Google Chrome “Bu Siteye Ulaşılamıyor” Hatası ve Çözümü

1 Yıl Önce
Admin
0 0 0 0 0

Google Chrome kullanıcıları son zamanlarda özellikle internet erişiminin kesilmesi ya da buna benzer durumlarda “Bu Siteye Ulaşılamıyor” şeklinde bir hatayla karşılaşır. Bu hatanın kaynağı henüz net bir şekilde bilinmiyor olsa da en sık karşılaşılan durumlar genellikle sağlıklı bir internet bağlantısının olmaması, modem ve bilgisayar arasındaki mesafenin çok uzak olması ve benzeridir. Hâl böyle olunca ilk işlem olarak söz konusu kontrolleri yapmalı ardından eğer ki internet bağlantınızı sorunsuz bir şekilde kullanmaya devam edemiyorsanız size önereceğimiz çözüm yöntemlerini değerlendirmeye almalısınız.

“Bu Siteye Ulaşılamıyor” Hatası ve Çözüm Yolları

Her kullanıcının karşılaşma olasılığının bulunduğu “Bu Siteye Ulaşılamıyor” hatasının iki farklı çözümü bulunuyor. Bunlar;

 1. DNS Ayarlarını Güncelleme
 2. Google Chrome Proxy Ayarlarını Değiştirme

Bu iki çözüm yöntemini içeriğimizin devamında sizlerle paylaşarak ne gibi işlem adımlarını uygulamanız gerektiğini sizlere anlatacağız.

1- DNS Ayarlarını Güncelleme

Türkiye’de son zamanlarda yasaklı sitelerin sayıları git gide artmaya başladı. Bu olayın temelinde siyasi durumlar yatıyor olsa da en belirgin sebeplerinden biri de pornografik sitelere girişin engellenmeye çalışılmasıdır. Hâl böyle olunca kullanıcılar yasaklı sitelere (hiçbir sebep yokken yasaklanmış, erişim engeli yemiş) giriş yaparken “Bu Siteye Ulaşılamıyor” hatasıyla karşılaşıyorlar. İlgili hatayı çözümlemek için ise yaptıkları araştırmalarda DNS ayarlarının güncellenmesi gerektiğini görüyorlar. Peki bu işlem nasıl gerçekleştiriliyor?

 • “Windows Sistem Tepsisi (Sağ Alt Köşede)” üzerindeki internet simgesine sağ tıklayın.
 • “Ağ ve Paylaşım Merkezini Aç” seçeneğine dokunun.
 • “Bağdaştırıcı Ayarlarını Değiştirin” kategorisine girin.
 • “Aktif Ağ (Bulunduğunuz Ağ)” simgesinin üzerine gelip sağ tıklayın.
 • “Özellikler > İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP / IPv4)” yolunu takip edin.
 • “Özellikler” butonuna basın.
 • Hızlı bir DNS adresi bulup ilgili alana girin.

Bu noktada hangi DNS adreslerinin günümüzde hız konusunda sorun çıkarmayacağını bilmiyorsanız en hızlı DNS adresleri adlı içeriğimize göz atabilirsiniz.

2- Google Chrome Proxy Ayarlarını Değiştirme

Proxy, internet kullanıcılarının girmek istediği internet sitelerine giriş yaparken kendilerini gizleme konusunda yardım aldıkları en önemli araçlardan biridir. Bu sebeple ilgili kavramın ne kadar önemli olduğunu söylemeye bile gerek olduğunu düşünmüyoruz. “Bu Siteye Ulaşılamıyor” hatası alıyorsanız öncelikle kullandığınız tarayıcının Proxy ayarlarını güncellemeniz gerekiyor.

 • “Google Chrome” tarayıcısını açın.
 • “Üç Nokta” simgesine tıklayın.
 • “Ayarlar > Gelişmiş > Sistem > Proxy Ayarlarını Aç” yolunu takip edin.
 • “Yerel Ağ Ayarları” butonuna dokunun.
 • “Ayarları Otomatik Olarak Algıla” seçeneğine tıklayın ve tamama basarak ayarları kaydedin.

Bu işlemlerin ardından artık söz konusu “Bu Siteye Ulaşılamıyor” hatası büyük olasılıkla çözülmüş olacak ve tarayıcınızdan dilediğiniz siteye rahatlıkla giriş yapabileceksiniz. Her kullanıcı için büyük bir sorun haline gelen bu hatayı iki farklı adımı takip ederek çözümleyebiliyorsunuz. Bazı kullanıcılar ne yazık ki anlatılanları anlattığımız gibi uygulamadığı için sorunlarla karşılaşmaya devam ediyor ancak biz yorum bölümünden sorulan tüm soruları yanıtlandırıyoruz.

Yorum Yapın
 • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

Oppo Reno Akıllı Telefon Modeli İnceleme

Oppo Reno Akıllı Telefon Modeli İnceleme , Reno modelinde üstten kayan kamera yapısını kullanan Oppo, ilerideki modellerde ekranın alt kısmında tam entegre bir kamera kullanacak. Hatırlarsanız,…

2 Ay Önce
0 Yorum

Oyun Tutkunları İçin En İyi Telefonlar!

Oyunları problem yaşamadan ve en iyi şekilde oynamak isteyen oyun tutkunları için en iyi telefonlar listesi burada yer alıyor. Dileyen her oyuncu telefonları yakından inceleyerek çeşitli…

4 Ay Önce
0 Yorum

Google Dijital Atölye Nedir?

Google Türkiye’nin dijitalleşerek büyüme konusunda oldukça önemli katkılar sağlıyor. Bunlardan biri de hizmete sunduğu Google Dijital Atölye. Google Dijital Atölye ile kişiler, eğitim ve kariyerinde önemli…

7 Ay Önce
0 Yorum