Google Chrome “Bu Siteye Ulaşılamıyor” Hatası ve Çözümü

1 Yıl Önce
Admin
0 0 0 0 0

Google Chrome kullanıcıları son zamanlarda özellikle internet erişiminin kesilmesi ya da buna benzer durumlarda “Bu Siteye Ulaşılamıyor” şeklinde bir hatayla karşılaşır. Bu hatanın kaynağı henüz net bir şekilde bilinmiyor olsa da en sık karşılaşılan durumlar genellikle sağlıklı bir internet bağlantısının olmaması, modem ve bilgisayar arasındaki mesafenin çok uzak olması ve benzeridir. Hâl böyle olunca ilk işlem olarak söz konusu kontrolleri yapmalı ardından eğer ki internet bağlantınızı sorunsuz bir şekilde kullanmaya devam edemiyorsanız size önereceğimiz çözüm yöntemlerini değerlendirmeye almalısınız.

“Bu Siteye Ulaşılamıyor” Hatası ve Çözüm Yolları

Her kullanıcının karşılaşma olasılığının bulunduğu “Bu Siteye Ulaşılamıyor” hatasının iki farklı çözümü bulunuyor. Bunlar;

 1. DNS Ayarlarını Güncelleme
 2. Google Chrome Proxy Ayarlarını Değiştirme

Bu iki çözüm yöntemini içeriğimizin devamında sizlerle paylaşarak ne gibi işlem adımlarını uygulamanız gerektiğini sizlere anlatacağız.

1- DNS Ayarlarını Güncelleme

Türkiye’de son zamanlarda yasaklı sitelerin sayıları git gide artmaya başladı. Bu olayın temelinde siyasi durumlar yatıyor olsa da en belirgin sebeplerinden biri de pornografik sitelere girişin engellenmeye çalışılmasıdır. Hâl böyle olunca kullanıcılar yasaklı sitelere (hiçbir sebep yokken yasaklanmış, erişim engeli yemiş) giriş yaparken “Bu Siteye Ulaşılamıyor” hatasıyla karşılaşıyorlar. İlgili hatayı çözümlemek için ise yaptıkları araştırmalarda DNS ayarlarının güncellenmesi gerektiğini görüyorlar. Peki bu işlem nasıl gerçekleştiriliyor?

 • “Windows Sistem Tepsisi (Sağ Alt Köşede)” üzerindeki internet simgesine sağ tıklayın.
 • “Ağ ve Paylaşım Merkezini Aç” seçeneğine dokunun.
 • “Bağdaştırıcı Ayarlarını Değiştirin” kategorisine girin.
 • “Aktif Ağ (Bulunduğunuz Ağ)” simgesinin üzerine gelip sağ tıklayın.
 • “Özellikler > İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP / IPv4)” yolunu takip edin.
 • “Özellikler” butonuna basın.
 • Hızlı bir DNS adresi bulup ilgili alana girin.

Bu noktada hangi DNS adreslerinin günümüzde hız konusunda sorun çıkarmayacağını bilmiyorsanız en hızlı DNS adresleri adlı içeriğimize göz atabilirsiniz.

2- Google Chrome Proxy Ayarlarını Değiştirme

Proxy, internet kullanıcılarının girmek istediği internet sitelerine giriş yaparken kendilerini gizleme konusunda yardım aldıkları en önemli araçlardan biridir. Bu sebeple ilgili kavramın ne kadar önemli olduğunu söylemeye bile gerek olduğunu düşünmüyoruz. “Bu Siteye Ulaşılamıyor” hatası alıyorsanız öncelikle kullandığınız tarayıcının Proxy ayarlarını güncellemeniz gerekiyor.

 • “Google Chrome” tarayıcısını açın.
 • “Üç Nokta” simgesine tıklayın.
 • “Ayarlar > Gelişmiş > Sistem > Proxy Ayarlarını Aç” yolunu takip edin.
 • “Yerel Ağ Ayarları” butonuna dokunun.
 • “Ayarları Otomatik Olarak Algıla” seçeneğine tıklayın ve tamama basarak ayarları kaydedin.

Bu işlemlerin ardından artık söz konusu “Bu Siteye Ulaşılamıyor” hatası büyük olasılıkla çözülmüş olacak ve tarayıcınızdan dilediğiniz siteye rahatlıkla giriş yapabileceksiniz. Her kullanıcı için büyük bir sorun haline gelen bu hatayı iki farklı adımı takip ederek çözümleyebiliyorsunuz. Bazı kullanıcılar ne yazık ki anlatılanları anlattığımız gibi uygulamadığı için sorunlarla karşılaşmaya devam ediyor ancak biz yorum bölümünden sorulan tüm soruları yanıtlandırıyoruz.

Yorum Yapın
 • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

Nova 8 Pro 5G

Nova 8 Pro 5G Huawei markasının belirlediği üretim ve satış çizgisinde Nova 8 Pro 5G; oldukça tercih edilen bir model olarak bilinmektedir. 6.72 inçlik ekran boyutuna…

15 Gün Önce
0 Yorum

Amazfit T-Rex İncelemesi

AmazfitT-Rex , en az birkaç yıldır radarımızda. Orijinal Amazfit Bip deplasmanda Samsung Gear S3 gibi çok daha yüksek profili ve pahalı alternatifler, gelen, şahsen, bu incelemeyi…

1 Yıl Önce
0 Yorum

Ktunnel Proxy Nedir? Güvenli Midir?

İnternetin her geçen gün hayatımızda mükemmel bir yere sahip olmasıyla birlikte özellikle ara sunucu olarak kullanılmakta olan Ktunnel Proxy, internet ağı kullanılarak gerçekleştirilen saldırılara karşı korumasız…

1 Yıl Önce
0 Yorum