Gelecekte Dünyayı Çok Farklı Bir Yer Haline Getirecek 6 Fikir

1 Yıl Önce
Admin
0 0 0 0 0

Gelecekte Dünyayı Çok Farklı Bir Yer Haline Getirecek 6 Fikir ,her gün dünyanın her yerinden insanlar geleceği daha parlak hale getirmenin yeni yollarını buluyor.Gelecekte ki teknolojide dünyamızı değiştirecek en heyecan verici gelişmelerden bazılarının bir listesini hazırladık.

Gelecekte-Dunyayi-Cok-Farkli-Bir-Yer-Haline-Getirecek-6-Fikir
Gelecekte-Dunyayi-Cok-Farkli-Bir-Yer-Haline-Getirecek-6-Fikir

1-İnsan Gücüyle Çalışan Giyilebilir Cihazlar

Bilim adamları egzersiz yaparken harcadığınız enerjinin bir kısmını toplayıp elektriğe dönüştürmenin bir yolunu buldular. Colorado Üniversitesi, Boulder’daki araştırmacılar, teknolojilerinin bir kalp atış hızı monitörüne veya fitness takip cihazına güç verebileceğine inanıyor.

Ekip, termoelektrik jeneratörleri bileğin etrafına takılabilen gerilebilir film bantlarına sığdırmayı başardı. Yapılması 10 dolardan daha ucuza mal oluyor ve sıvı metal ve polimerden yapıldıkları için hem kendi kendini iyileştiriyor hem de geri dönüştürülmeleri kolay hale geliyor.

2-Enfeksiyonları Tespit Eden Akıllı Dikişler

Dasia Taylor, 17 yaşında, bir yara enfekte olduğunda rengi parlak kırmızıdan koyu maviye dönen sütürler icat etti. Bir yaralanma veya ameliyat sonucu bir yara enfekte olduğunda, pH değeri 5’ten 9’a yükselir. Taylor pancar suyunun 9 pH’ta doğal olarak renk değiştirdiğini buldu ve bunu dikiş malzemesi için bir boya olarak kullandı.

Başka çözümler mevcut olsa da –iletken bir malzeme ile kaplanmış akıllı dikişler, elektrik direncindeki değişikliklerle bir yaranın durumunu algılayabilir ve bir akıllı telefona mesaj gönderebilir.

3-Enerji Depolayan Tuğlalar

Bilim adamları, evler inşa etmek için kullanılan kırmızı tuğlalarda,enerji depolamanın bir yolunu buldu.

ABD’nin Missouri eyaletindeki St. Louis’deki Washington Üniversitesi liderliğindeki araştırmacılar, ucuz ve yaygın olarak bulunan yapı malzemelerini, enerjiyi bir pil gibi depolayabilen “akıllı tuğlalara” dönüştürebilen bir yöntem geliştirdiler.

Araştırma hala kavram kanıtı aşamasında olsa da, bilim adamları bu tuğlalardan yapılan duvarların “önemli miktarda enerji depolayabiliceğini” ve “bir saat içinde yüzbinlerce kez sarj edilebileceğini” iddia ediyorlar.

Araştırmacılar, kırmızı tuğlaları süper kapasitör adı verilen bir tür enerji depolama cihazına dönüştürmek için bir yöntem geliştirdiler.

Bu, Pedot olarak bilinen iletken bir kaplamanın daha sonra ateşlenen tuğlaların gözenekli yapısından sızan ve onları “enerji depolayan elektrotlara” dönüştüren tuğla örnekleri üzerine yerleştirilmesini içeriyordu.

Araştırmacılar, tuğlalardaki kırmızı pigment olan demir oksidin sürece yardımcı olduğunu söyledi.

4-Kendi Kendini İyileştiren Canlı Beton

Bilim adamları kum, jel ve bakteri kullanarak canlı beton dedikleri şeyi geliştirdiler.

Araştırmacılar, bu yapı malzemesinin yapısal yük taşıma işlevi olduğunu, kendi kendini iyileştirebildiğini ve sudan sonra dünyada en çok tüketilen ikinci malzeme olan betondan daha çevre dostu olduğunu söyledi.

