0

Gözleriniz hakkında bilmedikleriniz sizi çok şaşırtacaktır. İnsan gelişmiş bir canlıdır. Her gözleri olan hayvanın kendine ait farklı göz yapısı vardır. İnsanların göz yapısı ile diğer canlıların göz yapısı vardır. Gözler oldukça etkileyici uzuvlardır. Bazı insanlar renkleri algılamada sorun yaşarlar ve renklerin bazılarını göremediklerinden dolayı yani olduğundan farklı algıladıklarından dolayı renk körlüğü olarak adlandırılırlar. Bir insanın göz yapısı ile bir arının göz yapısı farklıdır.

Gözleriniz cisimleri güneşin veya ışığın onlara yansıttıkları ışınlar ve bu ışınların kendi üzerlerinden bizim gözümüze yansıtmasıyla cisimleri ve etrafı algılayabiliyoruz. Peki neden fazla ışıkta göz bebeklerimiz küçülürken karanlıkta göz bebeğimiz büyüyor. Sebebi gözümüze gelen fazla ışığı azaltmak için göz bebeğimiz küçülür. Karanlıkta ise gözümüze mümkün olduğunca fazla nesnelerden biz yansıyan ışığı toplamak için büyür.

Gözlerimizin beynimize bağlı sinirlerle ilettiği görüntüleri beynimiz işler. Peki gözlerimizin cisimleri aslında ters algıladığını biliyor muydunuz? Gözlerimiz cisimden gelen ışınlarla görüntüyü ters olarak beynimize iletir. Beynimizde bu görüntüyü düzeltir. Ne kadar ilginç acaba beynimiz bunu düzeltmeseydi günlük yaşantımızı nasıl devam ettirirdik?

Göz kaslarınız vücudunuzdaki en hızlı kaslara sahiptir. Bu kaslar ile göz kırpmanız 1 saniye bile sürmez. Gözümüzü ortalama 3-5 saniye de bir kez kırparız. Tabi bu farklılık gösterebilir. 1 dakika da ise yaklaşık 25 keş göz kırparız. Günde ortalama olarak 1500 kez göz kırparız. Bir yılda ise yaklaşık 6 milyon kez göz kırparız.

Konuşurken kitap okumadan daha fazla ve hızlı göz kırparız. Ayrıca bebeklerin 4 ila 13 haftalık olana kadar göz yaşı dökemezler. Göz yaşı bezleri hemen çalışmaz. Her ne kadar bağırarak ağlasalar da göz yaşı bezleri çalışmadığından bir göz yaşı göremeyiz. Gözler hızlı iyileşebilmektedirler. Korneası zarar gören bir göz doğru tedavi yöntemi ile yaklaşık 48 saatte kendini yenileyebilir.

Hepimiz az çok biliriz ki dünya üzerinde en fazla kahverengi göze sahip insanlar daha fazladır. Sonrasında mavi ve ela gözler ve en nadir bulunan yeşil gözler yer almaktadır. Ayrıca aslında kahverengi gözlerin içerisinde mavi ve yeşil göz pigmentleri bulunur. Mavi veya yeşil göze sahip insanların gözleri renk pigmentinin eksikliğinden kaynaklı bu göz rengine sahip olurlar yani bir nevi küçük bir mutasyondur.

Yorum Yapın
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

DGS İnşaat Mühendisliği 3. Sınıftan Başlatan Üniversiteler 2021 – 2022

DGS İnşaat Mühendisliği 3. Sınıftan Başlatan Üniversiteler 2021 – 2022 yılında DGS sınavının yaklaşmasıyla birlikte birçok kişi tarafından araştırılıyor. Türkiye’de eğitim – öğretim hayatına devam etmekte…

10 Gün Önce
0 Yorum

Aklınızdan Çıkmayacak Banyo Tasarımları

Aklınızdan Çıkmayacak Banyo Tasarımları ile sizde banyonuzun dekorasyonunu değiştirebilir,ilham alabilirsiniz. Son zamanlarda evlerin banyolarını yenilemek çok popüler oldu. Özellikle küçük banyolarda konforuna düşkün olanların banyolarını daha sık…

1 Ay Önce
0 Yorum

DGS Aksesuar Tasarımı Bölümü 3. Sınıftan Başlatan Üniversiteler 2021 – 2022

DGS Aksesuar Tasarımı Bölümü 3. Sınıftan Başlatan Üniversiteler 2021 – 2022 , önlisans eğitimini tamamlayan birçok öğrencinin tercih ettiği yollardır. Ülke genelinde 3.sınıftan başlatmaya uygun olmayan…

1 Ay Önce
0 Yorum