Colorado Boulder Üniversitesi’nden ekip, çalışmalarının gelecekte “kendi çatlaklarını iyileştirebilecek, havadan tehlikeli toksinleri emebilecek ve hatta komut üzerine parlayacak” yapılar inşa etmenin yolunu açtığına inanıyor.

5-Herkes İçin İnternet

İnternet olmadan yaşayamayız. Ancak yine de dünya nüfusunun yaklaşık yarısı birbirine bağlı. Bunun ekonomik ve sosyal nedenler de dahil olmak üzere birçok nedeni vardır. Ancak bazıları için internet bağlantısı olmadığı için erişilebilir değildir.

Google, interneti erişilemez alanlara ışınlamak için helyum balonları kullanarak sorunu yavaş yavaş çözmeye çalışırken, Facebook aynı şeyi insansız hava araçları kullanarak yapma planlarından vazgeçti. Bu da Hiber gibi şirketlerin bir yürüyüşü çaldığı anlamına geliyor. Kendi ayakkabı kutusu büyüklüğünde ki mikrosatellit ağlarını düşük dünya yörüngesine başlatarak farklı bir yaklaşım benimsiyorlar, bu da bilgisayarınıza veya cihazınıza takılı bir modemi uyandırıp verilerinizi iletiyor. Uyduları günde 16 kez Dünya’nın yörüngesinde dönüyor ve İngiliz Antarktik Araştırması gibi kuruluşlar tarafından gezegenimizin en uç noktalarına internet erişimi sağlamak için kullanılıyor.

6-Robotik Rehber Köpekler

Loughborough Üniversitesindeki bir öğrenci, gerçek bir hayvanı barındıramayan görme engelli kişileri desteklemeye yardımcı olacak bir “robotik rehber köpek” tasarladı. Anthony Camu tarafından tasarlanan ürün, bir rehber köpeğin işlevlerini kopyalamanın yanı sıra gerçek zamanlı verileri kullanarak varış noktalarına hızlı ve güvenli rotalar programlıyor. Adını titan görme tanrıçasından alan Theia, kullanıcılara çok az girişle dış ortamlarda ve geniş iç mekanlarda rehberlik eden taşınabilir ve gizlenebilir bir el cihazıdır. Özel bir kontrol moment jiroskopu kullanan Theia, kullanıcıların ellerini hareket ettirir ve tıpkı bir kılavuz köpeğin desteğini tutmaya benzer şekilde fiziksel olarak onlara “yönlendirir”. Cihaz, kullanıcıları hedeflerine doğru ve güvenli bir şekilde yönlendirmek için trafik yoğunluğu ve hava durumu gibi gerçek zamanlı çevrimiçi verileri işlemek üzere tasarlanmıştır. İşlek yollardan geçmek gibi yüksek riskli senaryolar için arızaya karşı güvenli bir prosedürü olacak – kullanıcıyı baston kullanmaya benzer şekilde “manuel moda” geri itecektir.

Yorum Yapın
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Bunlarda ilginizi çekebilir:

LOL Wild Rift Nick Değiştirme Kolay Yöntem

LOL Wild Rift 10 Aralık 2020 itibariyle AppStore ve Google Play Store’da yerini aldı. Wild Rift oyununa ilk defa giriş yapanlar kendilerine özel bir nick oluşturabiliyorken…

1 Yıl Önce
0 Yorum

Chromebook’da Windows Uygulamaları Nasıl Çalıştırılır?

Google’ın son zamanlarda neredeyse birçok alanda kendini göstermeye başlamasıyla birlikte adını sıkça duyar olduk. En son olarak “Chromebook” adı verilen bir bilgisayarla karşımıza çıkan firma, hepimizi…

1 Yıl Önce
0 Yorum

Ücretsiz İntihal Programı 2021

Türkiye’de eğitim sisteminin uzaktan devam etmesiyle birlikte vize ve final sınavları da ödev şeklinde yapılır oldu. Bu durumda emek hırsızlığının ve kopyanın önüne geçmek için üniversiteler…

1 Yıl Önce
0 Yorum